To tylko jeden wiek

14 sierpnia 1911 roku na zebraniu gminnym w Dzietrzkowicach powołano Gminne Koło Strażackie z trzema oddziałami w wioskach: Dzietrzkowice, Łubnice i Wójcinie. Do gaszenia pożarów używano wtedy zaprzęgu konnego, a sprzęt stanowiła 1 beczka, wiadra, bosaki i tłumice przechowywane w drewnianej stodole zwanej remizą. Dzisiaj Ochotnicza Straż Pożarna w Łubnicach to jednostka prężnie działająca, posiadająca doskonały sprzęt i wyszkolonych druhów.

Dokładnie w  setną rocznicę powstania jednostki druhowie OSP Łubnice zorganizowali uroczystość jubileuszową. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a następnie w asyście Orkiestry Dętej na czele z kapelmistrzem Arturem Krzęciem i mażoretkami, Pocztami Sztandarowymi z sąsiadujących i zaprzyjaźnionych jednostek OSP (z Dzietrzkowic, Wójcina, Kolonii Dzietrzkowice, Czastar, Wieruszowa, Sokolnik, Byczyny, Roszkowic) oraz zaproszonymi na uroczystość gośćmi przemaszerowano na plac przez salą OSP, gdzie rozpoczęła się część oficjalna. Po powitaniu gości wśród, których na uroczystość przybyli m.in.: dh Jan Ryś – Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP, nadbrygadier Andrzej Witkowski Komendant Wojewódzki PSP w Łodzi, bryg. Waldemar Kopacki Komendant PSP w Wieruszowie, druh Eugeniusz Książek Prezes Powiatowego ZOSP RP w Wieruszowie, członek Zarządu Wojewódzkiego ZOSP, Honorowy Prezes ZOSP RP w Wieruszowie Krystian Owczarek, Marek Grzesiak Prezes ZG ZOSP RP w Łubnicach jednocześnie Przewodniczący Rady Gminy w Łubnicach, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Danuta Ryl, radna Sejmiku Wojewódzkiego Elżbieta Nawrocka, Wójt Gminy Łubnice Henryk Ciosek, Starosta Powiatu Wieruszowskiego Andrzej Szymanek, Komendant KPP w Wieruszowie Dariusz Dworczak, proboszcz parafii Łubnice ks. Kazimierz Kłapkowski i wielu innych gości – rys historyczny OSP w Łubnicach przedstawił druh Wacław Jędrasik. Podniosłym momentem uroczystości było odznaczenie na sztandar jednostki OSP w Łubnicach najwyższym odznaczeniem strażackim Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

To tylko jeden wiek. Przy funkcjonowaniu społecznym to zaledwie jedna mała kropla. Ale ta kropla ma znaczenie dla tych, co ją tworzyli, tworzą i będą tworzyć – mówił kapelmistrz Orkiestry Dętej w Łubnicach Artur Krzęć. Warto zaznaczyć, że już za pięć lat w roku 2016 uroczystość 100-lecia będzie obchodzić Orkiestra Dęta w Łubnicach.

W dowód uznania dla strażackiej służby zasłużeni druhowie oraz osoby, które wspierają łubnicką jednostkę zostali odznaczeni medalami i statuetkami.

Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. :

Złotą Odznaką Związku został odznaczony dh Stanisław Mencała. Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza nestora polskiego ruchu ochotniczego pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Wacław Jedrasik i Mieczysław Olek. Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono dh: Marka Olka, Tadeusza Głowackiego, Henryka Fojtare. Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono dh Artura Krzęcia kapelmistrza Orkiestry Dętej oraz dh Rafała Safiana i Andrzeja Kalete. Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczona została dh Paulina Pawińska , Radosław Panek, Tomasz Barasiński, Kamil Mielczarek. Odznaką Wzorowy Strażak uhonorowano dh: Tomasza Przybyła, Andrzej Skała, Zbigniewa Puszcza. Zasłużonym Działaczem ZOSP RP Powiatu Wieruszowskiego został dh Jan Dudek. Wójt Gminy Łubnice został odznaczony Krzyżem Koronnym za współpracę z jednostką i zasługi na rzecz jej rozwoju. Krzyżem Koronnym odznaczony został też dh Lucjan Przybyła. (pełną listę odznaczonych zamieścimy wraz z filmem na www.powiatowy.pl)

Po odznaczeniu zasłużonych druhów głos zabrali przybyli goście. Padło wiele ciepłych słów pod adresem jednostki i jej druhów, na których jak zaznaczano zawsze mogą liczyć mieszkańcy gminy Łubnice. Niedzielna uroczystość jubileuszu 100-leca jednostki OSP w Łubnicach była też okazją do otwarcia Centrum Kultury Wsi Łubnice. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Wójt Gminy Łubnice Henryk Ciosek w asyście Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Danuty Ryl i radnej Sejmiku Wojewódzkiego Elżbiety Nawrockiej. Na zakończenie uroczystości w części artystycznej wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół im. Armii gen. Andersa, które wyraziły gotowość bycia strażakiem. Uczestnicy uroczystości wpisali się do Księgi Pamiątkowej, po czym udano się na wspólny poczęstunek. Nie mogło oczywiście zabraknąć prawdziwej strażackiej zabawy, na której wraz z druhami strażakami bawili się wdzięczni im za służbę mieszkańcy gminy.

Anna Świegot

Zapraszamy do galerii zdjęć.


Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
12 lat temu

jesteście prawdziwymi przyjaciółmi strażaków, ładne zdjęcia i film