Ponad 583 mln zł dla Wielkopolski w ramach nowej odsłony programu Maluch+

Ruszył nabór wniosków do nowej rozszerzonej edycji programu Maluch+, który potrwa do 19 lutego br. Budżet programu to 5,5 mld zł, dzięki którym powstać ma ponad 100 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Do samej Wielkopolski trafi ponad 583 mln zł.  O nowych zasadach programu mówiła dziś podczas briefingu prasowego I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Ważnym elementem wsparcia rodzin w wychowywaniu dzieci jest program Maluch+. Od 2016 roku powstało ponad 140 tys. miejsc opieki nad maluchami. Na koniec 2015 roku było niespełna 3 tys. placówek, które oferowały zaledwie 84 tys. miejsc opieki. Dziś funkcjonuje ponad 8 tys. instytucji opieki, w których jest blisko 230 tys. miejsc opieki nad maluchami.

W centrum polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości jest troska o polskie rodziny, ich ochrona    i zapewnienie stabilnych warunków do rozwoju. Wspieramy polskie rodziny w wielu wymiarach. Co roku zwiększamy środki pieniężne, które trafiają do polskich rodzin, wzmacniając ich budżety – mówi wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Jak podkreśla wicewojewoda nowa edycja rządowego Programu Maluch+ to 5,5 mld zł dla całej Polski, z czego budżet dla województwa wielkopolskiego to ponad 583 mln zł.

To ogromne środki dla polskich rodzin. Program Maluch+ jest ważnym instrumentem wsparcia, pozwalającym łączyć rodzicom opiekę nad dziećmi i pracę zawodową – dodaje wicewojewoda.

Od 2016 roku do Wielkopolski trafiło ponad 145 mln zł na opiekę instytucjonalną. Dzięki tym środkom w całym województwie utworzonych zostało ponad 6 tys. miejsc dla najmłodszych.

Priorytetem jest zapewnienie opieki dla dzieci do lat 3 w każdej gminie w Polsce, w tym również w Wielkopolsce – zapełnienie tych „białych plam”, jak również zwiększenie dostępności do tej formy opieki – podkreśla dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Monika Donke-Cieślewicz.

Dyrektor przypomina, że gminy mogą składać wnioski drogą elektroniczną do 19 lutego br. za pośrednictwem Modułu 2 systemu Rejestr Żłobków oraz Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, w zależności od rodzaju podmiotu. Następnie do 17 marca Urząd Wojewódzki będzie miał czas na ocenę wniosków. Ogłoszenie wyników przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej odbędzie się do 28 kwietnia 2023 r.

Środki w ramach Programu MALUCH+ 2022-2029 przeznaczone są w pierwszej kolejności dla gmin. Każda gmina ma zagwarantowane środki na utworzenie miejsc opieki w nowych lub istniejących już instytucjach oraz środki na dofinansowanie przez 36 miesięcy funkcjonowania utworzonych miejsc opieki. W ramach Programu nie jest wymagany wkład własny.

Złożenie przez gminę wniosku o wysokość środków przyznanych zgodnie z algorytmem stanowi potwierdzenie chęci skorzystania z wyznaczonej wysokości dofinansowania. Każda gmina na wniosku może również zgłosić swoje zapotrzebowanie, wskazując większą kwotę środków na większą liczbę miejsc do utworzenia. Gmina ma 3 lata na przeprowadzenie inwestycji. To większa elastyczność realizacji zadania. Pozostałe podmioty będą miały na to 2 lata.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments