55. rocznica śmierci Ks. mjr Szczepana Walkowskiego

55 lat temu  w Ezpeleta /Buenos Aires – Argentyna/ 8 czerwca 1969 roku w wypadku samochodowym potrącony przez ciężarówkę zginął Ksiądz Szczepan Walkowski, wieruszowianin, absolwent kępińskiego gimnazjum,   Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, student teologi na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Po ukończeniu studiów filozoficznych i teologicznych w dniu 25 czerwca 1939 roku Szczepan Walkowski  otrzymał święcenia kapłańskie. W niedzielę 2 lipca 1939 odprawił w wieruszowskim kościele swą Mszę Świętą prymicyjną. Po święceniach tuż przed wybuchem II wojny światowej został skierowany do pracy duszpasterskiej w Lututowie.

Kapelan, pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, uczestnik II wojny światowej.  W sierpniu 1940 roku Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Gawlina mianował Księdza Szczepana Walkowskiego kapelanem lotnictwa polskiego w Anglii. Po ukończeniu kursu pilotażu przydzielony został do Dywizjonu 304, w którym odbywał loty patrolowe nad Zatoką Biskajską. Walkowski był kapelanem różnych oddziałów lotniczych,  między innymi również Dywizjonu 302.Ulubioną jego jednostką był jednak 304-rty Dywizjon Obrony Wybrzeża. W 1949 r. wyjechał do Argentyny.

75 lat temu wysiadł ze statku w Argentynie trzymając obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Jako duchowny pracował na rzecz organizacji polonijnych. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski.

  • Mówiąc o dokonaniach ks. Walkowskiego warto podkreślić założenie przez niego Stowarzyszenia Lotników Polskich, intensywną pracę duszpasterską oraz działalność dziennikarską. Wiemy, że ks. Walkowski był człowiekiem czynu, miał marzenia i je realizował. Marzył o wybudowaniu kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i rozpoczął jego budowę. Nie zobaczył efektu końcowego, ale dziś mamy kościół, który jest świadectwem wizji ks. Walkowskiego – stwierdziła  podczas wizyty w Lututowie 29 czerwca 2019 roku była ambasador Argentyny w Polsce Maria Ramirez /Embajada de Argentina en Polonia).

Pamięć o Księdzu mjr Szczepanie Walkowskim, Wielkim Polaku, Bohaterze Bitwy o Anglię, Kapelanie i misjonarzu w Argentynie, tutaj w Polsce, zwłaszcza w rodzinnym Wieruszowie kultywuje Stowarzyszenie Historyczne im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego. Z inicjatywy założycieli stowarzyszenia i redaktorów wieruszowskiej gazety Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i www.powiatowy.pl Pani Anny Świegot i Pana Eugeniusza Tomaszka została ufundowana przez stowarzyszenie i bratanka księdza, Pana Stanisława Walkowskiego wraz z małżonką Anną  z Krakowa tablica upamiętniająca Księdza Szczepana, który rozsławił Wieruszów i Lututów na cały świat.

Pamięć o duchownym przechodzi z pokolenia na pokolenie w Argentynie, która stała się jego drugim domem, kultywuje ją Polonia argentyńska skupiając się w polskim kościele, którego budowę rozpoczął ks. Walkowski i gdzie w krypcie są jego prochy.

Pani Elsa Sztaba, Pan Kazimierz Rutz są zaprzyjaźnieni z Panią Anną Świegot i Panem Eugeniuszem Tomaszkiem, kilka razy już odwiedzili miasto rodzinne swojego księdza, który im i innym polskim dzieciom udzielał sakramentów, uczył języka ojczystego, ponieważ zachowanie języka, pieśni i tradycji polskich było jego największym pragnieniem. Pani Teresa Zubel  namalowała obraz księdza Walkowskiego, który został podarowany do Izby Pamięci Ziemi Lututowskiej, gdzie jedno z pięter izby pamięci  poświęcone jest jego pracy w Argentynie, uczestnictwie w Bitwie o Anglię, jego wierszom, poezji, patriotycznym kazaniom i działalności dziennikarskiej, jego życiu na obczyźnie.

Ksiądz dr Kamil Kęsik jest w trakcie pisania książki o Księdzu majorze Szczepanie Walkowskim.

Polecamy publikacje o Księdzu Walkowskim na www.powiatowy.pl    Stowarzyszenie pamięta o rocznicach urodzin i śmierci księdza Szczepana, organizuje uroczystości religijno -patriotyczne. Wcześniej odbywały się  wydarzenia dot. ks. Szczepana, których jednym z inicjatorów była osoba, która współpracowała swego czasu z SB. Nie możemy pozwolić aby pamięć o księdzu majorze Walkowskim propagowali zdrajcy Ojczyzny.

O spuściznę Księdza  Walkowskiego zadbały odpowiednie osoby  skupione w stowarzyszeniu, za którego patrona obrali Księdza mjr Szczepana Walkowskiego, wielcy patrioci, którzy  za swoją działalność odznaczeni zostali przez Prezydenta RP i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz  uznani przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, IPN i inne organizacje.

Dzisiaj 8 czerwca, w 55. rocznicę śmierci Księdza mjr Szczepana Walkowskiego pod tablicą na terenie klasztoru paulinów, przed kościołem p.w. Zesłania Ducha Świętego w Wieruszowie, tablicą   upamiętniającą Wielkiego Polaka członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego złożyli szachownicę lotniczą i zapalili światełko pamięci.

W Częstochowie, na Jasnej Górze zostanie odprawiona Msza Święta w intencji księdza majora z racji rocznicy jego tragicznej śmierci.   Mamy nadzieję, że i paulini z klasztoru w Wieruszowie chociaż wspomną dzisiaj o księdzu Walkowskim. Na 20 listopada Stowarzyszenie Historyczne im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego zamówiło na Jasnej Górze Mszę Świętą transmitowaną z racji 112. rocznicy urodzin Wielkiego Wieruszowianina.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments