Ekspedycja archeologiczna Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem dr Aldony Andrzejewskiej podjęła dzisiaj badania archeologiczne w poszukiwaniu szczątków powstańców styczniowych.
Zgodnie z ustaleniami prace będą kontynuowane, a wyniki badań będą publikowane na powiatowy.pl oraz Facebooku Ilustrowany Tygodnik Powiatowy. Kolejna grupa studentów dojedzie jutro. W dzisiejszym dniu po zakwaterowaniu udano się na miejsce, gdzie w najbliższych dniach będą prowadzone badania archeologiczne. Z racji tego, że najbliższe dwa tygodnie będą obfitować w intensywne poszukiwania mogił powstańców styczniowych za pozwoleniem ks. kan. Waldemara Gruszki proboszcza lututowskiej parafii udaliśmy się do Lututowa aby studenci mogli zwiedzić Izbę Pamięci Ziemi Lututowskiej, podziwiać piękną świątynię w stylu neoromańsko-mauretańskim, wzniesioną w latach 1900-1917 według projektu J. Wojciechowskiego wraz z jej zabytkami: 1/renesansowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w srebrnej koszulce, malowany na płótnie z końca XVIII w., 2/ neogotycką drewnianą ambonę (ok. 1920 r.) zdobioną snycerką, również neogotycki prospekt organowy (ok. 1930 r.) z drewna polichromowanego. Zarówno obraz ,,Pani Lututowskiej,, organy i stara plebania oczekują na modernizację. Odnowa, naprawa i ulepszenia pozwolą na przywrócenie zabytkom dawnej świetności. Odwiedziliśmy ,,samotną sosnę,, przy której 15 czerwca w 161. rocznicę Bitwy pod Lututowem 1863 została zawieszona i poświęcona nowa kapliczka powstańcza ufundowana przez Stowarzyszenie Historyczne im. Ks. mjr Szczepana Walkowskiego. Pan Andrzejewski opowiedział studentom archeologii co to jest za miejsce i kto się nim opiekuje.
Smaczny obiad zjedliśmy w restauracji w Rynku, młodzież zobaczyła jeszcze mural w małym parku i park będący kiedyś parkiem przypałacowym. Przykre, że obecnie jest tak zaniedbany. Jutro i w pozostałe dni czeka wszystkich intensywna praca. Oby przyniosła wreszcie oczekiwany efekt.