Wyjątkowa uroczystość religijno-patriotyczna w Dzietrzkowicach

31 lipca w Dzietrzkowicach w powiecie wieruszowskim miała miejsce uroczystość religijno – patriotyczna dla uczczenia pamięci  kpt.  Rocha Dery-  powstańca styczniowego oraz    Tych, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny. 

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11:30 uroczystą Mszą Świętą w kościele   pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzietrzkowicach. Liturgie uświetnił Chór Parafialny, Orkiestra Dęta Dzietrzkowice, Poczty Sztandarowe, rekonstruktorzy ze stowarzyszenia historycznego Gloria Victis w strojach z okresu powstania styczniowego.

Proboszcz  parafii Dzietrzkowice ks. Jarosław Dębiński w podniosłych słowach wygłosił homilię, w której nawiązał do historii naszego narodu, który wielokrotnie w różnych okresach dziejowych musiał walczyć o   wolność. Wspomniał o przydającej jutro 78. rocznicy powstania warszawskiego. Podczas Eucharystii proboszcz modlił się za śp. Rocha Derę, powstańca 1863 oraz parafian, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny.  Po mszy odbył sie koncert Patriotyczny w wykonaniu III grupy Zespołu Pokorni i solistki Antoniny Biesiadeckiej.

Po nabożeństwie nastąpił przemarsz na miejscowy cmentarz, gdzie miała miejsce oficjalna uroczystość: odsłonięcia nowego nagrobka  weterana walk Powstania Styczniowego kapitana Rocha Dery oraz tablicy upamiętniającej walczących o wolność w latach 1918-1945.

Organizatorami uroczystości religijno – patriotycznej była Iwona Chadryś radna Rady Powiatu Wieruszowskiego i  społeczność parafii Dzietrzkowice.

Partnerem wydarzenia było  Województwo Łódzkie.

Ceremonia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski  przy akompaniamencie Orkiestry Dętej w Dzietrzkowicach pod batutą kapelmistrza Pana Michała Maluszczaka. Następnie Pani Iwona Chadryś powitała przybyłych  gości.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władzy państwowej reprezentowanej przez Tomasza Rzymkowskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Iwonę Siercha – Asystenta Krajowego Witolda Waszczykowskiego posła do Parlamentu Europejskiego oraz posła na Sejm RP VIII kadencji Krzysztofa Ciebiadę, pełnomocnika PIS okręgu 26.

Pani Chadryś serdecznie powitała: przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Instytutu Pamięci Narodowej z Warszawy i Łodzi, Stefana Pietrasa – starostę Powiatu Wieruszowskiego wraz z radnymi RPW: Mariuszem Dychto i Ryszardem Starkiem, księdza Jarosława Dębińskiego – proboszcza parafii Dzietrzkowice, Panią Justynę Kobzik – praprawnuczkę Powstańca Styczniowego Rocha Dery, Pana Tadeusza Hadrysia prezesa Stowarzyszenia Gminnego Koła Kombatantów i Osób Represjonowanych, Pana Ireneusza Karbowskiego prezesa Stowarzyszenia Historycznego Gloria Victis wraz z rekonstruktorami, Pana Mariusza Dychto- piłsudczyka- członka zarządu Towarzystwa Historyczno- Kulturalnego ARSONIUM w Wieruszowie, Zarząd OSP Kolonia Dzietrzkowice oraz Zarząd OSP Dzietrzkowic, Sołtysów Kolonii Dzietrzkowice Panią Katarzynę Maciejewską oraz Dzietrzkowic Pan Marian Męcałę, radnych Rady Gminy w Łubnicach: Benedykta Zarębę, Krzysztofa Podgórskiego, Andrzeja Kędzię i Adama Olka, delegację Koła Gospodyń Wiejskich Kolonia Dzietrzkowice i Dzietrzkowice, osoby upamiętniające bohaterów walczących o wolność Polski: Pana Michała Krzaka Pełnomocnika PiS na Powiat Wieruszowski i Pana Jerzego Przybyła – radnego PiS VIII kadencji, redaktorów Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego i powiatowy.pl p. Annę Świegot i Eugeniusza Tomaszka, Opiekunów Miejsc Pamięci Narodowej z Powiatu Wieruszowskiego, młodzież zespołu ”Pokorni” z panią instruktorką Anną Zarębą, Pana Michała Maluszczaka- kapelmistrza wraz z orkiestra dętą oraz Panią Annę Biesiadecką prezes stowarzyszenia Orkiestry Dętej i Mażoretek w Dzietrzkowicach.
Szczególnie powitała całą społeczność parafii Dzietrzkowice przybyłą na tę uroczystość.

Aktu odsłonięcia nagrobka powstańca styczniowego Rocha Dery i tablicy upamiętniającej walczących o wolność i niepodległość Ojczyzny w latach 1918-1945 oraz przecięcia biało – czerwonej wstęgi dokonał minister dr Tomasz Rzymkowski, poseł na Sejm RP. Błogosławieństwa nagrobka i tablicy dokonał proboszcz parafii ks. Jarosław Dębiński.

Następnie goście zaproszeni i delegacje oraz mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci na nagrobku kpt. Rocha Dery i pod tablicą lokalnych Bohaterów walczących o wolność Ojczyzny.

W dalszej części uroczystości głos zabrał minister Tomasz Rzymkowski. Wyraził uznanie dla organizatorów za trud i staranie się o to, by upamiętnić swoich Bohaterów oraz szacunek dla lokalnej społeczności za pamięć o tych, co walczyli o wolność Ojczyzny.

Historyk Pan Mariusz Dychto wygłosił interesującą prelekcje nt. powstania styczniowego, potyczek i bitew w obecnym powiecie wieruszowskim.

– Mieszkańcy Dzietrzkowic długo czekali na wolność i niepodległość. Przez ponad 100 lat z ust mieszkańców bardzo często odzywały się słowa modlitwy: „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. Nie tylko modlono się, ale przedstawiciele naszego społeczeństwa uczestniczyli prawie we wszystkich zrywach i walkach niepodległościowych. Byli tacy, którzy walczyli i składali swoje życie na ołtarzu Ojczyzny. W latach I wojny światowej, wykorzystując m.in. konflikt naszych państw zaborczych, żołnierze polscy wywalczyli nam wolność. Byli to m.in. Legioniści, Strzelcy, Drużyniacy, żołnierze odrodzonego Wojska Polskiego, którzy już w 1918 roku walczyli o niepodległość. Wiemy doskonale, że jesień 1918 roku nie zamknęła okresu budowy niepodległej i suwerennej Polski, bo jeszcze trzeba było walczyć o granice. Nasi rodacy uczestniczyli też w tych zmaganiach.
Dzięki zaangażowaniu wielu z was udało się wskazać miejsca walk naszych rodaków: w Powstaniu Wielkopolskim, pod Mławą, pod Brodami na Ukrainie, pod Wilnem, walczyli o polski Cieszyn, brali udział w Bitwie Warszawskiej, walczyli pod Monte Cassino. Walczyli przeciwko zarazie bolszewickiej, która chciała zniszczyć dopiero co narodzoną Polskę. Dziękuję rodzinom, znajomym tych rodzin, których synowie , ojcowie walczyli o wolność naszej ojczyzny. Szczególne podziękowania kieruję do: Adamczyk Krystyny, Cygi Leokadii, Hadrysia Henryka, Głowackiego Henryka, Kaczora Krzysztofa, Maślanki Stanisława, Nieszkowskiego Bogusława, Zająca Stanisława.
To dzięki Wam na tablicy tej zapisano 34 nazwiska naszych bohaterskich rodaków.
Z głębi serca Dziękuję. Kiedy rozmawiałam i spisywałam historię waszych bliskich utwierdził się we mnie obowiązek skierowania do was prośby – w imię przelanej krwi naszych przodków, nie pozwólmy , by ktokolwiek nas dzielił. Niech nikt i nic nie rozrywa braterskiej więzi, a słowa Jana Pawła II głęboko niech zapadną w serca nasze. „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć!”

Szanowni Państwo! Cześć i Chwała Bohaterom, tym imiennym i bezimiennym, którzy są podmiotem na tej tablicy. Cześć i Chwała kpt. Rochowi Dera powstańcowi styczniowemu- mówiła Pani Iwona Chadryś.

Roch Dera urodził się 14 sierpnia 1837 roku w Dzietrzkowicach. Ojciec Mikołaj Dera. Matka Tekla Dera z d. Wypchła. Zmarł 18 maja 1923 r. w wieku 86 lat, jako wdowiec po żonie Mariannie z d. Osadnik.  Pochowany na miejscowym cmentarzu.  W Powstaniu Styczniowym walczył w randze kapitana, jako 26-letni młody mężczyzna. Zmarł już w czasie pokoju, doczekał Polski wolnej od zaborców, która po 123 latach powróciła na mapę świata.

Po zakończeniu uroczystości, przed głównym wejściem na cmentarz  SH Gloria Victis zaprezentowało inscenizację pt. ,,Pożegnanie i Błogosławieństwo oddziału powstańczego wyruszającego do walki przez ,,kobiety w czarnych sukniach,,.

Przypomnijmy: To dzięki inicjatywie radnej Rady Powiatu Wieruszowskiego Iwony Chadryś – Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej odnowiono nagrobek   uczestnika Powstania Styczniowego Rocha Dery. Radna powiatowa podjęła działania upamiętniające udział w powstaniu Rocha Dery występując do IPN o środki na nowy nagrobek. Udało się odnowić nagrobek powstańca styczniowego. Remont sfinansowano ze środków Instytutu Pamięci Narodowej 2022″. Udało się również pozyskać środki na odnowienie tablicy.

Pani Justyna Kobzik – praprawnuczka Powstańca Styczniowego kpt. Rocha Dery

W niedzielę 31 lipca 2022 r. lokalna społeczność uczciła swoich Bohaterów.

Tekst: Anna Świegot
Zdjęcia/Filmy /wkrótce/: Eugeniusz Tomaszek, Bogdan Chadryś, Piotr Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dzietrzkowice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments