W dniu 22 stycznia 2022 roku, w 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Gloria Victis”, Burmistrz Lututowa Marek Pikuła, Radna Rady Powiatu Wieruszowskiego Iwona Chadryś oraz redaktorzy wieruszowskiej gazety Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i portalu www.powiatowy.pl Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek upamiętnili Bohaterów zrywu niepodległościowego.
Szczególny wymiar tej uroczystości upamiętniającej kolejną rocznicę wybuchu powstania nadał udział rekonstruktorów stowarzyszenia Gloria Victis, którzy wystawiali wartę honorową podczas składania i zapalania zniczy. Rekonstruktorom w strojach powstańców z 1863 roku asystowały kobiety ubrane w czarne suknie symbolizujące żałobę narodową.
Znicze pamięci zapalono między innymi: na cmentarzu lututowskim przed kaplicą grobową Pelagiusza Cieleckiego – cywilnego naczelnika powstania na powiat wieluński, przed pomnikiem powstańców poległych w Bitwie pod Lututowem oraz pod symbolicznym głazem na terenie bitwy powstania styczniowego w lesie ,,Koziołek.
Podniosłym akcentem, który miał miejsce przy obelisku było uhonorowanie Katarzyny Idzikowskiej odznaczeniem ,,In Memoria Gloria Victis,, za szczególny wkład w kultywowanie historii Polski. Medal ten nadawany jest przez rekonstruktorów dla rekonstruktorów.
Następnie udano się do Galewic, aby zapalić znicze na mogile nieznanych powstańców 1863 roku w przypałacowym parku. Kolejnym miejscem upamiętnienia były mogiły na starym cmentarzu w Węglewicach powstańców 1863 roku: Franciszka Rojewskiego, Anny Kozłowskiej i Ildefonsa Kozłowskiego.
Na skraju lasu, pod Starym Ochędzynem znajduje się kapliczka upamiętniająca bitwę w dniu 20 kwietnia 1863 r. oddziału Franciszka Parczewskiego z odziałem rosyjskim majora Siemianowa. W tym miejscu zginął dowódca oddziału powstańczego Browarski z Piwonic k/Kalisza. I w tym miejscu zapłonęły dzisiaj znicze.
Ostatnim miejscem upamiętnienia był cmentarz w Dzietrzkowicach. Rekonstruktorzy Gloria Victis, Radna Rady Powiatu Wieruszowskiego Iwona Chadryś oraz redaktorzy ITP i powiatowy.pl zapalili znicze na mogile powstańca styczniowego Rocha Dery.
W 159. rocznicę wybuchu powstania dzięki tej grupie lokalnych patriotów zapłonęło światło pamięci niezwyciężonym na wielu mogiłach, symbolicznych obeliskach i pomnikach w powiecie wieruszowskim. Bardzo ważne jest, żebyśmy pamiętali o powstaniach i powstańcach, zrywach niepodległościowych, które były w okresie zaborów. To jest nasze dziedzictwo kulturowe i historyczne.
Cześć Ich Pamięci!
Anna Świegot
Zdjęcia: E. Tomaszek, Bogdan Chadryś
Film: E. Tomaszek