Milion złotych na mundury dla strażaków

Mówi się, że za mundurem panny sznurem, ale w tym roku w Łódzkiem modyfikujemy nieco to powiedzenie, bo to mundury „pójdą”, ale za dotacją z budżetu województwa. Właśnie ogłosiliśmy po raz pierwszy konkurs na zakup umundurowania wyjściowego dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Każda jednostka może otrzymać 10 tys. zł, a cały budżet programu to aż milion złotych.

Konkurs jest nowością w ofercie samorządu, ale i odpowiedzią na potrzeby strażaków ochotników, którzy do tej pory mundury musieli kupować za własne pieniądze. – Strażacy czuwają nad naszym codziennym bezpieczeństwem, ale oprócz tego towarzyszą nam w szeregu uroczystości lokalnych, kościelnych i państwowych, a tam nie wystąpią w swojej odzieży bojowej, potrzebują munduru – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

Konkurs ruszył, a na wnioski czekamy do 30 kwietnia. Każda jednostka będzie mogła pozyskać do 10 tys. złotych na zakup munduru galowego.

– Taki konkurs i wsparcie są bardzo potrzebne, bo dotąd żadnych dotacji nie mogliśmy przeznaczyć na zakup mundurów galowych, a one są bardzo ważną częścią naszego wizerunku i tradycji – podkreśla Bartłomiej Kolasiński, naczelnik OSP w Przygłowie. Jak przyznaje, w jego jednostce nie wszyscy ratownicy mają takie umundurowanie, w którym występują nie tylko podczas uroczystości patriotycznych, gminnych, ale także podczas jubileuszów strażackich czy zebrań sprawozdawczych. Koszt zakupu munduru – czyli powyżej 1000 zł – spadał na barki każdego druha, choć jednostka wspiera swoich członków dokładając im na ten cel pieniądze pozyskane m.in. za wynajem sali.

Jak dodaje Bogdan Kondorowski, prezes OSP w Gledzianówku, wielu strażaków ma mundur od początku służby. – Mundur służy przez całe życie i u nas niektórzy mają mundury 20-30-letnie – mówi. Jednostka zamierza startować w konkursie, bo dotacja jest szansą na wymianę i uzupełnienie braków w umundurowaniu. – Czasami strażacy, którzy nie mają mundurów, na różne uroczystości zakładają koszarówki, które nie zawsze pasują do okazji. A mundur to nasz strój wyjściowy i lepiej się w nim prezentujemy – podkreśla.

W ocenie wniosków komisja konkursowa weźmie pod uwagę m.in. aktywność jednostki podczas uroczystości lokalnych i państwowych oraz liczbę posiadanych już mundurów dla druhów. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na czerwiec, a wszystkie zakupy muszą być zrealizowane do końca roku.

Milion złotych na umundurowanie galowe to kolejne wsparcie dla jednostek OSP w Łódzkiem – łącznie w tym roku dla OSP samorząd województwa przekaże rekordowe 8,5 miliona złotych. To pieniądze na doposażenie jednostek w sprzęt i odzież bojową (3 mln zł), modernizację strażnic (3,5 mln zł), wsparcie rozwoju drużyn młodzieżowych (milion złotych) oraz właśnie pomoc w zakupie umundurowania galowego (milion złotych).

Więcej informacji o konkursie: https://ngo.lodzkie.pl/konkurs-pn-zwiekszenie-potencjalu-ochotniczych-strazy-pozarnych-woj-lodzkiego/

fot. Adam Staśkiewicz

Pozdrawiamy!

Wydział Prasowy

Kancelaria Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments