Dwie kolizje z dziką zwierzyną – Uwaga na drogach

Wieruszowscy policjanci apelują do kierowców o zwiększenie ostrożności podczas jazdy przez tereny leśne i zadrzewione. Niestety wciąż odnotowujemy przypadki zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Pamiętajmy, że zderzenie samochodu z sarną, dzikiem, czy łosiem może być tragiczne w skutkach, nie tylko dla zwierzęcia, ale także co ważne dla kierujących i pasażerów.

Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okolicy lasów i pól uprawnych. Należy także nie lekceważyć znaku drogowego „Uwaga dzikie zwierzęta”. Takie znaki ustawione są w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują.
Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Nie próbujmy wyprzedzać zwierzęcia, kiedy już znajduje się na drodze. Dajmy mu spokojnie przejść przez jezdnię. Zwierzę jest nieobliczalne i może wbiec nam prosto pod koła pojazdu lub wskoczyć na maskę. Pamiętajmy, że zwierzęta kopytne najczęściej żyją w stadzie, więc jak jedno przebiegnie nam przed maską zaraz zanim może pojawić się następne.

Podczas minionego weekendu na terenie powiatu wieruszowskiego policjanci pracowali przy dwóch takich zdarzeniach. Pierwsze z nich miało miejsce 25 maja 2024 roku po godzinie 20:00 w miejscowości Mieleszynek. Jak ustalili mundurowi wprost pod osobowego VW wbiegła sarna. W wyniku uderzenia 23 – letni kierujący nie doznał żadnych obrażeń, w pojeździe uszkodzeniu uległ min. przedni zderzak i reflektor. Do drugiego zdarzenia z udziałem dzikiego zwierzęcia doszło w niedzielę (26 maja 2024 roku) po godz. 12:00 na drodze wojewódzkiej 482 w miejscowości Kuźnica Skakawska. 24 – letni mężczyzna zgłosił, że na drogę wbiegła mu sarna, wskutek czego uszkodzeniu uległ Ford Focus. Na szczęście kierowca nie odniósł żadnych obrażeń.

Pamiętajmy!!!

Jeśli niestety dojdzie już, do potrącenia dzikiego zwierzęcia należy pamiętać, aby na samym początku zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Należy wystawić trójką ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić Policję o zawiadomienie odpowiednich służb w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie dotykać rannego zwierzęcia.

aspirant. Piotr Siemicki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments