O Wieruszowskim Domu Kultury słów kilka

Anna-Niesobska-autor-tekstu-1Z Anną Niesobską dyrektor Wieruszowskiego Domu Kultury rozmawia Eugeniusz Tomaszek

 

 

 

E.Tomaszek; Jak podsumowałaby Pani ostatni rok w wieruszowskiej kulturze?

Anna Niesobska: To był wyjątkowy rok, jeśli chodzi o ilość zrealizowanych projektów oraz pozyskanych środków finansowych przez Wieruszowski Dom Kultury. Myślę, że rok przełomowy w historii kultury naszego miasta. Ogółem pozyskaliśmy z prowadzonej działalności statutowej oraz projektów  636.145.000 zł.

E.T Co ma Pani na myśli?

AN. Mówię o sukcesie, jakim dla instytucji i mieszkańców jest cyfryzacja kina „Słońce”. Wdrożenie technologii kina cyfrowego zmieniło diametralnie sytuację ekonomiczną WDK oraz wzbogaciło ofertę — umożliwiło dostępność premierowych filmów i wzrost frekwencji, a zatem i przychodów instytucji. Dzięki przeprowadzonej cyfryzacji nasza instytucja podniosła swój prestiż. Odpowiada na niezaspokojone potrzeby mieszkańców a tym samym realizuje nową strategię w zakresie upowszechniania kultury wysokiej i wyrównywania szans z zakresu dostępu do kultury w małym miasteczku. Cyfryzacja kina stanowi ważną zmianę strategiczną w działaniu całej instytucji kultury. To nowa strategia wykorzystująca pojawiające się szanse zaspokajania potrzeb społeczności lokalnej możliwe dzięki zachodzącym zmianom technologicznym.

E.T. Jakie Kwoty zostały na nią przeznaczone?

AN.
150.00– Otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury
84.438– dotacja Rady Miejskiej w Wieruszowie
23.259,11 – środki własne WDK
Razem: 256.696.-

E.T Ile projektów realizował w 2014 roku Wieruszowski Dom Kultury i na jaką kwotę opiewały?

A.N. Ogólnie z projektem inwestycyjnym w kinie „Słońce” – 408.145 zł. Realizowaliśmy siedem projektów, w tym dwa we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Artystycznej Dzieci i Młodzieży oraz komunikacji Społecznej „Nadwrażliwi”.
Opiewały one na kwotę: 173.707 tys. złotych.

E.T. Czy w ta kwota zawiera również środki pozyskane przez stowarzyszenie?

A.N. Nie, stowarzyszenie jest organizacją pozarządową i choć pozyskane środki są przeznaczone w całości na działalność kulturalną w Gminie Wieruszów, to organizacja posiadająca swój odrębny budżet oraz statut.
Stowarzyszenie pozyskało w ubiegłym roku z projektów oraz prowadzonej działalności statutowej ponad 40.000 złotych, Była to dotacja Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, dotacja Urzędu Miejskiego w Wieruszowie na projekt „Wieruszowskie Spotkania pod Kasztanem”, reszta to darowizny, składki członkowskie oraz środki pozyskane od naszych mecenasów.

ET. Kogo skupia stowarzyszenie i jaki zasięg posiada?

A.N. Stowarzyszenie posiada zasięg ogólnopolski, skupia miejscowych społeczników, artystów polskich oraz tych, dla których kultura się liczy.

E.T. Które z projektów były najtrudniejsze do realizacji ?

A.N.Z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich LEADER. To żmudna praca przy pisaniu i poprawkach. Chciałabym w tym miejscu serdecznie podziękować pracownikom : pani Katarzynie Olszewskiej Zagórnej oraz Małgorzacie Pawlik, która jest autorką wszystkich materiałów promocyjnych i reklamowych oraz ankiety potrzeb kulturalnych mieszkańców.

E.T. Na jakim etapie jest proces ich rozpoznawania?

A.N. Obserwujemy reakcje mieszkańców na naszą ofertę, rozmawiamy z ludźmi, zorganizowaliśmy debatę „Porozmawiajmy o kulturze”, opracowaliśmy ankietę, którą można wypełnić i przysłać do WDK. Zaprosiliśmy mieszkańców do współtworzenia repertuaru filmowego w kinie „Słońce”. Pracę domu kultury, w trakcie prowadzenia działalności trzeba korygować i modyfikować w zależności od potrzeb i zachodzących zmian prawnych i społecznych. Jego model ukształtowałam w oparciu o doświadczenie i wykształcenie oraz twórczą i owocną współpracę z innymi instytucjami, placówkami oświatowymi oraz organizacjami pozarządowymi.

E.T. A czym jest dla Pani kultura?

A.N.Pierwszą konotacją słowa „kultura” było rzecz jasna kultywowanie ziemi. W XI wieku to dosłowne znaczenie przeniesiono również na kultywację ducha i intelektu. Ten metaforyczny sens przetrwał do dziś: o człowieku obeznanym z kulturą i literaturą mówi się, że jest kulturalny, sam rzeczownik „kultura” bez dodatkowego doprecyzowania, często ma zaś określać dzieła i praktyki, które używając bardziej ściślej definicji, określalibyśmy mianem kultury „wysokiej”.Kultura to dominujący aspekt naszego rozwoju jako społeczeństwa.Kultura jest ściśle połączona z bezpośrednimi i pośrednimi procesami uczenia się i ludzkiego rozwoju. Jako element dynamiczny, podległy nieustannej zmianie, łączy przeszłość z teraźniejszością.Kultura to główny filar przynależności do wspólnoty, także lokalnej, której mieszkańcy potrzebują.Kultura staje się motorem i źródłem procesów społecznych, a ich pozytywne skutki efektywnie wpływają na identyfikację z „małą ojczyzną”, w której żyjemy. Kultura i sztuka dostarczają nie tylko niepowtarzalnych wartości artystycznych, ale w znaczący sposób podnoszą też poziom integracji społecznej oraz przyczyniają się do wzrostu innowacyjności i wzrostu gospodarczego. Podsumuję słowami Davida Throsby „Kontakt ze sztuką, uczestnictwo w kulturze jest takim samym elementem zrównoważonego życia jak zdrowe jedzenie, aktywność fizyczna i czyste powietrze”.

E.T. Kultura przyczynia się do wzrostu gospodarczego?

A.N. Oczywiście, organizując np. Dni Wieruszowa tworzymy jednocześnie przestrzeń dla poprawy ekonomicznej firm, które mają szanse sprzedawać swoje produkty oraz promować swoje firmy. Organizacja każdego festiwalu to z kolei ludzie, którzy przyjeżdżają do miasta, robią zakupy w sklepach, korzystają z bazy noclegowej.

E.T. Dom kultury to miejsce…?

A.N.Dom kultury to miejsce z ogromnym potencjałem społecznym. Głównym jego celem jest integracja, aby ludzi jednoczyli się w poszczególne grupy o potencjale twórczym, żeby odczuwali spajającą ich więź. Dobre funkcjonowanie domu kultury to praca z poszczególnymi grupami społecznymi na etapie formułowania i doprecyzowania pomysłów, a na kolejnym etapie — sformułowanie przejrzystych reguł w zakresie uwzględniania pomysłów mieszkańców w programie działań.

E.T. Jak Wieruszowski Dom Kultury realizuje zadanie uwzględniania pomysłów mieszkańców?

A.N. Przy instytucji działa Rada Programowa, z którą konsultuję projektowane inicjatywy kulturalne aby wynikały z wewnętrznych potrzeb mieszkańców. W najbliższy piątek odbędzie się jej kolejne spotkanie, które wiąże się z przygotowaniami do obchodów 650 lat nadania Wieruszowowi praw miejskich. Do takiego wydarzenia trzeba się dobrze przygotować. WDK chciałby się w te uroczystości włączyć przygotowując dwie książki: Almanach poezji laureatów Turnieju Poetyckiego „ZaWieruszone w szufladzie” orz katalog sztuki zawierający prace z plenerów malarskich oraz prace miejscowych twórców. Będziemy aplikować po środki na realizację tych wydawnictw do Funduszu Rozwoju Twórczości. Kolejnym przykładem wsłuchiwania się w potrzeby mieszkańców jest Wieruszowski Uniwersytet III Wieku, który liczy ponad 200 studentów. Program ustala jego Rada wraz z jego szefową panią Małgorzatą Hącia. Członkowie uniwersytetu aktywnie włączają się w wiele inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej, m.in. jarmarków świątecznych, jarmarku „Kultura jest trendy” . Wspólnie zorganizowaliśmy zbiórkę książek do jej wymienialni, która mieści się w Galerii sztuki WDK. Uniwersytet aktywnie włączył się w kampanię społeczną „ Kino łączy pokolenia”, kiedy to ratowaliśmy nasze kino by nie zgasło… Studenci aktywnie uczestniczą w spotkaniach Wieruszowskiego Klubu Filmowego oraz wykładach dr. Marcina Skorka oraz wielu innych przedsięwzięciach WDK.

E.T. Czy WDK zastanawia się jak zaktywować młodzież?

A.N. Tak, mamy na to pomysł. Jesteśmy po rozmowach z dyrektorami szkół, w styczniu br. odbył się pierwszy etap szkolenia przyszłych animatorów kultury i wdrażanie programu „Młodzi Kreatywni„, w ramach którego zostanie utworzona Rada Inicjatyw Młodzieżowych. Zaangażowana w projekt młodzież będzie mogła mogli między innymi:

  • czynnie zaangażować się w projektowanie kalendarza przedsięwzięć Wieruszowskiego Domu Kultury,
  • przedstawiać swoje uwagi oraz sugestie związane z dotychczasową i przyszłą działalnością podczas regularnych spotkań z pracownikami Domu Kultury,
  • proponować inicjatywy, które Wieruszowski Dom Kultury mógłby wprowadzić w życie,
  • brać aktywny udział w aktualnych wydarzeniach,
  • promować i szerzyć aktywność kulturalną w środowisku młodzieżowym.

Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodzieży stworzymy również cykl konkursów na małe granty finansujące najlepsze inicjatywy młodzieżowe, które przy współpracy z pracownikami WDK będą możliwe do realizacji. W ciągu roku rozpiszemy cztery konkursy, podczas których wybierzemy wydarzenia najbardziej spójne i najlepiej zaplanowane. Regulaminy konkursowe będą ogłaszane na bieżąco.

E.T. Z czego wynika realizowany przez panią program rozwoju kultury?

A.N. Realizowany program wynika z koncepcji zarządzania instytucją, którą złożyłam dwukrotnie przystępując do konkursu na dyrektora Wieruszowskiego Domu Kultury. Uważam, że ten program dobrze zrealizowałam. Zarządzanie instytucją upowszechniania kultury pojmuję jako sterowanie działalnością kulturalno-oświatową, która obejmuje wiele spraw i zagadnień. Jedną z nich jest stymulacja i ukierunkowanie merytorycznego procesu tej działalności zgodnie ze społecznymi potrzebami regionu i środowiska lokalnego oraz szeroko pojęta inspiracja, edukacja oraz współtworzenie.

Uważam jednak, że podstawą dalszego funkcjonowania tej instytucji powinna być Strategia Rozwoju Kultury w Wieruszowie, która będzie opracowana w ścisłym odniesieniu do strategii rozwoju miasta i gminy. Polityka kulturalna powinna się opierać na profesjonalnych diagnozach środowiska lokalnego i diagnozach potrzeb danej społeczności. Warunkiem niezbędnym analizy strategicznej, jest budowanie strategii, formułowanie misji, organizowanie debat, prowadzenie badań i ankiet wśród mieszkańców. Urzeczywistnienie tego zadania wymaga współpracy organów państwowych, samorządowych, towarzystw społecznych, a także sektora prywatnego, działającego sferze usług kulturalnych.

E.T. Co Pani zadaniem jest najważniejsze w procesie edukacji kulturalnej?

A.N. Z ogólnopolskich badań przeprowadzanych przez socjologów wynika, ze przeciętny Polak zaspakaja swoje potrzeby kulturalne oglądając seriale bądź filmy w internecie… Badania wykazują małe potrzeby kulturalne związane z kulturą wysoką, niematerialne potrzeby wielu mieszkańców ograniczają się do rozrywki. Zatem bardzo uzasadniona wydaje się szeroka pojęta edukacja kulturalna oraz użycie form i metod, które powoli włączą mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w kulturze. To długotrwały i pracochłonny proces.

E.T. Jak to wygląda w Wieruszowie?

W roku 2014 rozpoczęłam wraz z pracownikami także analizę potrzeb społeczności lokalnej, które w moim przekonaniu warunkują działalność takiej instytucji na poziomie lokalnym — w niewielkim mieście, posiadającym jednak niebanalny potencjał.Pierwszym naszym krokiem było opracowanie ankiety potrzeb kulturalnych, które są szerokim i różnorodnym spektrum. Dość często, szczególnie młodzież, oczekuje od domu kultury dyskotek oraz koncertów gwiazd, które w naszej sytuacji lokalowej (300 miejsc) na sali są niemożliwe ze względów finansowych. Dom kultury nie jest domem rozrywki.

E.T. Czy WDK dokumentuje swoją działalność?

A.N. Oczywiście, że tak. Wydaliśmy wiele almanachów Wierszy, katalogów sztuki oraz płyt CD m.in. w 2010 roku płytę CD Sami Swoi oraz Ilustrowany katalog VI plener Malarski „Sztuka i czas”, pomogliśmy panu Olkowi Hąci w organizacji koncertu promocyjnego oraz wydaniu płyty CD Aleksander Hącia „Come Back”.Ponadto w 2011 ukazały się dwa krążki CD „Spoza chmur”, „Śpiewanki z WDK” oraz Almanach wierszy „W poezji można wszystko”. W 2012 roku byliśmy producentem płyty „Droga do Betlejem” oraz składanki z Festiwalu Działań Nieobojętnych”Spoza chmur”- laureaci i goście”. Ponadto w 2014 ukazały się: Ilustrowany almanach wierszy „Poetyckie Barwy Wieruszowa”,płyty CD „ Spoza chmur Wieruszowa” , „Płynące z serca”, oraz płyta jubileuszowej edycji Konkursu Wokalnego „Droga do Betlejem”, zawierająca nagrania laureatów tegoż konkursu. Ukazało się również kilka filmów tj. Z koncertu Alicji Majewskiej z młodzieżą ze Studia Piosenki WDK, z Dni Wieruszowa oraz Święta Powiatu Wieruszowskiego, z festiwalu Działań Nieobojętnych „Spoza chmur Wieruszowa”.

Aktualnie w trakcie realizacji jest film z Konferencji „Partnerstwo-Kreatywność – Dialog społeczny”.Film przekażemy jako materiał metodyczny dla uczniów okolicznych szkół. Uważam, że szczególnie przydatne dla edukacji młodzieży będą dwa wykłady; „Kultura słowa a sztuka wystąpień publicznych” – dr nauk humanistycznych Wiesława Przybyły oraz „Wolontariat w kulturze” -doktorantki Uniwersytetu Warszawskiego Pauliny Milewskiej.

E.T. Dużo ostatnio się pisze i mówi o kulturze jaki model domu kultury Pani preferuje?

A.N. Nowoczesny dom kultury jest miejscem żywym, stymulującym lokalną aktywność.Ludzie przychodzący do niego nie tylko konsumują kulturę, ale aktywnie ją współtworzą. Sami stają się animatorami tego, co się w domu kultury dzieje. Wieruszowski Dom Kultury to miejsce z wielkim potencjałem społecznym. W kreowanie i współworzenie oferty kulturalnej WDK jest zaangażowanych wielu wspaniałych ludzi i społeczników m.in.

    • dr Jadwiga Tomalkiewicz – opiekun i dobry duch Grupy Poetyckiej
    • Pani mgr Danuta Parnowska – redakcja i korekta zbiorku „Poetyckie barwy Wieruszowa oraz aktywny udział w spotkaniach przy „Poetyckim Stoliku”
    • Pani mgr Barbara Rosińska – Rada Programowa WDK, współorganizator Turniejów Poetyckich „Moja Szuflada”
    • Pani mgr Małgorzata Hącia – Przewodnicząca Rady Wieruszowskiego Uniwersytetu III Wieku
      oraz panie: Felicja Jankiewicz, Danuta Małecka, Urszula Fusek oraz pan Henryk Magot
    • Zarząd Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej Dzieci i Młodzieży ” Nadwrażliwi” w osobach: Jarosław Wasik, Jakub Musiał, Katarzyna Olszewska Zagórna
    • Pani Henryka – Prezes Klubu „Otwartych Serc” oraz pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.
    • Pani Krystyna Molenda – Przewodnicząca Kola Gospodyń Wiejskich w Podzamczu
    • Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich w Podzamczu, Teklinowie, Polesiu oraz ODR Oddział w Wieruszowie.
    • Młodzież pracująca przy wielu wydarzeniach kulturalnych : Jakub Góralski, Maciej Kłobutowski, Piotr Durys, Sebastian Owczarek, Robert Florczak ,
    • 80 wolontariuszy pracujących przy Finale XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz pedagodzy zaangażowani w organizację tej dobroczynnej inicjatywy – Państwo: Jagoda Świeściak, Agata Sodomska, Małgorzata Małys, Halina Biegańska, Anna Noga, Kamil Kukuła<, Urszula Kania oraz Robert Majchrowicz.
    • Wolontariusze z Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pracujących przy Międzynarodowym Festiwalu „Spoza chmur Wieruszowa” oraz oraz nauczyciel; Pani Halina Paluch oraz Pani Małgorzata Małys. Pragnę także podkreśli zaangażowanie w nasze inicjatywy Pani Katarzyny Miś Prokop oraz grupy teatralnej „Pajacyk z Gimnazjum nr.1 w Wieruszowie.
      Podkreślam, że to tylko niektórzy, jeśli o kimś zapomniałam bardzo przepraszam i dziękuję Wszystkim za Wszystko.

E.T. Sporo tych społeczników skupionych wokół WDK…

A.N. Tak. Powiem za Grażyną Bartkowiak „Praca to miejsce, gdzie sukces człowieka spotyka się z sukcesem świata”.  WDK jest miejscem otwartym na inicjatywy oddolne, dlatego często zapraszamy do współrealizacji naszych projektów artystycznych stowarzyszenia, szkoły, biblioteki oraz artystów indywidualnych, widząc w nich cennych partnerów, a nie konkurencję. Dom kultury stale również poszukuje nowych odbiorców i partnerów, np. w biznesie i mediach.

E.T. Co składa się na sukces instytucji?

A.N. Bardzo ważnym aspektem prawidłowego funkcjonowania domu kultury jest jego kadra. Biorąc pod uwagę funkcje wychowawcze domu kultury, pracownik K-O to gruntownie wykształcony pedagog, posiadający dobrą wiedzę merytoryczną w zakresie działalności, którą prowadzi. Pracownik domu kultury to również dobry, operatywny organizator posiadający dyspozycje twórcze. Poza kompetencjami wymienionymi wyżej animator kultury powinien mieć zatem szczególne kompetencje społeczne. Uważam, również, iż instruktorzy winni jak najczęściej uczestniczyć w konferencjach i szkoleniach celem podnoszenia kwalifikacji. Oznacza to, że hasło „ludzie stanowią kapitał firmy” nie jest jedynie przenośnią: pracownicy rzeczywiście są warci tyle, ile przedsiębiorstwo włożyło w ich doskonalenie zawodowe. Takie osoby mają wyższą świadomość własnej wartości; więcej dają od siebie, jednocześnie więcej wymagając od innych.

E.T. Co Pani przyniosło największą satysfakcję z pracy ?

A.N. Oczywiście sukcesy naszych wokalnych perełek pracujących pod opieką artystyczną Pani Renaty Nowickiej. Ostatnie lata to czas dużych sukcesów podopiecznych Wieruszowskiego Domu Kultury na ogólnopolskich festiwalach i przeglądach. Hubert Ceglarek ze Studia Piosenki WDK został półfinalistą programu telewizyjnego „Mam talent” oraz zdobył Brązowy Aplauz na 34. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie w 2013 roku.
Nie sposób pominąć tutaj osiągnięć Tomasza Wojtana, który został laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Działań Nieobojętnych „Spoza chmur” w 2012 roku, zdobywając nominację na Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie. Ten utalentowany wokalista wygrał eliminacje wojewódzkie w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, kwalifikując się do finału we Włocławku.

Ostatnim dużym sukcesem Studia Piosenki WDK na Międzynarodowym Festiwalu Działań Nieobojętnych „Spoza chmur Wieruszowa” jest: – I miejsce, które zajęła Weronika Musiał -III miejsce, które zajął Hubert Ceglarek-wyróżnienie, które otrzymała Małgorzata Bystrek na tymże festiwalu.

E.T. Co chciałaby Pani powiedzieć tym wiecznie niezadowolonym…

A.N. Polecam zapoznanie się z naszą ofertą kulturalną i aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym naszego miasta. Ponadto zawsze można zacząć działać np. w stowarzyszeniu, pozyskiwać środki i realizować własne pomysły. Podkreślam jednak, że to praca społeczna i wiele długich żmudnych godzin spędzonych na pisaniu projektów. I jeszcze odpowiedzialność za całokształt; sprawozdania, rozliczenia, finanse. Działam od 15 lat w zarządzie stowarzyszenia „Nadwrażliwi” więc wiem o czym mówię.

E.T. Jaki jest wkład finansowy stowarzyszenia w wieruszowska kulturę?

A.N. Ponad 100 tys. pozyskanych środków od 2010 roku. Tutaj szczególnie chciałabym podziękować byłemu zarządowi: Panu Prezesowi dr Wiesławowi Przybyle, Paniom Katarzynie Miś Prokop i Teresie Żbik.

E.T. Jak podsumowałaby Pani rok 2014?

A.N. Był to rok bardzo pracowity, z okrojona kadrą pracowniczą; trzy osoby były na zasiłkach macierzyńskich, jedna na zwolnieniu lekarskim. Ale jest również pozytywny aspekt tych okoliczności. Z zaoszczędzonych środków na funduszu płac zakupiliśmy osobowy samochód służbowy, który bardzo ułatwił nam organizację pracy, przewóz sprzętu oraz młodzieży na festiwale i koncerty.

E.T. Ogrom pracy i ogrom pozyskanych środków finansowych, czy nie zniechęca panią czarny pijar wokół instytucji trwający od kilku lat?

A.N. Mam jedno czego mi nikt nie odbierze satysfakcję z dobrze wykonanej misji – pracy, która jest moją wielką pasją. To dobrze, że wybrałam system zadaniowy oparty na finansowaniu z projektów a to przełożyło się na kształtowanie dziedzictwa kulturowego nie tylko w Wieruszowie ale także w regionie. Zawsze powtarzam za Wojciechem Młynarskim „Róbmy swoje za innych.”

E.T. Wieruszów jest znany w kraju dzięki…

A.N. Poezji i Piosence. Kiedy organizowaliśmy pierwsze edycje Turnieju Poetyckiego „ Moja szuflada” dr. Wiesław Przybyła pisząc słowo do tomiku na darmo szukał w literaturze wzmianek o tradycjach poetyckich w Wieruszowie. Teraz mamy wiele almanachów poezji, płyt, filmów…Mamy Festiwal na którym płyną nutki z krainy łagodności, mamy młodych artystów…Mamy wielu poetów… choć Józef Baran uroczo i przekornie i nie bez pogodnego dystansu wyśpiewał „balladę o poecie” Poeta jest bowiem osobnikiem nader podejrzanym, bo oto nie wystarcza mu wieprzowatość życia…

Kto chce szuka sposobu aby pomagać i wspierać, kto nie chce szuka sposobu aby to wszystko zniszczyć i próbuje odebrać motywację tym, którym się chce…

Mnie się chciało i nadal się chce, poświeciłam całą swoją wiedzę, umiejętności oraz serce dla kultury w tym mieście – To już 10 lat…

To nie były lata stracone….

A może ci, którzy robią coś społecznie są wyrzutem sumienia dla tych, którym się nic nie chce…

Dziękuję za interesującą rozmowę.

Z Anną Niesobską dyrektor WDK –  rozmawiał E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bernard
9 lat temu

Najwięcej do powiedzenia mają Ci,którzy tak naprawdę nic nie wiedzą…

Wacław
9 lat temu

Gratuluje Pani Dyrektor sukcesu jakim jest cyfryzacja kina.Całe szczęście, że nie doszło do jego zamknięcia…

Maria
9 lat temu

Antek wiesz co kiepskiej baletnicy to nawet rąbek spódnicy przeszkodzi!

antek
9 lat temu

„Ogółem pozyskaliśmy z prowadzonej działalności statutowej oraz projektów 636.145.000 zł” gratuluje takiegoooo budżetu ponad sześćset trzydzieści sześć milionów takiego budżetu to nawet starostwo przez ostatnie 15 lat nie miało.

Zatroskany
9 lat temu

Wynika z tego, że obecna Pani Dyrektor nie ma sobie równych w konkursie i bez problemu będzie realizowała swoje zadania w kolejnej kadencji

Zadowolona
9 lat temu

Ja od początku działam w Uniwersytecie III Wieku, cieszę się, że istnieje. Mogę się uczyć języków, potańczyć, nauczyć się wielu rzeczy a nade wszystko wyjść z domu…

Zdziwiony
9 lat temu

Ten dom kultury działa jak przedsiębiorstwo…Tyle pozyskanych pieniędzy…Czy ktoś z anonimowych dyskutantów to widzi….

Zorientowany
9 lat temu

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze i o stołek…Ponadto jak się chce kogoś uderzyć to zawsze się kij znajdzie…

Grażyna
9 lat temu

Tak powinien działać dom kultury.

Stanisław
9 lat temu

Ogrom pozyskanych środków i dobrej roboty. Gratulacje dla WDK. Dobrze, że poszukujecie środków z projektów, to wzbogaca ofertę kulturalną…