Kronika prasowa KPP w Wieruszowie

1. Nowa metoda działania oszustów! Do niecnych celów wykorzystują pandemię Covid-19! Nie daj się oszukać!

Oszuści kolejny raz próbują wyłudzać pieniądze metodą „na wnuczka”. Tym razem wykorzystują legendę „na koronawirusa”. Dzwonią głównie do starszych osób podając się za członka rodziny, który zachorował na Covid i jest w bardzo złym stanie. Po chwili do rozmowy wkracza rzekomy lekarz, który potwierdza tę sytuację wskazując na pilną potrzebę wdrożenia terapii ratującej życie.
Informując o konieczności poniesienia sporych nakładów finansowych próbują wyłudzić pieniądze żerując na dobrym sercu rozmówcy i jego strachu o życie swoich najbliższych. Chcąc wymusić szybką reakcję wywierają słowną presję na starszych osobach. By osiągnąć swój cel potrafią płakać do słuchawki czy wręcz krzyczeć na rozmówcę, który nie chce przekazać im pieniędzy.
Pamiętajmy, że żaden pacjent chory na Covid-19 nie musi płacić za swoje leczenie. Zarówno diagnostyka, pobyt w szpitalu jak i podawane leki są darmowe. Jeśli dzwoni do nas osoba która próbuje wmówić nam, iż musimy zapłacić za leczenie najbliższych powinniśmy jak najszybciej przerwać połączenie i zadzwonić pod numer 112, by poinformować o próbie oszustwa policję.
Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które uchronią przed staniem się ofiarą takiego oszustwa.
1. Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
2. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
3. Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
4. Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
5. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr 112)!

2. Odpowie za posiadanie narkotyków

Wnikliwe ustalenia wieruszowskich kryminalnych doprowadziły do zatrzymania mężczyzny, podejrzanego o posiadanie narkotyków. Mieszkaniec powiatu wieruszowskiego usłyszał już zarzut w tej sprawie. Za takie przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Wieruszowscy kryminalni systematycznie prowadzą działania wymierzone w przestępczość narkotykową na terenie powiatu. 21 stycznia 2022 roku ustalenia doprowadziły policjantów do jednej z posesji w gminie Łubnice. Funkcjonariusze podejrzewali, że na terenie wytypowanej posesji przebywa osoba posiadająca narkotyki. Podczas prowadzonej obserwacji, kryminalni wylegitymowali 20–letniego mieszkańca powiatu wieruszowskiego. Przy mężczyźnie policjanci odnaleźli susz marihuany oraz tabletki ecstasy. W tej sytuacji podejrzewany został zatrzymany i usłyszał już zarzut posiadania środków odurzających. Za takie przestępstwo, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Policjanci pod nadzorem prokuratora prowadzą postępowanie przygotowawcze w tej sprawie.

3. Kradzież nie popłaca
Wieruszowscy policjanci wyjaśnili okoliczności kradzieży produktów w jednym z obiektów handlowych w Wieruszowie. Nieuczciwa klientka sklepu, skradła produkty o łącznej wartości ponad 100 złotych. Za wykroczenie kradzieży grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
24 stycznia 2022 roku po godzinie 18:00 wieruszowscy policjanci zostali powiadomieni o kradzieży produktów, w jednym z dyskontów spożywczych mieszczących się przy ulicy Warszawskiej w Wieruszowie. Na miejscu okazało się, że 31 – letnia mieszkanka powiatu wieruszowskiego, skradła produkty spożywcze i przemysłowe o wartości ponad 100 złotych. W tej sytuacji policjanci ukarali kobietę mandatem karnym, natomiast skradzione produkty przemysłowe powróciły do sprzedaży. Za produkty spożywcze, których został przerwany tzw. ciąg chłodniczy, nieuczciwa klientka uiściła zapłatę. Przypominamy że za wykroczenie kradzieży, grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

4. Obywatelskie ujęcie kierowcy z niemal 4 promilami

Obywatelskim ujęciem zakończyła się przejażdżka 52-latka, który mając prawie cztery promile alkoholu w organizmie kierował lanosem. Za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.
26 stycznia 2022 roku po godzinie 12:00 dyżurny wieruszowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierującego w Żdżarach w gminie Bolesławiec. Na miejscu wieruszowscy policjanci ustalili, że kierowca peugeot jechał w kierunku Parcic i zauważył jadącego z przeciwka daewoo lanos, którego kierujący zajechał mu drogę. W tym momencie świadek zjechał na pobocze w celu uniknięcia zderzenia i podbiegł do lanosa. Podejrzewając, że kierowca pojazdu mógł znajdować się pod wpływem alkoholu, wyjął kluczyki ze stacyjki pojazdu i telefonicznie powiadomił policję. Przybyli na miejsce mundurowi, zbadali stan trzeźwości 52 – letniego mieszkańca powiatu wieruszowskiego. Badanie alkomatem wykazało prawie 4 promile alkoholu w jego organizmie. W tej sytuacji policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz skrajnie nieodpowiedzialny mężczyzna odpowie przed sądem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Za takie przestępstwo, grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.
Policjanci kierują słowa podziękowania dla obywatelskiej postawy świadka tej sytuacji. Zdecydowana reakcja mężczyzny pozwoliła na wyeliminowanie nietrzeźwego kierującego, który stwarzał realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

5. Warunki na drogach nadal zimowe – apelujemy o ostrożność
Zimowa aura na drogach to czas, w którym wszyscy użytkownicy dróg powinni zachowywać szczególną ostrożność. Duża prędkość zwiększa prawdopodobieństwo udziału w zdarzeniu drogowym. Zmienne, zimowe warunki drogowe czasem potrafią zaskoczyć nawet najlepszych kierowców. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zawsze kierowali się zdrowym rozsądkiem i nigdy nie ulegali presji czasu.
Bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Pamiętajmy, że dla każdego jest miejsce na drodze a w zimowych warunkach drogowych, powinniśmy zachowywać szczególną ostrożność. Aby każda podróż przebiegła bezpiecznie, pamiętajmy o kilku prostych zasadach :
dostosowujmy się przede wszystkim do warunków na drodze oraz obowiązujących ograniczeń prędkości ;
pamiętajmy, że szczególnie w zimowych warunkach drogowych, prędkość dozwolona na danym odcinku drogi nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Zmniejszając prędkość dajemy sobie czas na reakcję, kontrolę i opanowanie naszego pojazdu np. w czasie poślizgu ;
dbajmy o stan techniczny i uzupełnianie płynów eksploatacyjnych. Sprawny układ hamulcowy, sprawne i właściwe oświetlenie, czysta szyba czołowa, przejrzyste lusterka, to podstawy bezpiecznej jazdy.
za kierownicę pojazdu wsiadajmy wypoczęci i wolni od działania alkoholu lub środków działających podobnie ;
Oprócz obowiązkowego wyposażenia, rozważmy tez wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy szczególnie po zmroku np. w czasie awarii.
Stosowanie tych kilku prostych zasad to z pewnością inwestycja w bezpieczeństwo i gwarancja pewnego dotarcia do celu naszej podróży.

6. Bezpieczeństwo podczas Finału WOŚP
Jak co roku policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 30 stycznia 2022 roku na ulicach pojawi się większa liczba patroli. Apelujemy aby w sytuacji wymagającej interwencji policjantów alarmować dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego 112.
Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają również o bezpieczeństwo wolontariuszy. Apelujemy aby puszki wystawione już w różnych punktach np. sklepach odpowiednio zabezpieczyć przed kradzieżą. Z większością sztabów już nawiązaliśmy kontakt przypominając o zasadach bezpieczeństwa.
Porady :
Każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
Nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane „serduszkowe” naklejki.
Jeśli będą mieli Państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją (numer telefonu alarmowego 112) lub strażą miejską/gminną (numer telefonu alarmowego 986).
Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.
Porady dla wolontariuszy:
Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:
centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
głównych ciągach komunikacyjnych;
miejscach dobrze oświetlonych;
miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.
Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na Waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne.
Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej!!! Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych.
Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.
Wszystkim wolontariuszom życzymy pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!

Opracował :
Oficer prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments