Obywatelskie ujęcie kierującego z zakazem i promilami

Wzorową postawą wykazał się mężczyzna, który ujął nietrzeźwego kierowcę. Mieszkańca powiatu wieruszowskiego zaniepokoił styl jazdy kierującego osobowym fiatem. 30-latek wjechał w drogę bez przejazdu. Jak się okazało, nieodpowiedzialny kierowca miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu i posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

18 listopada po godzinie 20:00 na stanowisko kierowania wieruszowskiej komendy wpłynęło zgłoszenie, że w miejscowości Parcice na ulicy Parkowej doszło do ujęcia nietrzeźwego kierującego. Policjanci natychmiast udali się na miejsce interwencji. Zgłaszający powiedział policjantom, że widział jadącego z przeciwnego kierunku fiata cinquecento, który nagle zjechał na jego pas ruchu. Mieszkaniec powiatu wieruszowskiego, aby uniknąć zderzenia musiał odbić w prawo. Mężczyzna zawrócił za tym samochodem i jadąc za nim zauważył, że kierujący osobówką jedzie tzw. „wężykiem”. Wówczas nabrał on podejrzeń, że kierujący tym pojazdem może znajdować się pod działaniem alkoholu i powiadomił policję dzwoniąc na numer alarmowy. Jazda kierującego zakończyła się, gdy ten wjechał w drogę bez przejazdu. Zgłaszający rozmawiał z mężczyzna, który prosił by ten nie wzywał policji. Funkcjonariusze poddali 30-latka badaniu stanu trzeźwości, okazało się że posiada ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W trakcie sprawdzania mężczyzny w policyjnych bazach wyszło na jaw, że posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Amator jazdy „na podwójnym gazie” odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz złamanie zakazu sądowego grozi mu kara pozbawienia wolności do 5 lat oraz wysoka grzywna. Nie uniknie również odpowiedzialności za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym dla zgłaszającego.

Policjanci kierują słowa uznania za obywatelską postawę świadka, którzy zareagował na pijanego kierowcę i aby nie dopuścić do tragedii na drodze, zabrali mu kluczyki ze stacyjki. Zdecydowana reakcja mężczyzny pozwoliła wyeliminować kolejnego kierującego, który stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia swojego oraz innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że nawet anonimowa informacja przekazana policjantom o tym, że ktoś kieruje po alkoholu, może uratować czyjeś życie.

asp. Piotr Siemicki

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments