Rocznica śmierci gen.bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, patrona 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

19 lutego, 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej uczciła rocznicę śmierci gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. “Warszyc”, swojego patrona. Znicze i kwiaty zostały złożone przez dowódcę płk. Marcina Markiewicza oraz uczniów szkół – kadetów z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi im. Michaela Ollisa.

W ramach obchodów tej szczególnej rocznicy miała miejsce premiera komiksu wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi, poświęconego postaci Warszyca. Komiks ten, będący narzędziem edukacyjnym na zajęciach historycznych, wprowadza czytelników w historię bohaterskiego generała brygady i jego walki.

Stanisław Sojczyński, znany jako „Warszyc”, był twórcą antykomunistycznego Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Był człowiekiem, którego determinacja wynikała z logiki działań podejmowanych dotychczas. W jego przekonaniu cel konspiracji pozostał ten sam, zmienił się jedynie wróg. Nie uznawał porozumienia się z komunistycznym reżimem i domagał się kontynuacji walk. Za tę nieugiętą postawę Sojczyński, wraz z pięcioma swoimi towarzyszami, zapłacił najwyższą cenę. W 1947 roku, na dawnym poligonie wojskowym na Brusie, zostali rozstrzelani.
Dzięki premierze komiksu o postaci Warszyca, pamięć o bohaterach takich jak generał brygady Stanisław Sojczyński będzie kontynuowana, a ich odwaga i poświęcenie będą inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments