Pierwsza ŻYWA BIBLIOTEKA w regionie

Żywa Biblioteka plakatCzy zastanawiali się Państwo kiedyś jak alkoholik poradził sobie z uzależnieniem, z jakimi barierami musi zmagać się osoba niepełnosprawna albo rodzic dziecka autystycznego, jak powinno się mówić Cygan czy Rom, jak żyje się obcokrajowcom w Polsce? Odpowiedzi na te i podobne pytania można szukać w ogólnych stereotypowych opiniach, ale można również spróbować przełamać te stereotypy poprzez bezpośrednią rozmowę z osobą, której one dotyczą.

 

Taką możliwość daje Żywa Biblioteka, w której książkami są ludzie, a treścią – ich codzienność. Każdy z nas może te historie „przeczytać”, a następnie o nich podyskutować i zweryfikować swoje wyobrażenia i postawy.

Wydarzenie jest zorganizowane w konwencji biblioteki. Księgozbiór to osoby ze środowisk i grup, które obarczone są stereotypami i na co dzień spotykają się z dyskryminacją. Ludzie, którzy na jeden dzień zamieniają się w Żywe Książki, aby można było z nich czytać jak z otwartej księgi. Podczas rozmowy twarzą w twarz można zadać im najdziwniejsze i najbardziej intrygujące pytania.

Autorami pomysłu Żywej Biblioteki byli młodzi ludzie skupieni wokół organizacji „Stop Przemocy” z Danii, którzy w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 15 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w ponad 70 krajach na świecie. W Polsce pierwsza Żywa Biblioteka powstała we Wrocławiu w 2007 roku. Organizacją, która sprawuje opiekę nad projektem i czuwa nad jakością Żywych Bibliotek na skalę międzynarodową, jest Human Library. W Polsce Żywe Biblioteki są w sieci Żywa Biblioteka Polska, która jest koordynowana przez Stowarzyszenie Diversja.

Idea Żywej Biblioteki opiera się na przekonaniu, że prawa człowieka zapisane w regulacjach prawnych mają sens jedynie wtedy, kiedy są wszystkim ludziom znane i przez nich respektowane. Celem jest zmiana postawy ludzi wobec inności oparta na zrozumieniu i szacunku. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, bo jak napisała Pani Ewy Synowiec – Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce: „Planowany projekt jest szczególnie ważny w czasie, kiedy Unia Europejska i jej Państwa członkowskie mierzą się z najpoważniejszym w ostatnich dekadach kryzysem humanitarnym, związanym z napływem tysięcy uchodźców do UE. W związku z tym istotne jest, aby prawa człowieka, sprawiedliwość społeczna i tolerancja były poruszane w lokalnych społecznościach”.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że 17 listopada w Sokolnikach odbędzie się pierwsza Żywa Biblioteka nie tylko w gminie, ale również w powiecie i regionie. Jej organizatorami są: Biblioteka Publiczna Gminy Sokolniki oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Sokolnikach. Koordynatorkami przedsięwzięcia są: Zofia Siwik (dyrektor GOKSiT) i Beata Waniek (dyrektor BPGS), które w czerwcu uczestniczyły we Wrocławiu w specjalnym szkoleniu uprawniającym do organizacji Żywej Biblioteki.
Organizując Żywą Bibliotekę Sokolniki chcemy zachęcić do zapoznawania się z prawami człowieka i zwrócić uwagę na uprzedzenia i stereotypy oraz ich konsekwencje.

Patronat Honorowy objęli:
Wójt Gminy Sokolniki
Starosta Powiatu Wieruszowskiego
Marszałek Województwa Łódzkiego
Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce
Stowarzyszenie Diversja
Human Library
Żywa Biblioteka Polska
Pełnomocnik Rządu Do Spraw Równego Traktowania
Rzecznik Praw Obywatelskich

Patronat Medialny objęli:
„Dziennik Łódzki”
„Ilustrowany Tygodnik Powiatowy”
„Radio Ziemi Wieluńskiej”

 

/-/ Zofia Siwik

/-/Beata Waniek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sokolniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments