Spotkanie historyczne „Wielkopolanie w powstaniu styczniowym 1863”

8 lutego br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Trzcinickie zamyślenia”, które mają na celu promocję regionalnych pisarzy, twórców, pasjonatów lokalnej historii i miłośników „naszej małej ojczyzny”.

 

Tym razem, na zaproszenie dyrektor trzcinickiej książnicy Renaty Gość, członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. ks. mjr Szczepana Walkowskiego: Anna Świegot, Eugeniusz Tomaszek i Jerzy Przybył przedstawili w strojach z epoki udział Wielkopolan w powstaniu styczniowym w 1863 roku.

Na początku spotkania dyrektor trzcinickiej książnicy Renta Gość serdecznie powitała zaproszonych gości: wójta Gminy Trzcinica Grzegorza Hadzika, sekretarz Gminy Trzcinica Renatę Ciemny, przewodniczącego Rady Gminy Trzcinica Zdzisława Mikołajczyka wraz z radnymi: Ireną Perlitius, Barbarą Maruszką-Bednarek, Krzysztofem Ostrowskim i Edwardem Skibą, wicedyrektor Zespołu Szkół w Trzcinicy Renatę Adamską, prezes Stowarzyszenia Wsi Trzcinica „Przyszłość” Annę Parzonkę wraz z członkiniami, przewodniczącą KGW w Smardzach Elżbietę Kubot, przedstawicieli KGW działających na terenie Gminy Trzcinica, regionalistów i pasjonatów historii oraz mieszkańców naszej „małej ojczyzny”.

Prelegenci opowiedzieli o jednej z bitew powstania styczniowego, która rozegrała się pod Lututowem, zwana często bitwą pod „Koziołkiem”. Koziołek i Cezarka to lasy, w których toczyły się walki pomiędzy oddziałem por. Antoniego Korytyńskiego a przeważającą siłą wojsk rosyjskich. Powstańcy w większości pochodzili z zaboru pruskiego. Po przekroczeniu rzeki Prosny pomiędzy Królestwem Polskim a zaborem pruskim Korytyński formował swój oddział w lasach nieopodal miejscowości Węglewice. O bitwie zrobiło się głośno ze względu na barbarzyństwo Rosjan.

W mogile na cmentarzu parafialnym w Lututowie pochowanych jest 19 powstańców z oddziału por. Antoniego Korotyńskiego poległych 15 czerwca 1863 r. w bitwie na polach wsi Piaski k/Lutotowa oraz zmarłych z odniesionych ran w Lututowie, w dworze dziedzica Leona Taczanowskiego, są to: por. Antoni Korotyński, Binek Jan z Uciechowa, Gdasiewicz Stanisław z Kobylina, Jerzykowski Stanisław z Mikstatu, Jurek Jan z Krępy, Kulak Jan z Poddębic, Karasiński Ignacy z Grabowa, Karolewski Piotr z Sulmierzyc, Kokot Władysław z Sulmierzyc, Laudowicz Mieczysław z Sulmierzyc, Michalak Maciej z Zacharzewa, Pocztarz Jan z Przygodziczek, Przymocki Antoni z Sulmierzyc, Rogalski Szczepan z Sulmierzyc, Szymański Lucjan z Niemojewa, Unruch Ottomar von z Ostrowa Wielkopolskiego, Winiewicz Jan z Sulmierzyc, Wiśniewski August z Sulmierzyc oraz 64 Wielkopolan nada spoczywa w lututowskich lasach: Koziołek i Cezarka.

Przedstawiciele stowarzyszenia zaprezentowali również rekwizyty z tamtych lat: broń, biżuterię patriotyczną a nawet zabawki i przedmioty codziennego użytku.
Na zakończenie spotkania dyrektor książnicy Renata Gość wraz z wójtem Gminy Trzcinica Grzegorzem Hadzikiem, sekretarz Gminy Trzcinica Renatą Ciemny oraz przewodniczącym Rady Gminy Trzcinica Zdzisławem Mikołajczykiem, podziękowali prelegentom Annie Świegot, Eugeniuszowi Tomaszkowi i Jerzemu Przybyłowi za przybliżenie mieszkańcom niezwykle ciekawej historii.

Ponadto uczestnicy spotkania otrzymali broszury edukacyjne pt. „Lokalni bohaterowie zrywów niepodległościowych podstawą budowy postaw patriotycznych młodzieży” wydane przez Stowarzyszenie Historyczne im. ks. mjr Szczepana Walkowskiego.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments