Wybór odpowiednich spodni do chodzenia po górach ma kluczowe znaczenie podczas wyprawy. Jest to ważne zarówno dla bezpieczeństwa, jak i komfortu wspinania się po szczytach. Jakie spodnie wybrać? Które będą najlepsze na górskie wycieczki? Przeczytaj.
Zwróć uwagę na warstwy i materiał spodni
Spodnie trekkingowe w góry powinny zostać uszyte z najlepszej jakości materiałów. Tkanina musi być przede wszystkim elastyczna, ale też oddychająca i wytrzymała. Warto zwrócić uwagę na dwa rodzaje materiałów spodni górskich, takich jak:
- Softshell – spodnie popularne są ze względu na swoją elastyczność, lekkość i przewiewność. Doskonale osłaniają przed wiatrem, ale są też jednocześnie oddychające. Podczas aktywności na szlaku zapewniają ogromną wygodę i nie utrudniają poruszania się po górach.
- Hardshell – jeśli warunki pogodowe są niepewne, warto sięgnąć po spodnie górskie właśnie z takiej tkaniny. Spodnie z materiału hardshell są bardziej wiatroszczelne niż softshell. Zapewniają też większą odporność przed wiatrem. Znakomicie chronią przed śniegiem, deszczem i silnymi podmuchami wiatru.
Pamiętaj również o warstwach ochronnych, jakie powinny mieć dobrej jakości spodnie trekkingowe damskie. Warstwa zewnętrzna musi być wodoodporna, trwała i wiatroszczelna. Warstwa izolacyjna spodni powinna zapewniać ciepło w chłodniejsze dni i mieć specjalne wzmocnienia m.in. w kolanach. Z kolei warstwa wewnętrzna idealnie, jeśli będzie wykonana z oddychających materiałów, które odprowadzają wilgoć z ciała i zapewniają wygodę noszenia.
Odpowiedni rodzaj spodni – jaki wybrać?
Na rynku jest dostępnych mnóstwo różnego rodzaju spodni do chodzenia po górach. Wśród nich wyróżniają się spodnie z odpinanymi nogawkami. Mają one wszechstronne zastosowanie, więc są doskonałe do zmiennej pogody w górach. Dzięki odpinanym nogawkom można szybko dopasować outfit do aktualnych na szlaku warunków atmosferycznych. Mroźną zimą można nosić długie spodnie, a latem odpiąć nogawki i cieszyć się wygodnymi szortami. Warto przemyśleć zakup właśnie takich spodni, aby na bieżąco móc dostosowywać się do warunków na trasie.
Doskonałym wyborem będą również spodnie ze wzmocnieniami. Wyposażone są zwykle w dodatkowe wzmocnienia na pośladkach i kolanach. Dzięki nim są odporniejsze na uszkodzenia niż klasyczne spodnie trekkingowe. Zapewniają też dodatkową ochronę w trudniejszych warunkach górskich. Są doskonałe dla wszystkich, którzy pragną wspinać się po górach lub chodzić po czerwonych szlakach. Warto postawić też na spodnie hybrydowe albo ocieplane legginsy. Jedne i drugie są oddychające, elastyczne i jednocześnie dość lekkie. Dzięki nim będziesz swobodnie poruszać się po różnych szlakach. To doskonały wybór dla osób, które w górach stawiają na aktywności o mniejszym stopniu trudności. Spodnie hybrydowe i legginsy świetnie spiszą się też w cieplejsze dni.
O tym warto pamiętać, wybierając spodnie w góry
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj spodni górskich się zdecydujesz, bardzo ważne jest ich dopasowanie. Spodnie muszą dobrze przylegać do ciała, ale jednocześnie nie blokować ruchów. W górach bardzo ważne jest, aby móc swobodnie się poruszać. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe elementy spodni, takie jak:
- wstawki z elastycznych materiałów,
- regulowane mankiety,
- elastyczne pasy.
Dzięki wszystkim dodatkowym elementom w spodniach będziesz mógł wygodnie poruszać się po trudnych terenach górskich. Nie zapomnij również sprawdzić, czy spodnie zawierają odpowiednią ilość kieszeni. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy chcesz w nich przechowywać kilka elementów (np. przekąski, mapę, telefon, kompas i latarkę). Pamiętaj także o warstwach spodni, które będą skutecznie chronić Cię przed zimnem, deszczem i wiatrem.
Pamiętaj, że odpowiednie spodnie do chodzenia po górach to podstawa. Dzięki nim będziesz mógł komfortowo poruszać się nawet w trudnych warunkach. Zadbaj o to, aby spodnie dopasowane były do pogody. Muszą być również wielofunkcyjne i wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne. Postaraj się dobrać rodzaj spodni do wszelkich aktywności, jakie planujesz podczas wycieczki w góry.
Artykuł sponsorowany