Stanowisko Wielkopolskiej Rady Rolniczej w sprawie protestów rolników

Wielkopolska Rada Rolnicza popiera protesty polskich rolników, którzy w przekazanych postulatach wskazują swoje oczekiwania:

Postulat nr 1: Odejście od Zielonego Ładu i stworzenie nowej WPR.
Postulat nr 2: Ograniczenie napływu towarów z Ukrainy na rynek polski i pełna kontrola
tranzytu na inne rynki UE. Wprowadzenie opłat tranzytowych na te produkty.
Postulat nr 3: Rozbudowa infrastruktury portowej i magistrali kolejowej.
Postulat nr 4: Ograniczenie biurokracji w rolnictwie.
Postulat nr 5: Ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na obszarach wiejskich.
Postulat nr 6: Zwiększenie limitu pomocy de minimis z 25 do 50 tys. Euro.
Postulat nr 7: Odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem,
a końcem lutego.

Rolnicy nie zgadzają się m.in. na wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu. Jest to inicjatywa, która ma przeciwdziałać zmianom zachodzącym w klimacie.
Ponadto wyrażają sprzeciw wobec obecnej sytuacji w Unii Europejskiej – w kontekście
wymogów Wspólnej Polityki Rolnej, ale także odnośnie do decyzji Unii, które doprowadzają do nadmiernego importu towarów rolnych z Ukrainy.
Wielkopolska Rada Rolnicza wyrażana głęboką nadzieję, że protesty rolnicze przyniosą skutek, a decydenci w Unii Europejskiej wezmą poważnie pod rozwagę postulaty protestujących rolników. Wspólne porozumienie w sprawie rozwiązania bieżących problemów wpłynie z całą pewnością na zachowanie bezpieczeństwa żywnościowego w kraju.

Wielkopolska Rada Rolnica wspiera strajki rolników

Podczas specjalnego posiedzenia Wielkopolskiej Rady Rolniczej jej członkowie zajęli się trwającymi od kilku tygodni strajkami rolników. Analizując postulaty rolników Rada poprała postulaty przekazane przez rolników i ich dążenia do naprawy sytuacji na rynku płodów i produktów wolnych oraz rosnących wymogach formalnych stawianych przez instytucje rolnicze.
Drastyczny spadek opłacalności produkcji, wzrosty kosztów zakupu środków produkcji, oraz narastające wymogi biurokratyczne, a ponadto niekontrolowany napływ płodów i produktów pochodzenia rolniczego z Ukrainy załamał dotychczasową stabilną i przewidywalną sytuację na krajowym rynku rolniczym. Wiele gospodarstw także z Wielkopolski funkcjonujących w oparciu o wymogi UE oraz wysokie koszty produkcji nie jest w stanie produkować oraz sprzedawać swoich wyrobów na krajowy rynek rolniczy. Dlatego Wielkopolska Rada Rolnicza popiera protesty rolników, którzy w przekazanych postulatach wskazują obszary pilnych działań Rządu oraz instytucji nadzorujących cały sektor.
Odbywające się specjalne posiedzenie Wielkopolskiej Rady Rolniczej działającej przy Zarządzie Województwa Wielkopolskiego w obliczu trwających protestów rolników przyjęła stanowisko skierowane do Rządu popierające protesty i postulaty rolników, które mówią o wycofanie się z założeń „zielonego ładu” napływowi towarów rolnych z Ukrainy, ułatwienia prowadzenia inwestycji rolniczych. To bardzo ważne postulaty, popierając ich głos mamy nadzieje, że Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesławowi Siekierskiemu uda się je zrealizować. – mówi Przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski
Ponadto rolnicy patrząc kierunek rozwoju oraz wdrażane akty prawne UE mające realny wpływ na funkcjonowanie gospodarstw domagają się o wycofanie założeń „zielonego ładu”, którego realizacja nie jest możliwa ze względu na warunki pogodowe oraz sytuacje gospodarczą w kraju. Wielkopolska Rada Rolnicza aktywnie rozmawiając z przedstawicielami sektora rolniczego głęboko wierzy, że postulaty rolników oraz ich argumenty wypłyną na kierunek zmian i decyzje Unii Europejskiej co do ochrony rodzimego rolnictwa i utrzymania jego konkurencyjności na mapie Europy i Świata.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments