Nauczyciele Zespołu Szkół Rolniczych w Lututowie dokształcają się w Republice Federalnej Niemiec

 DSC033249W dniach 27.09-11.10.2014 Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie w ramach Programu Leonardo da Vinci realizowało projekt 2013-1-PL1-LEO03-37040 międzynarodowej wymiany doświadczeń nauczycieli finansowany w całości ze środków UE. Temat projektu: „Ograniczanie zawartości substancji toksycznych w żywności ważnym problemem dla rolnictwa i przetwórstwa spożywczego w krajach Unii Europejskiej.”

Partnerem zagranicznym był niemiecki ośrodek kształcenia i doskonalenia zawodowego DEULA w Hildesheim.

W szkoleniu brało udział 20 nauczycieli szkół rolniczych z całej Polski w tym również nauczyciele z Zespołu Szkół Rolniczych z Lututowa: Grażyna Boryczka – dyrektor szkoły, Rafał Pastusiak oraz Tomasz Perdek – nauczyciele przedmiotów technicznych.

Oprócz wykładów teoretycznych odbywały się również zajęcia w zakładach produkcyjnych i ośrodku naukowym, między innymi: w zakładach przetwórstwa mięsnego w Halberstadt, w fabryce czekolady w Peine, w browarach Goltingrode, w ekologicznym gospodarstwie sadowniczym w Altes Land oraz na farmie hodowli krów i przetwórstwa mlecznego w Wedemark.

Celem wyjazdu do firm było zapoznanie się z procesem produkcyjnym, magazynowaniem, marketingiem oraz systemowym postępowaniem mającym na celu identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń bezpieczeństwa żywności produkowanej w tych zakładach. Wyjazd umożliwił również zapoznanie się nauczycieli z formami kształcenia rolniczego oraz bazą dydaktyczną niektórych ośrodków szkolenia w Niemczech.

W dniach wolnych od pracy uczestnicy zapoznawali się z historią i kulturą Dolnej Saksonii, bogatej w zabytki i posiadającą ciekawą historię (Hildesheim, Hameln i malowniczo położone w Górach Harz miasto Goslar). Zwiedziliśmy również muzeum w Hosseringen, w którym zapoznaliśmy się z rozwojem budownictwa wiejskiego, rozwojem techniki rolniczej i metodami pracy na niemieckiej wsi na przestrzeni wieków.

Rafał Pastusiak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments