Kolizja z dziką zwierzyną – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Minionej doby doszło do kolizji drogowej na drodze relacji Dąbrówka-Ostrówek z udziałem dzikiej zwierzyny, która wbiegła wprost pod koła osobowego renault. Zdarzenia takie mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń pojazdów, obrażeń, a nawet utraty życia, zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. Dlatego warto wiedzieć, jak minimalizować ryzyko takich zdarzeń i co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji.

Zwierzęta, takie jak sarny, dziki czy łosie, często przecinają drogi w poszukiwaniu pożywienia, wody lub podczas migracji. Szczególnie niebezpieczne są godziny poranne i wieczorne, zwierzęta są wówczas najbardziej aktywne. Dodatkowo zmniejszona widoczność, mgła czy deszcz zwiększają ryzyko, że kierowca nie zauważy zwierzęcia na drodze na czas.

25 Listopada 2024 roku po godzinie 15:00 otrzymaliśmy zgłoszenie, że na drodze relacji Dąbrówka – Ostrówek doszło do kolizji drogowej z udziałem dzikiej zwierzyny oraz Renault Megane. Jak ustalono za kierownicą osobówki siedziała 19-latka, której z lasu wybiegł jeleń uderzając w pojazd. W wyniku tej kolizji znacznemu uszkodzeniu uległ przód i bok samochodu. Mundurowi na miejscu nie zastali już zwierzyny, kierująca była trzeźwa. W związku z uszkodzeniami policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny od osobówki.

Aby zmniejszyć ryzyko kolizji z dziką zwierzyną, warto stosować się do kilku zasad:

szczególną uwagę należy zwracać na pobocza, zwłaszcza w rejonach oznaczonych znakami ostrzegawczymi „Uwaga na dziką zwierzynę”;
jazda z prędkością dostosowaną do warunków pozwala szybciej zareagować w sytuacji zagrożenia.
sprawne reflektory są kluczowe, szczególnie podczas jazdy nocą. Długie światła pozwalają dostrzec zwierzę wcześniej, ale należy je wyłączać, by nie oślepiać innych uczestników ruchu.
w przypadku zauważenia zwierzęcia w pobliżu drogi warto użyć klaksonu, by odstraszyć zwierzę i zapobiec jego wtargnięciu na jezdnię.
jeśli zauważysz jedno zwierzę, spodziewaj się kolejnych – często poruszają się w stadach.
Przypominamy!

W przypadku kolizji z dzikim zwierzęciem przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, usuwając w miarę możliwości pojazd z jezdni, włączyć światła awaryjne, wystawić trójkąt ostrzegawczy i powiadomić Policję. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać czy zabierać potrąconego zwierzęcia, gdyż może być ono chore lub zranione nagle zaatakować.

st. asp. Piotr Siemicki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments