Finisaż wystawy pn. „Piotr w Paryżu” i zabawa walentynkowa w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego

10 lutego o godzinie 17:00 w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego odbył się finisaż wystawy czasowej pt. „Peinture – Peinture. Niech żyje kolor! Komitet Paryski 1923 – 2023”.

Było to przedsięwzięcie w duchu lat 20. XX wieku, który kojarzy się głównie z  erą jazzu i swingu, ekstrawagancją, przepychem, eleganckimi odcieniami oraz olśniewającymi pełnymi  blasku kreacjami artystycznymi. Wydarzenie doskonale wpisało się w okres karnawału, idealnego momentu na imprezkę i faktycznie zapewniło doskonałą zabawę walentynkową, bo święto zakochanych tuż, tuż. Imprezę uświetnił zespół muzyczny ,,New Jazz Band,, z Krotoszyna, który grał znane przeboje szalonych lat 20. Goście przybyli w  strojach nawiązujących do lat 20. XX wieku. Organizatorzy zapewnili szereg atrakcji m.in. fotobudka na okrągło,  ciasteczka z wróżbą oraz  pyszny poczęstunek.

To był wspaniały wieczór wśród malarstwa. Goście zostali obdarowani promocyjnym katalogiem   wystawy  ,,Piotr w Paryżu.

Najważniejszym jednak punktem było zwiedzanie wystawy   pt. „Peinture – Peinture! Niech żyje kolor! Komitet Paryski 1923 – 2023”. Ekspozycja była okazją do zapoznania się z dziełami  znanych artystów:  Jana Cybisa, Hanny Rudzkiej, Zygmunta Waliszewskiego,  Józefa Czapskiego  i  Tadeusza Piotra Potworowskiego /1898-1912/ utalentowanego malarza.  Inspiracją  dla młodego Potworowskiego było zobaczenie rysunków i sztychów Rembrandta, był pod wrażeniem jego osobowości,  awangardowej postawy,  wszechstronnych zainteresowań obejmujących także zagadnienia z  architektury, grafiki, plakatu a nawet  filmu.  Wkrótce Potworowski zaczyna  rysować dużo i malować, jak w transie, jego obrazy świadczyły o tym, że był dobrym malarzem. Do Paryża wyjeżdża we wrześniu 1924 roku  i wraz z wspomnianymi przyjaciółmi zakłada Komitet Paryski. Członkowie K.P.  nazywani byli kapiści, było to jedno z najważniejszych ugrupowań artystycznych w sztuce polskiej pierwszej połowy XX wieku. Kapiści kształtowali formę kolorem, tworzyli posługując się barwnymi plamami, malowali zwykle proste formy. Po II wojnie światowej kapiści  byli wykładowcami na uczelniach artystycznych. W malarstwie polskim kapiści przyczynili się do ugruntowania wysokiej kultury.

Powiązania Potworowskiego z muzeum w Kępnie, którego jest patronem?

,,W 1935 roku po podziałach majątkowych rodziny Mańkowskich Potworowscy przenoszą się z Rudek do majątku Grębanin koło Kępna. W pałacu mieszka matka żony Potworowskiego, Anna hr. Mańkowska z domu Michałowska (rodzina spokrewniona z malarzem Piotrem Michałowskim i gen. Henrykiem Dąbrowskim), z synem Władysławem. Potworowscy zajmują znajdującą się w pobliżu pałacu tzw. Czerwoną willę. Ściany swojej pracowni pokrywa Tadeusz malowidłami, min. dużą sceną Karnawał wenecki. Według relacji p. Witkowskiej, nauczycielki z Grębanina, przeważał kolor czerwonawo-brunatny. Również w Grębaninie przebywają często zaprzyjaźnieni artyści, głównie Czyżewski i Taranczewski. Potworowski był inicjatorem założenia Stowarzyszenia Ziemi Kępińskiej (początkowo pod nazwą Klub Inteligencji Ziemiańskiej) oraz muzeum w Kępnie. Był pierwszym jego kustoszem…Zmarł w Warszawie 24 kwietnia 1962 roku w szpitalu, po operacji raka płuc. Pochowany został w Alei Zasłużonych na Powązkach,,,.

Odsyłamy do strony https://www.muzeumkepno.pl i zapoznania się z arcyciekawą biografią Piotra Potworowskiego.

Redaktorzy ITP i powiatowy.pl Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek dziękują Dyrekcji Muzeum w Kępnie za zaproszenie i udział w ciekawym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że udało nam się wpisać strojami w  kolorowe, szalone lata 20.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments