W środę, 31 lipca o godz. 10:00 w Starostwie Powiatowym w Kępnie odbyło się spotkanie podsumowujące 100 dni nowej kadencji. Gospodarzami spotkania była starosta Powiatu Kępińskiego Pani Alicja Śniegocka i wicestarosta Pani Renata Ciemny.
Do siedziby Starostwa Powiatowego w Kępnie przybyli przedstawiciele lokalnych mediów: Pani Anna Świegot i Pan Eugeniusz Tomaszek z Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego i portalu www.powiatowy.pl, Pani Joanna Kaczorowska reprezentująca radio SUD, Pan Mirosław Łapa z Tygodnika Kępińskiego i Pan Jerzy Bińczak z Pulsu Tygodnia – redaktorzy naczelni tych mediów. Obecny był również Pan Paweł Jeziorny z Wydziału Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu Kępińskiego.
Przy dobrej kawie i słodkościach włodarze Powiatu Kępińskiego przedstawiły i opowiedziały o pierwszych i kolejnych dniach po objęciu swoich funkcji. W dalszej części spotkania przedstawiono zagadnienia z zakresu m.in: oświaty, służby zdrowia, inwestycji drogowych oraz bieżących spraw wynikających z pracy urzędu. Media zostały zaproszone na cykliczne imprezy: ,,Pożegnanie Lata,, i Dożynki Gminno-Powiatowe.
Kolejnym punktem była dyskusja i pytania zadawane przez dziennikarzy.
Organizacja tego typu konferencji sprzyja dobrej współpracy na linii Starostwo Powiatowe w Kępnie z lokalnymi mediami. Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje dotyczące omawianych zagadnień w formie załączonego filmu i tekstu.
OŚWIATA
Każda z placówek oświatowych przechodzi obecnie modernizację. Jest to przede wszystkim następstwem pozyskania przez Powiat Kępiński dotacji ze środków Rządowego Programu Polski Ład w kwocie 4 250 000 złotych. Powiat w ramach budżetu do tej kwoty dokłada 3 421 246,00 złotych
I tak:
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie: wymiana oświetlenia na sali gimnastycznej, malowanie sali gimnastycznej, cyklinowanie i malowanie parkietu sali, zakup i montaż urządzeń klimatyzacyjnych, modernizacja instalacji elektrycznej oraz co szczególnie ważne przebudowa i modernizacja boiska sportowego za salą gimnastyczną przy ulicy Dąbrowskiego.
- Zespół Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem: wymiana stolarki okiennej na krytej pływalni, wymiana wentylacji wraz z centralą na krytej pływalni, wykonanie drogi dojazdowej do placówki oraz drogi dojazdowej do krytej pływalni, zadaszenie przed budynkiem przy podjeździe, klimatyzacja, wykonanie ogrodzenia, farma fotowoltaiczna, wymiana szafek szatniowych na korytarzu.
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Kępnie: wykonanie i remontu pomieszczeń piwnicznych, oraz holu wejściowego i korytarza parteru, okablowanie parteru, biblioteka (remont pomieszczenia i wymiana regałów), malowanie łazienek – 8 pomieszczeń, remont Centrum Kształcenia Ustawicznego w tym m.in. pomieszczeń kuchni , wymiana rynien na budynkach zespołu szkół, budowa windy z remontem klatki schodowej oraz co również istotne budowa niewymiarowego boiska wielofunkcyjnego.
- Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego: farma fotowoltaiczna.
- Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Kępnie: laptop, wymiana podłogi w jednym gabinecie, zakup regałów do składnicy akt, wymiana mebli w gabinetach
Myślę że 1 wrzesień będzie to miła niespodzianką dla uczniów, kiedy zobaczą te zmiany.
Zaznaczę tylko, że każda szkoła wyposażona jest w salę gimnastyczną a Liceum Ogólnokształcące posiada halę sportową i zewnętrzny kompleks lekkoatletyczny, o co zadbaliśmy już w poprzedniej kadencji.
Obecnie trwa przebudowa boiska zewnętrzne przy ZSP nr 1 i budowa zupełnie nowego boiska przy ZSP nr 2. Tym samym wszystkie szkoły ponadpodstawowe, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kępiński będą dysponowały zewnętrznymi obiektami sportowymi.
W ostatnich dniach ogłoszone zostało postępowanie przetargowe na kolejną z dużych inwestycji w obrębie budynków oświatowych.
Jest to remont i modernizacja zabytkowego budynku Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra H. Sucharskiego w Kępnie. Zakres prac obejmować będzie budowę windy zewnętrznej dla osób niepełnosprawnych komunikującej wszystkie kondygnacje budynku, renowację pod nadzorem konserwatora zabytków zewnętrznej stolarki drzwiowej, remont dachu na części mieszkalnej budynku szkoły, remont opłotowania wokół budynku szkoły (m.in. odkucie głuchych tynków, usunięcie ubytków, nałożenie jednolitej struktury), dostosowanie budynku do wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego zgodnie z ekspertyzą techniczną określającą wymagania ze względu na warunki bezpieczeństwa pożarowego dla Liceum Ogólnokształcącego nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie.
Realizacja tego przedsięwzięcia możliwa jest również dzięki pozyskanej przez Powiat Kępiński dotacji w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Szkoły stają się również coraz bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. W następstwie wyżej opisanych inwestycji windy dostępne będą w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 i Liceum Ogólnokształcącym Nr I w Kępnie. Do tej pory tylko Zespół Szkół Specjalnych w Słupi był wyposażony w dźwig osobowy.
SZPITAL
Od 15 lipca zaczął działać nowy oddział szpitalny czyli nowe oblicze rehabilitacji w Grębaninie
Inwestycja ta pochłonęła blisko 30 milionów, środki pochodziły z budżetu państwa ale również z naszych lokalnych budżetów powiatu i gmin. Wszystkie gminy współtworzące przekazały środki finansowe na inwestycje związane z ochroną zdrowia. Cześć z nich wsparło przebudowę oddziałów w szpitalu w Kępnie a część przekazało środki na rozbudowę Oddziału Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Grębaninie.
Temat ochrony zdrowia to kolejne zadania inwestycyjne, na realizację których Powiat Kępiński pozyskał kolejne środki również bazujące na Rządowym Programie Polski Ład.
To 8 milionów dotacji na zadanie obejmujące przebudowę istniejącego Oddziału Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Grębaninie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie wraz z wyposażeniem. W tym zakresie ogłosiliśmy już przetarg na remont dotychczas wykorzystywanego budynku – pałacyku, nowe pokoje, korytarze na pewno nowa diametralnie poprawią standard pobytu rehabilitowanych tu pacjentów a dla obsługującego ich personelu to nowe lepsze warunki do pracy.
Powiat w ramach swojego budżetu dołoży blisko 1,5 miliona złotych
Kolejne zadanie do budowa windy wyżej wymienionym budynku tu wartość promesy to 468.260,00 złotych.
Budynek pałacowy to również środki na zapewnienie lepszego bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
DROGI
Zakończył się remont ulicy Wrocławskiej w Kępnie to inwestycja zrealizowana przez Powiat Kępiński przy udziale dotacji ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 1 076 273,46 złotych co stanowi 50% kosztów kwalifikowanych zadania. Całość inwestycji to 2 304 085,69 złotych. Ulica Wrocławska to przede wszystkim 1,622 kilometra nowej nawierzchni, to poprawa bezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów to również poprawa funkcjonowania ruchu w obrębie skrzyżowania ulic Wrocławskiej, Kościuszki i Broniewskiego.
Nie zwalniamy tempa przed nami remont drogi powiatowej na odcinku Granice – Smardze, to również zadanie dofinansowane ze środków rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wartość dofinansowania to 489 506,82 złotych. Koszt całkowity inwestycji zgodnie z przeprowadzonym postępowaniem przetargowym to 979 013 ,64 złotych. Wykonawca prac ma czas do końca września na wykonanie tej inwestycji.
Największym wyzwaniem inwestycyjnym jest prowadzone zadanie drogowe realizowane obecnie w Perzowie. Jest to zadanie obejmujące rozbudowę drogi powiatowej nr 5716P prowadzącej przez całą miejscowość na odcinku 2,035 kilometra. Inwestycja ma charakter kompleksowy jej wartość to 17 188 029,85 złotych. W tym dofinasowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to kwota 8 316 098,84 złotych. Inwestycja z uwagi na swój złożony charakter realizowana jest w cyklu dwuletnim. Jej zakończenie planowane jest na lipiec 2025 roku.
W 2024 roku realizowanych jest również 6 zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Tu również dzięki środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg możliwe jest przebudowanie sześciu przejść dla pieszych w lokalizacjach szczególnie uczęszczanych i wykorzystywanych przez Pieszych. Takie bezpieczne przejścia powstają w Kępnie w obrębie skrzyżowania ulic Wiosny Ludów i Sienkiewicza (2 przejścia), przy ulicy Kościuszki na wysokości przedszkola sióstr boromeuszek. Po za Kępnem to przejścia w Myjomicach przy szkole podstawowej, w Domasłowie (Gmina Perzów) oraz w Kuźnicy Trzcińskiej, gdzie dodatkowo powstaje chodnik stanowiący dojście do przejścia.
We wszystkich lokalizacjach wykonano już prac ziemne związane z odpowiednim zaniżeniem krawężników, wykonano nowie nawierzchnie, wykonano również elementy ułatwiające korzystanie z przejścia przez osoby niewidzące lub słabowidzące tzw. linie naprowadzające dodatkowo wszystkie przejścia wyposażone zostaną w oświetlenie dedykowane znacząco poprawiające widoczność pieszych i rowerzystów.
Koszt całkowity inwestycji to 1 347 859,97 złotych. Dofinansowanie stanowi 80% tej kwoty.
Ten rok to równie nakładki na kolejnych odcinkach dróg powiatowych.
W ramach Polskiego Ładu wykonane zostały dwa kolejne odcinki:
- droga powiatowa nr 5601P (Czermin-granica powiatu)
- droga powiatowa nr 5600P (Osiny-Borek Mielęcki)
Koszt całkowity zadania 1.731.295,02 złotych w tym dotacja z Rządowego Programu Polski Ład – 1.644.730,27 złotych.
Przed nami również realizacja projektu „Poprawa cyber bezpieczeństwa w Starostwie Powiatowym w Kępnie i wybranych jednostkach organizacyjnych”. Wartość zadania to 1 009 720,00 złotych w tym dofinansowanie ze środków unijnych to 838 067,91 złotych.
Zadanie to realizujemy wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Podpisaliśmy już umowę na dofinansowanie zadania. Obecnie prowadzone są prace związane z ogłoszeniem postępowania przetargowego. Celem projektu jest dalsza poprawa bezpieczeństwa cyfrowego i obiektu danych realizowanych przez Starostwo, PUP I PCPR.
Zwiększenie dostępności i wdrażanie kolejnych e-usług to elementy składowe projektu jaki został złożony w ramach nowej już perspektywy finansowej funduszy unijnych. Wniosek znajduje się obecnie na etapie oceny formalnej wyniki poznamy jesienią tego roku.
WYDARZENIA KULTURALNE
Przed nami również Festyn Powiatowy „Pożegnanie Lata”
W tym roku odbędzie się on w sobotę 31 sierpnia na terenach rekreacyjnych przy Osiedlu Murator w Baranowie.
Gwiazdami będą Sarsa oraz Zespół Pectus.
Już dziś zapraszamy w ostatni dzień sierpnia do Baranowa. Obok koncertów gwiazd na scenie zaprezentują się również młodzi, zdolni mieszkańcy naszego powiatu. Festyn to również szereg atrakcji w tym liczne punktu gastronomiczne i wesołe miasteczko.
W tydzień później w sobotę 7 września przenosimy się do Trzcinicy, gdzie odbędą się Dożynki Powiatowo-Gminne.
W tym roku Ich organizatorami są wspólnie Powiat Kępiński oraz Gmina Trzcinica.
Dożynki to przede wszystkim podziękowanie za pracę i trud rolników to tradycyjny obrzęd chleba i wieńca to msza święta dziękczynna i poprzedzający ją barwny korowód dożynkowy, który wyruszy z Lasek w kierunku Trzcinicy, to występ Zespołu Laskowianie, to również część artystyczna przygotowana przez najmłodszych.
Dożynki Powiatowo Gminne to również koncert. Na finał zagra Zespół Papa De.
Początek września to również Akcja Narodowego Czytania.
W tym roku zgodnie z decyzją Pary Prezydenckiej czytamy Kordiana Juliusza Słowackiego.
Akcje realizujemy we współpracy z Książnicą Pedagogiczną, szkołami ponadpodstawowymi i Biblioteką Powiatową.
Gospodarzem tegorocznej edycji „czytania” będzie Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kępnie.