Łódzkie na PLUS

Nowe możliwości dla przedsiębiorców z Łódzkiego

 

 

 

W Winnicy w Ukrainie rozpoczyna działalność Biuro Regionalne Województwa Łódzkiego, które będzie pomagać przedsiębiorcom z naszego regionu zdobyć nowe kontakty i partnerów biznesowych za naszą wschodnią granicą. Na zaproszenie do współpracy już odpowiedziało kilkadziesiąt firm z Łódzkiego.

Biuro to kolejny krok we współpracy naszego województwa z partnerskimi regionami w Ukrainie m.in. Obwodem Winnickim. Pomysł jego utworzenia to efekt ubiegłorocznej wizyty Grzegorza Schreibera, marszałka województwa, w Winnicy, a także późniejszych rozmów przedstawicieli obu regionów podczas Europejskiego Forum Gospodarczego.

– Współpracujemy od lat, a wojna pokazała, że to partnerstwo to nie tylko słowa. Teraz zacieśniamy tę współpracę, już w wymiarze biznesowym – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa, który 5 grudnia 2023 r., razem z Siergiejem Borzovem, przewodniczącym Winnickiej Obwodowej Administracji Wojskowej, podpisał umowę o powołaniu biura.

Link do formularza zgłoszeń: https://tiny.pl/cs46l 

Inwestycje w szpitalach…

Aparat do ultradźwięków, stół rehabilitacyjny, przyrząd do trakcji kręgosłupa i schody z pochylnią do nauki chodzenia – taki nowoczesny i specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji zyskał szpital w Skierniewicach. Wyremontowane zostały dwie pracownie: Endoskopii i Fizjoterapii. Koszt tych modernizacji to prawie 5,5 miliona złotych.

– Szpital w Skierniewicach staje się jedną z lepiej wyposażonych placówek w województwie – zachwala Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

W ciągu ostatnich 5 lat Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego dofinansował szpital kwotą prawie 17,5 mln zł.

Bieżnia antygrawitacyjna to z kolei najnowszy zakup Specjalistycznego Szpitala Gruźlicy, Chorób Płuc i Rehabilitacji w Tuszynie. Urządzenie wykorzystując różnicę ciśnień, „odejmuje” pacjentom kilogramy, dając wyjątkowe efekty podczas rehabilitacji. Bieżnia pomaga osobom, które nie mogą w pełni obciążać kończyn dolnych. Są to m. in. pacjenci po operacjach stawu skokowego, biodrowego, często po wypadkach.

Szpital w Tuszynie zakupił również nowy aparat ultrasonograficzny.

…i na drogach

Na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 583 z drogą powiatową w Dobrzelinie powstało rondo i ruch w tym miejscu wreszcie jest płynny, a piesi – zwłaszcza dzieci, zmierzające do pobliskiej szkoły – mogą czuć się bezpiecznie.

– Ta rozbudowa była po prostu koniecznością. Dla nas, dla samorządu województwa łódzkiego, bezpieczne drogi to priorytet – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber.

Skrzyżowanie dróg w Dobrzelinie to ważny węzeł komunikacyjny między Płockiem, Żychlinem, Kutnem i Łowiczem. Natężenie ruchu jest bardzo duże, zwłaszcza towarowego.

Inwestycja kosztowała blisko 12 mln zł.

Rondo w Dobrzelinie to pierwszy etap prac inwestycyjnych na DW 583. Trwa już przetarg na rozbudowę dróg wojewódzkich nr 583 i 573 od Żychlina (rejon skrzyżowania z ul. Łukasińskiego) do granicy województwa. Na odcinku 1,7 km drogi rozbudowane zostaną skrzyżowania, powstaną dwa ronda, nowe chodniki, ścieżki rowerowe, zatok autobusowe. Będzie też nowa kanalizacja deszczowa, oświetlenie, i infrastruktura techniczna. Radni Sejmiku zabezpieczyli w budżecie województwa ok. 29 mln zł na to zadanie.

Porozmawiajmy, powarsztatujmy

Piąta edycja „Porozmawiajmy w Łódzkiem” nabiera rozpędu. Marszałek i członkowie zarządu województwa odwiedzają kolejne miejsca, gdzie informują mieszkańców o ofercie urzędu, dopytują o uwagi i propozycje nowych działań. Każdemu spotkaniu towarzyszą warsztaty pracy nad emocjami, albo ogrodnicze.

– Rozszerzyliśmy nasze spotkania o nowy wymiar, nazwijmy to edukacyjny – mówił w starostwie powiatowym w Łasku marszałek Grzegorz Schreiber. – To propozycja warsztatów, jakie mamy dla państwa. Ale dla mnie najważniejsza w tych spotkaniach jest możliwość wysłuchania państwa, waszych pomysłów na nowe programy, ocena dotychczasowych działań. Takie rozmowy z Wami prowadzę od początku kadencji i dały nam one pomysły do wspólnego działania: granty sołeckie rozbudowaliśmy do wymiaru, jakiego nigdy w historii tego województwa nie było; na trzech różnych poziomach wspieramy strażaków poprzez dotacje na strażnice, wyposażenie i młodzieżowe drużyny; pomagamy Kołom Gospodyń Wiejskich, dla których uruchomiliśmy dodatkowy program. Tego nigdy wcześniej nie było.

Marszałek oprócz Łasku odwiedził w ostatnich dniach Widawę, a w powiecie kutnowskim Krośniewice i wspólnie z członkiem zarządu Robertem Baryłą – Leszczynek. Wicemarszałek Zbigniew Ziemba rozmowy zorganizował w Piotrkowie Trybunalskim, a wicemarszałek Piotr Adamczyk w Łodzi.

Szukajcie nas w kolejnych miejscach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments