Mobilne Laboratoria Przyszłości zawitały do Łubnic

8 listopada 2023r. w Zespole Szkół im. Armii gen. Andersa w Łubnicach odbyły się warsztaty w ramach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Naszą szkołę do programu Laboratoria Przyszłości zgłosiła pani dyrektor Krystyna Pastucha.

 

Laboratoria Przyszłości to największy program edukacyjno-technologiczny skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

Edukatorzy spędzili w naszej szkole cztery godziny dydaktyczne, podczas których poprowadzili bardzo interesujące warsztaty dla uczniów klasy III, IV, V, VI z: druku 3D i długopisów 3D oraz obsługi robota.

Uczniowie w ciągu jednej godziny lekcyjnej zapoznali się z budową drukarki filamentowej, własnościami wydruków 3D oraz typami materiałów, z których można drukować. Ponadto w ramach ćwiczeń mieli okazję poznać podstawowe programy do samodzielnego projektowania modeli trójwymiarowych oraz wykonać swój pierwszy model.

Poprzez pracę z długopisem 3D uczniowie rozwijali wyobraźnię przestrzenną i umiejętności manualne. Poznali zasady działania długopisu 3D, jego zastosowanie oraz samodzielnie tworzyli swoje pierwsze proste modele. Każdy z uczniów mógł zatrzymać na pamiątkę wykonany przez siebie model.

Na kolejnej godzinie lekcyjnej odbyły się zajęcia dla uczniów z robotami. Była to interesująca przygoda w świecie programowania i robotyki, ponieważ roboty pozwalają na naukę kodowania w sposób interaktywny i przyjazny dla dzieci.

Podczas tych zajęć uczniowie mieli okazję nauczyć się podstaw programowania oraz obsługi samego robota. Uczniowie kontrolowali ruchy robotów i wykonanie powierzonego im zadania. To nie tylko zabawa, ale także cenna nauka, która rozwijała umiejętności logicznego myślenia, kreatywności, pracy zespołowej i pracy z technologiami przyszłości.

Edukatorzy stworzyli na miejscu przestrzeń do zabawy i eksperymentów, do kreatywnego myślenia i szukania konstruktywnych rozwiązań przez uczniów i nauczycieli. Uczyli pracy zespołowej i odkrywania szkolnych supermocy, czyli naturalnych predyspozycji i talentów uczniów.

Po zakończeniu warsztatów z edukatorami uczniowie będą  mogli kontynuować rozpoczęte projekty, tworzyć nowe, a nauczyciele wykorzystywać poznane techniki na sprzęcie, którym już teraz nasza  szkoła dysponuje.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments