O powstaniu styczniowym inaczej…

13 maja br. przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im. Ks. mjr Szczepana Walkowskiego  Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek gościli w Zespole Szkół w Trzcinicy, pow. kępiński.

 

 

  • Przyjechaliśmy tutaj do Was, aby opowiedzieć uczniom klas starszych o Powstaniu Styczniowym w nieco innym kontekście. Nie chcemy zastępować nauczycieli historii, bo oni zapewne uczą Was tego przedmiotu znakomicie ale chcemy Wam opowiedzieć o tym niezwykłym zrywie niepodległościowym   inaczej – po powitaniu i przedstawieniu się Pani Anna Świegot wyjaśniła, jaki przyświeca  cel spotkaniu. Każda nasza tzw. żywa lekcja historii jest inna, jest to całkowity ,,spontan,, nasza  wiedza o tym zrywie niepodległościowym jest duża, staramy się nawiązywać do miejscowości, w której gościmy i jej udziału w Powstaniu Styczniowym – dodała Pani Anna.
  • Wizyty stowarzyszenia w szkołach, bibliotekach, domach kultury w Wielkopolsce mają szczytny cel. Chcemy podziękować Wielkopolanom za udział w walkach powstańczych w Królestwie Polskim w 1863 i 1864 roku oraz pomoc, jaką powstańcy otrzymywali z zaboru pruskiego, chodzi o przemyt broni do oddziałów powstańczych w zaborze rosyjskim – mówił Pan Tomaszek.

Pani Anna urodziła się w Lututowie, dlatego bliski jest jej temat Bitwy pod Lututowem 1863, gdzie ok. 90% powstańców i dowódców partii powstańczych pochodziło z Wielkopolski Południowej, wtedy zaboru pruskiego.

Stowarzyszenie Historyczne im. Ks. mjr Szczepana Walkowskiego w ub. roku zleciło Stowarzyszeniu Archeologów Polskich Oddział w Łodzi dr Aldonie Andrzejewskiej i Aleksandrowi Andrzejewskiemu z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadzenie badań w celu odnalezienia szczątków powstańców  i  Ich godnego pochówku. W lasach Koziołek i Cezarka w mogiłach pochowanych jest, jak podają źródła ponad 60 Wielkopolan, którzy walcząc w oddziale por. Antoniego Korytyńskiego stoczyli bój z przeważającymi siłami Moskali i zostali brutalnie zabici, mimo iż poprosili o pardon czyli poddali się nie widząc już nadzieli na wygraną bitwę. Badania po 160 latach okazały się niezwykle trudne i nie uzyskaliśmy  oczekiwanego efektu. Badania wznowimy w tym roku prawdopodobnie w czerwcu.

O badaniach archeologicznych opowiadaliśmy uczniom ze Szkoły Podstawowej w Trzcinicy, jak również o historii Polski w XVIII i XIX wieku i sytuacji politycznej, i gospodarczej, która doprowadziła do trzech rozbiorów naszego kraju przez zaborców, i podjęcia zrywów niepodległościowych w celu odzyskania suwerenności i niepodległości.

Omówiliśmy udział kobiet w powstaniu i Żałobie Narodowej. Zgromadzone pomoce dydaktyczne ułatwiają nam prowadzenie żywych lekcji historii oddając realia tamtych dni. Repliki broni, stroje, literatura, biżuteria patriotyczna i inne budzą duże zainteresowanie wśród uczniów. Prelegenci wystąpili w strojach z epoki.

Składamy serdeczne podziękowanie mgr Ewie Hetmańczyk dyrektor Zespołu Szkół w Trzcinicy, Pani Renacie Adamskiej- Garbowskskiej wicedyrektor Zespołu Szkół w Trzcinicy, mgr Anecie Ogonowskiej – Jurczeni nauczycielowi historii, opiekunom klas: VI i VII a w szczególności uczniom.

Dziękujemy za życzliwe przyjęcie, zainteresowanie naszą prelekcją. Żywimy nadzieję na dalszą współpracę. Do zobaczenia w miejscowościach powiatu wieruszowskiego, wieluńskiego, kępińskiego, ostrzeszowskiego. Mamy plany związane z realizacją naszej pasji historycznej ale zapewne nastąpi to po wakacjach i zasłużonym odpoczynku.

Do widzenia.

Dziękujemy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments