„Terapeutyczna moc bajek” i warsztaty ekologicznie w książnicy w Trzcinicy

W czwartkowe popołudnie, 15 września br. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy zorganizowała warsztaty kulturalno-edukacyjne dla dzieci pn. „Terapeutycznie i ekologicznie”.

 

Podczas zajęć młodzi czytelnicy zapoznali się z bajką psychoedukacyjną „Bal motyli”, którą przeczytała im autorka utworu Renata Gość – dyrektor książnicy w Trzcinicy. Po wysłuchaniu utworu przeprowadzono z dziećmi analizę tekstu, aby mogły w pełni zrozumieć przesłanie płynące z bajki oraz poprzez utożsamianie się z bohaterem, poznać nowe sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Następnie mali czytelnicy wzięli udział w quizie literackim ze znajomości zaprezentowanego im utworu. Zwycięzcy konkursu, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi, z rąk Renaty Gość otrzymali atrakcyjne nagrody – zestawy plastyczne. Dodatkowo wszystkim uczestnikom spotkania dyrektor książnicy wręczyła książkę własnego autorstwa „Bal motyli”, która jest pierwszą publikacją wydaną w serii pn. „Terapeutyczna moc bajek”.

Nieodłączną częścią warsztatów przeprowadzanych w bibliotece jest praca manualna inspirowana historią literackiego bohatera. Tym razem uczestnicy spotkania mieli niepowtarzalną okazję zaprojektować torbę ekologiczną według własnego pomysłu. Z przygotowanych wcześniej szablonów dzieci odrysowywały motyle, które następnie malowały farbami lub pastelami. Dzięki ich zaangażowaniu i kreatywnej pracy powstały bardzo ciekawe i oryginalne torby ekologiczne, które zabrały ze sobą do domu. Warsztaty zostały przygotowywane oraz przeprowadzone przez dyrektor biblioteki Renatę Gość oraz pracownika Marię Tomalik.

Zajęcia z biblioterapii połączone z warsztatami malowania na torbach,  mają oprócz ekologicznego charakteru, także walory terapeutyczne. Dzieci, uczestniczące w tego typu zajęciach otrzymują poczucie wsparcia emocjonalnego i rozwijają empatię. Natomiast poprzez formę plastyczną wyrażają siebie, co wpływa na poprawę ich samooceny i lepsze samopoczucie – mówi dyrektor książnicy Renata Gość.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments