XXIII edycja Przeglądu Twórczości Plastycznej Osób Chorych, Starszych i Niepełnosprawnych „Sztuka jak Balsam”

W 2022 r. odbywa się XXIII edycja Przeglądu Twórczości Plastycznej Osób Chorych, Starszych i Niepełnosprawnych„Sztuka jak Balsam”. Tegoroczna edycja odbywa się pod tytułem „Może, morze”.

 

Inspirację do tegorocznego konkursu dał tytuł pracy „Może, morze” wykonanej przez podopiecznego Warsztatu Terapii Zajęciowej F.O.S.A. w Rąbieniu.

Przegląd organizowany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Łodzi. Od 2006 roku przegląd odbywa się we współpracy z Regionalnym Centrum Polityki Społecznej – Jednostką Organizacyjną Samorządu Województwa Łódzkiego.

W tym roku prace można składać do dnia 29 kwietnia. Finał konkursu odbędzie się w czerwcu 2022 roku.

Konkurs skierowany jest do Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych Stowarzyszeń pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych i odbywa się w czterech kategoriach: rysunek, malarstwo, sztuka użytkowa, techniki mieszane.

Wszystkie informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi w zakładce Sztuka jak Balsam:

https://www.wbp.lodz.pl/index.php/sztuka-jak-balsam.html

Celem przeglądu jest:
– poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego,
– wyzwolenie aktywności twórczej,
– aktywizacja uzdolnionych plastycznie osób,
– szeroko pojęta integracja,
– upowszechnienie dorobku Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy, świetlic terapeutycznych oraz innych placówek pracujących z osobami chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi,
– dowartościowanie twórców i pobudzenie ich ambicji,
– zacieranie barier dotyczących osób chorych, starszych i niepełnosprawnych.

W latach 1996-2021 odbyły się dwadzieścia dwie edycje konkursu, na które wpłynęło ponad 4000 prac. Od początku każdej edycji przeglądu towarzyszy pokonkursowa wystawa, przygotowywana w holu WBP w Łodzi, otwarcie wystawy następuje w dniu wręczenia nagród uczestnikom nagrodzonym w konkursie.

Uroczystościom związanym z nagradzaniem laureatów konkursu towarzyszą występy artystyczne podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów Samopomocy. Staramy się, aby każdego roku swój repertuar zaprezentował inny ośrodek na co dzień pracujący z osobami niepełnosprawnymi. Pozytywny odbiór konkursu i zainteresowanie nim środowisk na co dzień pracujących z osobami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi utwierdza nas w przekonaniu, iż podjęte działania związane z organizacją „Sztuki jak Balsam” są ważne i potrzebne.

Przegląd koordynuje Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi (tel. 42 6630353, dmas@wbp.lodz.pl)

Z poważaniem
Ewa Baranowska
Specjalista ds. promocji

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments