11 kwietnia przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im. Ks. mjr Szczepana Walkowskiego w osobach: Anna Świegot, Eugeniusz Tomaszek, Piotr Kołodziejczyk i Marek Zgadzaj uczcili 85. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Delegacja stowarzyszenia udała się do Lututowa, gdzie przy obeliskach lututowian zamordowanych przez okupanta radzieckiego oddali cześć ofiarom zbrodni katyńskiej zapalając znicze pamięci.
W 2020 roku z inicjatywy redaktorów wieruszowskiej powiatowej gazety Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i portalu www.powiatowy.pl , w porozumieniu z ks. kan. Waldemarem Gruszką, Markiem Zgadzajem Przewodniczącym Rady Parafialnej obeliski te zostały zlokalizowane przed lututowską świątynią.
Ppor. MARIAN GWIAZDOWSKI, ur. 25 sierpnia 1912 r. w Niemojewie. Gimnazjum ukończył w Lututowie. Był nauczycielem w Publicznej Szkole Powszechnej w Telemachach na Polesiu. W 1939 r. został zmobilizowany do Wojsk Ochrony Pogranicza. W wigilię w grudniu 1939 r. został aresztowany przez NKWD. Osadzony został w twierdzy w Brześciu Litewskim. W lutym 1940 r. jako jeniec został wywieziony w kierunku wschodnim. Zastrzelony przez sowietów jako oficer Wojska Polskiego.
St. przodownik Policji Państwowej WALENTY KUBASIEWICZ, ur. w 1898 r. w Lututowie. Był funkcjonariuszem Komendy Wojewódzkiej w Łucku. Zamordowany został w 1940 r. w miejscu dotychczas nieustalonym. Figuruje na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej.
Ppor. MARIAN BARANOWSKI, ur. 7 maja 1912 r. w Naramicach. Był nauczycielem, a zarazem kierownikiem Publicznej Szkoły Powszechnej w Popielinie w latach 1935-1938. Zmobilizowany został w 1939 r. Dostał się do niewoli sowieckiej. Osadzony został w obozie w Kozielsku. Zamordowany wiosną 1940 r. w Katyniu.
Rotmistrz kawalerii EMIL PENNO, ur. 19 września 1900 r. w Tomiszewie, pow. słupecki. Pracował jako administrator majątku Ciemniewskich w Świątkowicach. Zmobilizowany w roku 1939. Do niewoli sowieckiej dostał się na ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej. Osadzony został w obozie w Starobielsku i wiosną 1940 r. zamordowany w Charkowie.
St. posterunkowy ANTONI SOŁTYSIAK, ur. 25 lipca 1882 r. w Bolkowie. Od 16 marca 1937 r. pełnił funkcję komendanta Posterunku Policji Państwowej W Lututowie. Do niewoli sowieckiej dostał się na wschodnich terenach Polski. Osadzony został w obozie w Ostaszkowie. Wiosną 1940 r. został zamordowany w siedzibie Zarządu Obwodowego NKWD w Kalininie. Pochowany został w Miednoje.
Por. FRANCISZEK SUŁKOWSKI, ur. 16 czerwca 1900 r. w Piaskach Lututowskich. Pracował w Sieradzu jako mierniczy przysięgły. W 1939 r. został zmobilizowany do 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w Sieradzu. Do niewoli sowieckiej dostał się na wschodnich ziemiach Polski. Przewieziony został do obozu w Kozielsku. Zginął w Katyniu wiosną 1940r.
Następnie udano się na teren Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 roku w Lututowie, gdzie zapalono znicz pamięci przy obelisku nauczyciela ppor. Jana Pawła Stalskiego.
Ppor. JAN PAWEŁ STALSKI, ur. 9 czerwca 1900 r. w m. Cierno. W latach 1918-1922 uczęszczał do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Jędrzejowie. Maturę uzyskał w 1924 r. w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Tomaszowie Mazowieckim i w Publicznej Szkole Powszechnej w Lututowie. Brał udział – jako ochotnik – w wojnie z bolszewikami. Uczestniczył w bitwach pod Kowlem i Sarnami w woj. wołyńskim. Od września 1924 r. był nauczycielem publicznych szkół powszechnych, m.in. w Strzebiniu i w Lututowie. Nauczał przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Z dniem 1 września 1929 r. został mianowany podporucznikiem rezerwy piechoty i przydzielony do pułku piechoty w Kaliszu. Był aktywnym działaczem takich organizacji jak: Związek Obrony Kresów Zachodnich, Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej Państwa, Ochotnicza Straż Pożarna oraz komendantem „Strzelca” w Lututowie. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r., dostał się do niewoli sowieckiej. Przebywał w obozie w Starobielsku. Zamordowany wiosną 1940 r. w Charkowie.
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. Ks. mjr Szczepana Walkowskiego uczcili 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej zapalając znicz pod tablicą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Znicz pamięci zapalono przed Krzyżem Katyńskim na wieruszowskim cmentarzu.
85 lat temu funkcjonariusze NKWD przystąpili do zaplanowanej zbrodni, w ciągu 2 miesięcy bestialsko zamordowano ok. 22 tysięcy polskich obywateli.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2007 przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.