Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kępnie

W tym roku 11 listopada obchodzimy 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kępnie, jak corocznie miały uroczysty charakter.

 

W kościele pw. św. Marcina odbyła się msza św. za Ojczyznę.

Po mszy świętej wszyscy uczestnic uroczystości zebrali się pod siedzibą Starostwa Powiatowego, aby stamtąd przy asyście orkiestry udać się na Rynek  pod pomnik „Bohaterów walk o wolność i demokracje”.

Okolicznościowe i bardzo ważne wystąpienie  Starosty Kępińskiego Roberta Kieruzala udostępniamy na załączonym filmie.

Parlamentarzyści, władze samorządowe powiatu i gminy, delegacje instytucji państwowych i samorządowych, szkół i organizacji społecznych złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Udział w uroczystości zaznaczyła swą obecnością delegacja Stowarzyszenia Historycznego im. ks. mjr Szczepana Walkowskiego -Anna Świegot, Eugeniusz Tomaszek i Piotr Kołodziejczyk. Dla przypomnienia ksiądz Szczepan Walkowski był uczniem i absolwentem kępińskiego gimnazjum, podobnie jak troje jego rodzeństwa.

Ostatnim aktem uroczystości był poczęstunek rogalami świętomarcińskimi przez władze samorządu powiatowego. Te wyśmienite smakołyki oraz kubek gorącej kawy wprawiły wszystkich  w doskonały nastrój.

Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Wielkopolsce sięga 1891 roku. Poznański ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, (11 listopada) aby – wzorem patrona – zrobili coś dla biednych. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli kolejni piekarze i cukiernicy a z czasem rozpowszechniło się to na całą  Wielkopolskę.

Natomiast legenda o powstaniu rogala jest następująca: Dawno, dawno temu wyśnił go jeden z poznańskich piekarzy. Ujrzał on we śnie świętego Marcina jadącego na koniu, podniósł zgubioną przez jego konia podkowę i postanowił, że będzie piekł ciasto w takim kształcie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments