Niebo nad Polską zapłonie. Truskawkowy Księżyc pojawia się raz na 18 lat.
W nocy z 10 na 11 czerwca niebo nad Polską zamieni się w teatralną scenę. Czerwcowa pełnia będzie nie tylko spektakularna, ale i symboliczna. Taki Truskawkowy Księżyc wraca tylko raz na 18 lat. Co oznacza i gdzie najlepiej go podziwiać?
W tym roku czerwcowa pełnia jest szczególnie spektakularna. I to nie tylko za sprawą truskawkowej barwy, która w rzeczywistości ma znacznie głębsze kulturowe znaczenie.
Skąd pochodzi nazwa „Księżyc truskawkowy”?
Określenie to wywodzi się z tradycji rdzennych plemion Ameryki Północnej, przede wszystkim Algonkinów. Obserwacje zmieniających się cyklów w przyrodzie nadawały powtarzalności ich zwyczajom. I tak np. czerwcowa pełnia z czasem zaczęła być kojarzona ze zbiorami dzikich truskawek. W innych kulturach ten sam Księżyc nazywano np. „Różanym”, „Kwiatowym” lub „Miodowym”. To również było nawiązaniem do okresu obfitego rozkwitu i zbiorów.
W tym roku pełnia przypada dokładnie 11 czerwca 2025 r. o godz. 9:43 czasu polskiego. Najlepiej obserwować ją wieczorem 10 czerwca oraz o wschodzie 11 czerwca – wtedy Księżyc będzie wyglądać najbardziej efektownie.
Druga taka pełnia w tym tysiącleciu
Tegoroczny Truskawkowy Księżyc zbiega się z rzadkim zjawiskiem astronomicznym. Chodzi o maksymalne południowe zatrzymanie Księżyca, znane też jako major lunar standstill. Zdarza się ono raz na 18,6 roku i jest efektem nachylenia orbity naszego satelity względem równika Ziemi.
W tym czasie Księżyc osiąga na niebie najniższy możliwy punkt, wschodząc i zachodząc w najbardziej skrajnych pozycjach na horyzoncie. W Polsce pełnia będzie widoczna bardzo nisko nad południowym niebem, co potęguje iluzję jej rozmiarów. Księżyc wyda się większy, masywniejszy i bardziej pomarańczowy, mimo że fizycznie nie będzie ani bliżej Ziemi, ani większy niż zwykle.
Dlaczego Księżyc wygląda wtedy inaczej?
Podczas wschodu i zachodu, światło Księżyca pokonuje większą grubość atmosfery. Krótsze długości fal – niebieskie i zielone – są silnie rozpraszane, natomiast dłuższe fale światła czerwonego i pomarańczowego docierają do naszych oczu. Właśnie dlatego Truskawkowy Księżyc może przybrać barwy złote, rdzawożółte, a nawet czerwonawe.