Gminne Centrum Biblioteczno – Kulturalne w Rychtalu

Wczoraj, 6 czerwca w Gminnym Centrum Biblioteczno – Kulturalnym gościliśmy członków Stowarzyszenia Historycznego im. Ks. Mjra Szczepana Walkowskiego – panią Annę Świegot i Eugeniusza Tomaszka.

Nasi goście spędzili na terenie naszej Gminy niemal cały dzień – w godzinach porannych spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej im. Ojca Konrada Stolarka w Rychtalu, a po południu odbyło się jeszcze jedno spotkanie otwarte dla mieszkańców, w którym wzięli udział m.in. członkowie ZERiI. W międzyczasie goście odwiedzili również źródełko Świętej Jadwigi oraz mogiłę Żołnierzy Napoleońskich.

Pani Anna i Pan Eugeniusz przedstawili w strojach z epoki udział Wielkopolan w powstaniu styczniowym w 1863 roku. Każde ze spotkań stanowiło niezwykłą lekcję historii, pełną ciekawostek. Prelegenci opowiedzieli m.in. o bitwie pod „Koziołkiem”, która była jedną z bitew powstania styczniowego. Rozegrała się ona pod Lututowem.
Przedstawiciele stowarzyszenia zorganizowali również wystawę przeróżnych akcesoriów i rekwizytów z tamtych lat: broni, biżuterii, zabawek i przedmiotów codziennego użytku.
Dziękujemy bardzo członkom Stowarzyszenia Historycznego za spędzenie z nami czasu i przekazanie nam ogromnej dawki wiedzy na temat Powstania Styczniowego. Do zobaczenia!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o