Podsumowanie projektu ekologicznego – „W kropli wody”

projektteklinow (12)21 czerwca w Szkole Podstawowej w Teklinowie  odbyło się uroczyste podsumowanie zrealizowanego projektu pt. „W kropli wody”, współfinansowanego z WFOŚiGW w Łodzi,  w ramach konkursu „Edukacja ekologiczna w szkołach  i przedszkolach w roku szkolnym 2015/2016”.

 

W spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście: naczelnik Wydziału Oświaty p. Waldemar Urbaniak, dyrektorzy i laureaci konkursu wraz z opiekunami ze szkół podstawowych naszej gminy, sołtys Teklinowa p. Henryk Ogorzelski oraz uczniowie i pracownicy szkoły w Teklinowie.

Program skierowany był do wszystkich uczniów i wychowanków naszej szkoły.

Nadrzędnym celem realizacji programu jest zwrócenie uwagi  uczniów
i lokalnej społeczności na konieczność poszanowania i ochrony zasobów wodnych w naszej okolicy. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie dowiedzieli się jak duże znaczenie ma ta wszechobecna i oczywista substancja jaką jest woda. Jest niezbędna do życia wszelkim organizmom ziemskim, rzeźbi ziemski krajobraz, człowiek wykorzystuje ją podczas codziennych czynności, potrafi wykorzystać ją w lecznictwie, jako źródło ciepła czy do produkcji energii elektrycznej. Zebranie tych informacji zmusiło do refleksji nad koniecznością ochrony wód.

Projekt realizowany był od stycznia do czerwca 2016 r. Był to czas owocny w ciekawe wydarzenia:

Święto Wody 2016 – akcja ekologiczna i równocześnie konkurs międzyklasowy na plakat pokazujący znaczenie wody dla człowieka. W akcji brali udział wszyscy uczniowie i wychowankowie naszej szkoły. Najmłodsi przygotowali wiersze i piosenki oraz przedstawieni. Starsi zrealizowali zadanie w sposób bardziej naukowy. Uczniowie uczęszczający na koło ekologiczne przedstawili w formie prezentacji najważniejsze informacje, na temat roli wody w przyrodzie oraz przeprowadzili doświadczenia, które pozwoliły zrozumieć niektóre właściwości wody.

Konkurs gminny „Od deszczówki do kranówki, czyli wykorzystanie wody deszczowej w życiu codziennym”. Na konkurs wpłynęło 14 prac ze wszystkich szkół podstawowych z gminy Wieruszów. Rozstrzygnięcie nastąpiło w dniu 22 lutego. W którym to jury w składzie: Agnieszka Fronia (Przedsiębiorstwo Komunalne Wieruszów), Agnieszka Gasztych (PSSE Wieruszów) oraz Aleksandra Walczak (dyrektorka szkoły) wyłoniły 3 najlepsze prace. Wygrani zostali nagrodzeni sprzętem turystycznym, wszyscy uczestnicy otrzymali pięknie wydania książek o wielkich wynalazcach.

19 kwietnia 2016 r. odbyło się spotkanie z rodzicami, na którym opowiedzieliśmy o przebiegu realizacji projektu oraz skierowaliśmy do rodziców kilka informacji o konieczności ochrony wód.

25 kwietnia 2016 dziewiętnastu uczniów klas 4 – 6 uczestniczyło w wycieczce do wieruszowskiej oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Wyjazd był zorganizowany w ramach koła ekologicznego.

Wycieczka do Polanicy Zdrój oraz Złotego Stoku odbyła się 4 maja 2016 r. Wzięło w niej udział 48 uczniów z klas I – VI.  Miała dwa główne punkty: kopalnia złota i muzeum minerałów w Złotym Stoku oraz miasto uzdrowiskowe Polanica Zdrój. Po drodze odwiedziliśmy  Kłodzko oraz zbiornik Otmuchowski. Głównym jej celem było pokazanie dzieciom leczniczej właściwości wody a także wody jako żywiołu niszczycielskiego.

30 maja 2016 r. odbyła się ostatnia wycieczka w ramach realizacji projektu. Tym razem celem był Uniejów – miasto w naszym województwie, wykorzystujące źródła geotermalne. Odwiedziliśmy ciepłownię Geotermy Uniejów oraz skorzystaliśmy z 3 – godzinnych kąpieli wodnych w kompleksie basenowym.

Cykl zajęć z edukacji przyrodniczej i ekologicznej,

Uroczyste podsumowanie projektu, na którym wręczono nagrody laureatom konkursu gminnego, wystąpił też m. in. sołtys Teklinowa dr inż. Henryk Ogorzelski, przekazując łyk statystycznych informacji o wodzie.

Dzięki udziałowi projekcie szkoła powiększyła swą bazę dydaktyczną o szereg pomocy dydaktycznych do nauki przyrody i ekologii. Wzbogaciła również ofertę edukacyjną i dzięki wykorzystaniu pomocy, podniosła atrakcyjność lekcji. Różnorodność formy realizacji zagadnień projektu sprawiła, że uczniowie uczestniczyli w nim z dużym zaangażowaniem.

Koszt realizacji projektu wyniósł w sumie 14 836,12 zł

  • wysokość dotacji z WFOŚiGW w Łodzi: 13 273,26 zł
  • udział własny Gminy Wieruszów: 1 560,00 zł

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teklinów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments