Trwa nabór wniosków o rentę wdowią

Łódź, 21 marca 2025 r.

INFORMACJA PRASOWA

 

Od stycznia można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, czyli połączenie renty rodzinnej po zmarłym małżonku z własnym świadczeniem, np. emeryturą. Choć wiele osób już dopełniło formalności, wciąż są tacy, którzy jeszcze mają to przed sobą. Wnioski można składać w salach obsługi klientów, wysłać za pomocą operatora pocztowego lub przekazać przez PUE/eZUS.

Do 20 marca br. do ZUS wpłynęło ponad 592 tys. wniosków o rentę wdowią, z czego w województwie łódzkim – ponad 45,7 tys. Najwięcej wniosków klienci złożyli na salach obsługi klientów – bo aż 76 procent; 20 procent wniosków zostało przesłanych pocztą; a reszta przekazana została przez PUE/eZUS.

– Łodzianie tłumnie ruszyli do składania wniosków na początku roku, ale nabór wciąż trwa. Zachęcamy osoby, które jeszcze nie złożyły dokumentów, do odwiedzenia naszych sal obsługi klientów lub skorzystania z platformy PUE/ eZUS – mówi Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. – Osoby, które już spełniają warunki do renty wdowiej, mają czas na złożenie wniosku do końca lipca. Dokumenty dostarczone w tym terminie gwarantują wypłatę świadczenia od lipca, oczywiście pod warunkiem spełnienia kryteriów – dodaje rzeczniczka.

Natomiast w przypadku wniosków złożonych od 1 sierpnia, prawo do wypłaty świadczenia będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Oznacza to, że jeśli ktoś dostarczy dokumenty np. 15 sierpnia i spełni warunki, renta wdowia będzie przysługiwać dopiero od sierpnia, nawet w takiej sytuacji, jeśli te warunki byłyby spełnione wcześniej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, choć wnioski o to rentę wdowią przyjmowane są od stycznia, to świadczenie może być przyznane i wypłacane najwcześniej od lipca, decyzje w tej sprawie także będą wysyłane nie wcześniej niż 1 lipca.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Renta wdowia przysługuje, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do dwóch świadczeń: swojego oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Dodatkowo muszą spełniać następujące warunki:

• kobieta musi mieć ukończone 60 lat, a mężczyzna 65 lat,

• do dnia śmierci małżonka pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej,

• prawo do renty rodzinnej nabyli nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna) (tzn. w chwili śmierci współmałżonka mieli skończone 55 lub 60 lat),

• nie są obecnie w związku małżeńskim.

Ponadto jedno ze świadczeń (renta rodzinna lub np. własna emerytura) musi być niższe niż trzykrotność najniższej emerytury, czyli od 1 marca 2024 r. – kwoty 5636,73 zł brutto.

W przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia warunków można skorzystać z ankiety dostępnej na stronie internetowej ZUS. Kalkulator udostępniony na tej samej stronie pozwala również oszacować wysokość renty wdowiej.

Monika Kiełczyńska
Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
województwa łódzkiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments