Wieruszowianie odznaczeni Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”

2 marca 2023 roku Tobiasz Bocheński – Wojewoda Łódzki w imieniu Prezydenta RP Andrzej Duda oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesora Piotra Glińskiego wręczył najwyższe odznaczenia państwowe.

Medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” zostali odznaczeni: Andrzej Olbromski /Medal odebrał starosta wieruszowski Stefan Pietras/, Piotr Zawada, Mariusz Dychto.

Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” nadawany jest osobom   zasłużonym dla idei pamięci narodowej,  wykazujących się   troską i pieczą odnośnie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci narodowej.

O uhonorowanie ww osób w ub. roku wystąpiła gazeta wieruszowska Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i portal www.powiatowy.pl reprezentowany przez Annę Świegot i Eugeniusza Tomaszka.

Wieloletnie obserwacje  działalności tych osób zwłaszcza w dbaniu o upamiętnianie miejsc Pamięci Narodowej i lokalnych bohaterów skłoniło nas do nominowania tych osób. Z racji tego, iż nie byliśmy wtedy  jeszcze zarejestrowani, jako stowarzyszenie a więc zgodnie z zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie  posiadaliśmy uprawnień do składania wniosku o nadanie odznaczenia „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” zwróciliśmy się do starosty powiatu wieruszowskiego Stefana Pietrasa  z prośbą o złożenie wniosków, które przekazaliśmy panu staroście, aby skierował je  do ministerstwa przez Starostwo Powiatowe w Wieruszowie.

Odznaczonym składamy gratulacje.

Anna Świegot

Eugeniusz Tomaszek

ITP i powiatowy.pl

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna
1 rok temu

Składam szczere gratulacje wszystkim odznaczonym z naszego powiatu! Wreszcie doceniono właściwe osoby. Panie Andrzeju, Panie Mariuszu, Panie Piotrze 👏🌹🇵🇱