Żywa lekcja historii w Rychtalu

6 czerwca, w czwartek przedstawiciele  Stowarzyszenia Historycznego im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego Pani Anna Świegot i  Pan Eugeniusz Tomaszek przebywali w Rychtalu, pow. kępiński, woj. wielkopolskie, gdzie przeprowadzili żywą  lekcję historii przybliżając znane i mniej znane fakty z okresu Powstania Styczniowego.

Spotkanie a właściwie spotkania  odbyły się w Gminnym Centrum Biblioteczno – Kulturalnym w Rychtalu. O godz. 8.45 prelegenci przedstawili zagadnienia  z zakresu historii Polski w XVIII i XIX wieku, Żałobie Narodowej i udziale Wielkopolan w tym ważnym zrywie narodowym w 1863 i 1864 roku przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Słuchaczami było 130 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Konrada Stolarka w Rychtalu. Natomiast o godz. 15.30  członkowie stowarzyszenia  spotkali się z seniorami zrzeszonymi w miejscowym  ZERiI.

Prelegenci zaprezentowali swój dorobek dydaktyczny, na który złożyły się repliki broni z okresu powstania styczniowego, biżuteria patriotyczna, zabawki z okresu Żałoby Narodowej, książki, fotografie, portrety i inne przedmioty. Pani Anna Świegot wystąpiła w sukni z czasów Żałoby Narodowej /1861-1866/, natomiast Pan Eugeniusz Tomaszek w stroju powstańca styczniowego, a właściwie dowódcy oddziału powstańczego.

Specjalnie na spotkanie w Rychtalu, które to tereny były miejscem przemytu broni dla powstańców w Królestwie Polskim  Pani Anna i Pan Eugeniusz przygotowali mini wystawę zatytułowaną ,,Łzy Polek,,.

Obydwa spotkania  były fascynujące i niezmiernie miłe. Czas pomiędzy spotkaniami prelegenci wykorzystali na odwiedzenie historycznych i znanych miejsc: Kapliczki i źródełka Świętej Jadwigi w Zgorzelcu pod Krzyżownikami oraz mogiły  Żołnierzy Napoleońskich w Darnowcu.

Stowarzyszenie Historyczne im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego składa serdeczne podziękowania Paniom Natalii Wabnic i Ewie Walków – dyrektorkom Gminnego Centrum Biblioteczno – Kulturalnego w Rychtalu, Pani Katarzynie Kucharskiej – zastępcy burmistrza i Sekretarz Urzędu Miejskiego w Rychtalu – inicjatorce spotkania, Pani Iwonie Gogół dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ojca Konrada Stolarka w Rychtalu, Pani Władysławie Szydlik byłej dyrektor tej szkoły a obecnie opiekunce seniorów rychtalskich, Panu burmistrzowi Adamowi Staszczykowi a najgoręcej dziękujemy uczniom.

Dziękujemy za wspólną wyprawę w przeszłość.

Anna Świegot

Eugeniusz Tomaszek

SH im. Ks. Walkowskiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments