35-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych

SONY DSCW obchodach jubileuszu 35-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku brali udział przedstawiciele z Wieruszowa.

 

 

W trzydniowych uroczystościach uczestniczył Piotr Morta jako przedstawiciel Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność 80 Pfleiderer Prospan w Wieruszowie wraz z Wojciechem Fryzielem.

Piotr Morta reprezentował także w uroczystościach Krajowy Sekretariat Budownictwa, Przemysłu Drzewnego, Ochrony Środowiska, którego jest przewodniczącym.

Już 28 sierpnia 2015 r. w Szczecinie rozpoczęły się obchody Jubileuszu 35-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych a organizatorami uroczystości byli : Komisja Krajowa NSZZ Solidarność 80, Zarząd Regionu Zachodniopomorskiego NSZZ Solidarność 80 oraz Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność 80 Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym strajki sierpniowe w szczecińskiej stoczni a w uroczystość tej uczestniczyli: wiceprezydent Miasta Szczecina Mariusz Kądziołka, Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka, Przewodniczący KK NSZZ Solidarność 80 Marek Mnich oraz licznie zaproszeni goście.

Jednym z punktów uroczystości był panel dyskusyjny zatytułowany „Minęło 35 lat – czy warto było?”.
Warto tu zacytować jednego z współzałożycieli NSZZ Solidarność 80 Stanisława Kocjana, który powiedział „Jedyną organizacją uprawnioną do celebrowania porozumień sprzed 35 lat jest Solidarność 80, która podpisała je jako pierwsza, która zachowuje ciągłość historyczną, personalną i formalno-prawną tamtych wydarzeń”. Natomiast odnosząc się do tematyki panelu dyskusyjnego stwierdził „na pewno było warto, choć nie zawsze na to wygląda, ale zawsze trzeba, żeby zachować się porządnie”

W kolejnym dniu uroczystości miały miejsce w Świnoujściu w których udział wzięli nie tylko wyżej wymienieni i świnoujscy związkowcy. W uroczystości udział wzięły również władze Świnoujścia, które reprezentowała wieruszowianka, sekretarz miasta Iwona Szkopińska.

Wymownym zdarzeniem niewątpliwie była obecność w tym dniu, delegacji ze Śląska, gdy pod sztandarami związkowymi stanęli górnicy ze Śląsko-Dąbrowskiego Regionu NSZZ „Solidarność 80 oraz Regionu Dolnośląskiego „Solidarności”. Te wspólne uczestnictwo przedstawicieli z różnych firm i różnych odłamów potężnego ruchu związkowego z tamtych lat, to zapewne symboliczne przypomnienie o wspólnych ideach i korzeniach z jakich wywodzą się te organizacje.

30 sierpnia obchody Porozumień Sierpniowych odbyły się ponownie w Szczecinie, ale tym razem z udziałem wielu związkowców, polityków, mieszkańców Szczecina oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Po dwóch tygodniach strajków, 30 sierpnia 1980 roku w stoczniowej świetlicy porozumienia podpisali szef komitetu protestacyjnego Marian Jurczyk a z ramienia PZPR – wicepremier Kazimierz Barcikowski. Na liście znalazły się ustalenia dotyczące utworzenia wolnych związków zawodowych, ograniczenia cenzury, dostępu kościoła do mediów oraz upamiętnienia ofiar Grudnia 1970 roku.

Dzień później, 31 sierpnia 1980 roku, w Sali BHP Stoczni Gdańskiej porozumienia podpisali Lech Wałęsa a – z ramienia rządu – wicepremier Mieczysław Jagielski.

E.T.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments