Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w Wyszanowie

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia „Konwencji o prawach dziecka” w roku 1989. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Szkoła Podstawowa w Wyszanowie włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF.

Każde dziecko bez względu na swoje pochodzenie, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Prawa te chronią dzieci i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżenie tych praw najmłodszym, pozwala im uchronić się przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Daje też dzieciom możliwość aktywnego uczestnictwa w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzień ten jednoczy wszystkie dzieci na świecie. To radosne święto, ale z poważnym przesłaniem. W obchody włączyły się placówki edukacyjne w całej Polsce.

Do akcji przystąpiła Szkoła Podstawowa w Wyszanowie. Całym przedsięwzięciem koordynował samorząd uczniowski pod kierunkiem pani Magdaleny Babiarz. Uczniowie przybyli w tym dniu do szkoły w niebieskich ubraniach. O godzinie 10.00 rozpoczęto marsz ulicami Wyszanowa. Dzieci z transparentami i balonami artykułowały podczas marszu swoje prawa. W akcji nie przeszkodziły chmury na niebie. Przebiegał on sprawnie, w gorącej, przyjaznej atmosferze. Finałem było wypuszczenie niebieskich balonów w górę. W ciągu tygodnia w klasach mają być przeprowadzone zajęcia dydaktyczne na temat praw dziecka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments