Tropem dawnego pogranicza

176 (Copy)Malownicze krajobrazy, wiekowe lasy, nieznane i unikalne zabytki. Zapraszamy na szlak rowerowy ,,Tropem Dawnego Pogranicza”.

 

47 kilometrowy szlak przebiega wzdłuż dawnej granicy polski-niemieckiej, którą wyznaczył w 1919 r. Traktat Wersalski. Wiedzę przez województwo wielkopolskie i opolskie przebiega przez malownicze zakątki trzech powiatów: kępińskiego, namysłowskiego i kluczborskiego, gdzie od wieków cechuje bogata różnorodność etniczna i kulturowa mieszkańców.

Na szlaku każdy turysta może namacalnie poczuć klimat okresu międzywojennego. Największą atrakcją szlaku są to: dawne słupy graniczne których jest 16/Drożki, Głuszyna, Bukowa Śląska, Stogniewice/, dawne strażnice graniczne/Drożki, Janówka/ oraz przejścia graniczne/Ignacówka/.

Poza tym szlak wiedzie przez dukty polne, wzniesienia i ciekawe kompleksy leśne. Mijamy liczne kościoły wiejskie i pałace. Oprócz reliktów dawnej granicy możemy zobaczyć zbiorową mogiłę Powstańców Warszawskich niedaleko wsi Głuszyna, miejsca działań akowskiego oddziału ,,Grupy Otta” oraz sieć asfaltowych duktów leśnych, które miały służyć wojskom Układu Warszawskiego jako element przyszłych działań wojennych.

Przebieg Szlaku Kolor czerwony

Szlak zaczyna się przy węźle szlaków rowerowych Drożki Węzeł/00,00/. Od węzła jedziemy na północny zachód ok. 1 km gdzie skręcamy w lewo na południe do Domu Ludowego [dawny kościół ewangelicki].

Przy Domie Ludowym skręcamy w prawo po ok. 200 m w lewo [można skręcić w prawo i dojechać do kościoła-kościół filialny par Nowa Wieś Książęca pw. św Jana Nepomucena z przełomu XIV/XV w, drewniany kryty gontem, jednonawowy, na belce tęczowej krzyż i figury św Piotra i Pawła z 2 poł XVIII w, w ołtarzu głównym obraz św Jana Nepomucena oraz figury św Janów obok kościoła kwadratowa drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej nakryta gontem, za kościołem park poddworski z murowanym parterowym dworem z pocz. XIX w] na południowy zachód do lasu.

Przed lasem biegnie droga graniczna obecnie granica województwa wielkopolskiego i opolskiego przed II wojną światową granica państwowa polsko-niemiecka [można skręcić ze szlaku w lewo lub w prawo po ok. 200 m znajdują się słupy graniczne sprzed II wojny światowej].

Przejeżdżamy przez las i docieramy do II skrzyżowania w Głuszynie/06,00/ gdzie z prawej strony znajduje się słup graniczny sprzed II wojny światowej przeniesiony znad granicy [można skręcić w prawo i dojechać kościoła pw. Wszystkich Świętych z lat 1842-1844, postawiony na miejscu poprzedniego z 1400 r., murowany, barokowy, ołtarze barokowe z XVIII w, chrzcielnica, rzeźba św. Anny].

Od skrzyżowania jedziemy na południe [na końcu Głuszyny znajduje się z lewej strony następny słup graniczny] do skrzyżowania Baldwinowicach/11, [na skrzyżowaniu można skręcić w lewo i dojechać do spichlerza z lewej strony a z prawej strony znajduje się kościół filialny par Michalice pw. św Trójcy, murowane prezbiterium i zakrystia z 1414 r, nawa główna drewniana z 1592 r, wieża drewniana XVII w, w 1583-1654 ewangelicki].

Od Baldwinowic kierujemy się na południe do trasy Nr 39/12,50/, którą przejeżdżam [/można skręcić w prawo do Bukowej Śląskiej z lewej mijamy cmentarz przy którym znajdują się przeniesione następne słupy graniczne i dojeżdżamy do kościoła par. pw św Jakuba Starszego. 1786-87, murowany, barokowy, znajdował się w Bukowej Śląskiej pałac z 1585-1588 przebudowany w 1911-12 rozebrany 1957 r. została ruina z widocznymi śladami nasypu i fosy].

Po przejechaniu trasy Nr 39 jedziemy na wschód do Woskowic Małych/16,00/. Gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w prawo do pałacu [pałac z 1800 r, neogotycki, 2 kondygnacyjny, park krajobrazowy 2 ha, ozdobna brama wjazdowa, zespół folwarczny-dom zarządcy parterowy z gankiem kolumnowym, dach manasandrowy 1 poł. XVIII w, stajnia z muru pruskiego, 3 kondygnacyjny spichlerz z 1894 r]

przy pałacu skręcamy w lewo do skrzyżowania przy blokach. [z lewej strony widoczny kościół par. pw. św Wawrzyńca, z 1711 r, drewniany, orientowany, nawa konstrukcji zrębowej, wieża drewniana konstrukcji słupowej, wyposażenie z XVIII w, polichromia z XIX w]

przy blokach skręcamy w lewo na północ a po następnych ok. 700 m skręcamy w prawo do Proszowa i dojeżdżamy do Proszowa Skrzyżowanie/19,20/ gdzie skręcamy w prawo na wschód [z prawej strony mijamy kościół filialny par Krzyżowniki pw. św. Rocha wznosi się na wzgórzu, drewniany konstrukcji zrębowej z 1711 r, na uwagę zasługują trzy późnogotycki rzeźby z XVI w, ambona barokowa z XVIII w i zabytkowy dzwon z 1532 r, przed kościołem murowana kapliczka z drewnianą rzeźbą św Jana Nepomucena]

do Stogniewic/22,40/. Na skrzyżowaniu w Stogniewicach [na północ ok. 50 m znajduje się dawny cmentarz ewangelicki]

skręcamy w prawo na południe do kamienia granicznego z lewej strony. Od kamienia jedziemy do lasu, który przejeżdżamy po wyjeździe z lasu z lewej mamy skraj lasu a z prawej pola i dojeżdżamy do drogi asfaltowej, gdzie skręcamy w prawo do Zielonej Góry.

Na skrzyżowaniu w Zielonej Górze w prawo na południe do Wesołej. Za przystankiem w Wesołej w lewo do Szymonkowa Kościół/30,10,/[Kościół par. pw. Nawiedzenia NMP z 1875-1878, neogotycki, murowany, gotyckie rzeźby pocz. XVI w Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Nepomucyna, misa chrzcielna cynowa z 1812 r na północ od kościoła Zespół Dworski-oficyna dworska klasycystyczna murowana pocz. XIX w. spichlerz dworski murowany pocz. XIX w].

Od kościoła podążamy na wschód do lasu po ok. 1 km od początku lasu węzeł Las Komorzno Węzeł III/33,60/ przy węźle w prawo do miejsca postojowego/wiata turystyczna/ od miejsca postojowego jedziemy na wschód do Krzywiczan Węzeł Północ/36,20/.

Przy węźle skręcamy w lewo do Brun PKS 36,90 /. Od Brun jedziemy na północ do węzła Las Komorzno Skraj Strona Południowa/37,90/ [ok. 2 km od węzła na północnym zachodzie znajduje się Rezerwat Przyrody ,,Krzywiczany,, pow 19,70 ha ze 170 letnim drzewostanem sosnowym z domieszką świerka i różnowiekowego buka]

od węzła jedziemy aleją kasztanową do Komorzna ul Kępińska/40,9/ gdzie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i po ok. 300 m w prawo [w Komorznie znajduje się kościół par. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św Jadwigi Śląskiej z 1753 r, konstrukcji zrębowej od południa kruchta nad nią loża kolatorska, wieża konstrukcji słupowej oraz elektryczny pałac barokowo-klasycystyczny z koń XIX w, spichlerz, stodoła, stajnie, obory, kuźnia i stolarnia]

do Las Komorzno Strona Wschodnia/42,6/ [ok 1 km na zachód od węzła znajduje się Rezerwat Przyrody ,,Komorzno”pow 3,70 ha 185 letni drzewostan bukowy, cecha buczyny pomorskiej z domieszką dęba, graba, sosny i świerka].

Wjeżdżamy w las po ok.500 m Komorzno Las Węzeł I/43,1/, i po wyjeździe z lasu kierujemy się na północ do Ignacówki III/45,1. Przy węźle skręcamy w prawo w kierunku północno-wschodnim.

Graniczny kamień (Copy)

Opracował Andrzej Olbromski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments