Dożynki Gminno – Parafialne Gminy Bralin w Mnichowicach

Mnichowicedożynki (7)W  sobotę 20 sierpnia br. wszystkie drogi w Gminie Bralin i nie tylko prowadziły do Mnichowic, gdzie odbyły się Dożynki Gmino-Parafialne.

 

 

Tegoroczne  weselne Święto Plonów rozpoczęło się mszą świętą w Sanktuarium  na Pólku, którą celebrowali ks. proboszcz Nowej Wsi Książęcej i ks. proboszcz z Bralina jednocześnie kustosz Sanktuarium na Pólku. Po mszy korowód przejechał na miejsce uroczystości dożynkowych na plac przy Domu Ludowym w Mnichowicach.

Dzieci  z Mnichowic zaprezentowały zebranej publiczności wierszowaną – rozmowę zbóż. Nadeszła ważna chwila w dożynkowej tradycji  obrzęd wieńca i chleba. Delegacje poszczególnych sołectw Gminy Bralin  przy pieśni „Niesiemy wian” w wykonaniu zespołu „ Ale babki” składały wieńce dożynkowe na ręce gospodarzy wójta Gminy Bralin Romana Wojtysiaka  i proboszcza ks. kanonika Romana Krzyżaniaka.

Wieńce wręczały sołectwa: Bralin(  Marek Panek i Tomasz Florek );   Chojęcin (Monika Kosik, Dariusz Zadworny, Marzena Rabiega); Chojęcin –Parcele (Rafał Dirbach, Paulina Dirbach, Remigiusz Zieliński); Czermin (Natalia Bidzińska, Jarosław Kałuziński, Ewelina Wodnik); Działosze (Karolina Białek, Jakub Sip, Sylwia Sobczak); Gola (Tadeusz Iwan, Krystyna Kaboth, Elżbieta Paradysz); Mnichowice (Tadeusz Puchała, Krystyna Surma, Grażyna Wojciechowska); Nosale (Miłosz Sułkowski, Eryk Głowik, Błażej Niechciał); Nowa Wieś Książęca (Jan Foryś, Alicja Białek, Zofia Talarek); Tabor Mały (Justyna Podyma, Stefan Zwak, Błażej Myśliński); Tabor Wielki (Małgorzata Gnitecka, Iwona Luźniak, Rybińska Elwira); Weronikopole (Elżbieta Pisuła, Ewa Wasilew, Renata Mazurowska); Borek Mielęcki ( Roman Nagięć, Mirela Nagięć, Leokadia Broda).

Wieńce dożynkowe były wystawione tuż przed sceną. Na dożynki przybyli dość liczne rolnicy z całej gminy i zaproszeni goście. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści – poseł Bożena Henczyca, przedstawicielki biura poseł Andżeliki Możdżanowskiej,  przedstawiciel biura europosła Andrzeja Grzyba, Starostowie dożynkowi Izolda Herbich i Bogdan Puchała, władze samorządowe Gminy Bralin na czele z wójtem gminy Romanem Wojtysiakiem, radni Rady Gminy Bralin z przewodniczącym Grzegorzem Lemanikiem, ks. Roman Krzyżaniak z Bralina, przedstawiciele instytucji powiatowych, panie i panowie sołtysi z terenu gminy Bralin oraz parafii Bralin, przedstawicieli lokalnych instytucji, związków, organizacji społecznych i szkół z terenu gminy Bralin, przedstawiciele lokalnych mediów, a przede wszystkich w święcie plonów uczestniczyli bardzo licznie mieszkańcy Mnichowic i gminy Bralin, i okolicznych miejscowości powiatu kępińskiego, którzy biesiadowali przy obwicie zastawionych stołach.

„To święto szczególne, bo będziemy czcić plony z tegorocznych zbiorów. To święto zmienia się. Dzisiaj połączone jest ze świętem – Dniem Gminy Bralin. Zmienia się święto i nasza polska wieś. Możemy porównać jak to dawniej bywało, widzimy zmieniające się otoczenie, zmieniają się nasze oczekiwania. Oczekujemy coraz lepszego życia, infrastruktury. Zapewniam, że zrobimy wszystko, aby tym zadaniom sprostać. Ciężka praca rolnika wpisana jest również w rytm przyrody. Rolnicy byli tu zawsze. Pracujecie dzięki ziemi, na ziemi i pracujecie dla niej. Różnie się układa raz pogoda sprzyja, raz nie.

Wójt przedstawił krótkie dane statystyczne dotyczące tegorocznych zbiorów, aby przekonać się czy aura rolnikom sprzyjała i jakie były średnie plony zbóż. Z okazji święta wójt dziękował wszystkim ludziom pracującym na roli, rolnikom, sadownikom, pszczelarzom za ich trud.

Chcę również podziękować wszystkim, którzy wspierają ten trud, nie byłoby tak dobrych plonów, gdyby nie te wszystkie instytucje doradzające i firmy wspomagające waszą pracę. Życzył na nadchodzący rok, by nie dotykały nas kataklizmy, wytrwałości w wykonywaniu pracy według swojej najlepszej wiedzy i trafnych decyzji. Dla Was i waszych rodzin pomyślności, szczęścia, żeby Matka Boska Pólkowska i natura darzyła. Wasz trud nie pójdzie na marne, uczynimy wszystko i dołożę wszelkich starań, aby wasza praca i plony nie zostały zmarnowane i wystarczyło ich dla wszystkich sprawiedliwie i uczciwie podzielonych” – mówił wójt Gminy Bralin Roman Wojtysiak.

Zaszczytną funkcję starostów dożynkowych pełnili Izolda Herbich i Bogdan Puchała, którzy na scenie tradycyjne i uroczyście przekazali dorodny bochen  chleba wypieczony z tegorocznej mąki na ręce wójta  Gminy Bralin oraz proboszcza parafii w Bralinie

Starostą dożynek był pan Bogdan Puchała z Mnichowic. Gospodarstwo rolne nastawione jest na produkcję roślinną oraz zwierzęcą. Pan Bogdan zajmuje się hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Zagroda jest w pełni zmechanizowana, a zabudowania gospodarcze nowe, funkcjonalne i zadbane. Pana Bogdana wspiera małżonka Barbara oraz troje dorosłych dzieci. Starosta dożynkowy to także pasjonat łowiectwa i wędkarstwa, społecznik, aktywnie od wielu lat działa w Radzie Sołeckiej Mnichowic oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zaszczytną funkcję starościny dożynkowej pełni pani Izolda Herbich z Mnichowic. Pani Izolda razem z mężem Jarosławem od 30 lat prowadzą duże gospodarstwo rolne w Mnichowicach. Aktualnie nastawione ono jest na produkcję roślinną, a wcześniej również na produkcję zwierzęcą – hodowlę trzody chlewnej. Państwo Herbichowie posiadają w pełni zmechanizowany, nowoczesny i adekwatny do prowadzonej działalności park maszynowy. W rozwijaniu swojego gospodarstwa korzystali także ze środków unijnych. Zagroda jest nowoczesna i zadbana. Pani Izolda zawsze aktywnie włącza się w działalność społeczną. W wolnym czasie chętnie czyta albo uprawia sport. Państwo Herbichowie mają dwoje dzieci.

Panie wójcie, księże proboszczu proszę przekazujemy Wam i przyjmijcie na wasze ręce ten piękny dorodny bochen chleba, który został upieczony z tegorocznych zbiorów. Jest on symbolem staropolskiej tradycji, dzielcie go tak, aby nikomu go nie zabrakło, a Gmina Bralin rozwijała się dzięki waszej gospodarności, tak jak się rozwija, żeby ludziom w gminie żyło się dobrze i dostatnio – mówiła starościna dożynek.

A ja powiem tak, bo już tyle zostało powiedziane, a św. Albert Chmielowski kiedyś  powiedział, że trzeba być dobrym jak chleb.  Obyśmy umieli się nim dzielić z każdym z nas. Niech ten chleb, który przyjmujemy i będziemy dzielić za chwilę będzie chlebem dobra, braterstwa i miłości. Szczęść Boże. – dodał ks. proboszcz. Starostowie dożynkowi, wójt i proboszcz dzielili się chlebem ze wszystkimi zebranymi na dożynkach przy dźwiękach pieśni – „Ten chleb jest Mój i Twój, ten chleb Nasz i Wasz”.

Potem głos zabierali zaproszeni goście: Poseł Bożena Henczyca. Anna Wojtaszek i Marika Możdżanowska odczytały listy skierowane na ręce wójta i starostów dożynkowych od poseł A. Możdżanowskiej. Kolejny list odczytał Roman Rychlewicz w imieniu europosła Andrzeja Grzyba. W imieniu starosty Witolda Jankowskiego listy odczytał członek Zarządu Powiatu Zenon Kasprzak. Listy okolicznościowe nadesłali: Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Mariusz Witczak, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Piotr Kaleta, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jarosław Urbaniak, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jan Mosiński.

Krótką część artystyczną przedstawiła mieszkanka sołectwa Mnichowice Klaudia Lepka. Trzeba przyznać, że organizacyjnie dożynki były przygotowane perfekcyjne, a stoły uginały się od jedzenia i picia. Poczęstunek przygotowano dla wszystkich, którzy zaszczycili swoją obecnością dożynki..

Wójt R. Wojtysiak podziękował wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do organizacji dożynek zaprosił na poczęstunek.

Dla dzieci  w tym dniu zjeżdżalnie i basen z kulkami za darmo, fundatorem zabaw dla dzieci była Gmina Bralin. Były też  wystawy maszyn rolniczych.

Po części oficjalnej i poczęstunku uroczystości dożynkowe zwieńczył występ gwiazdy polskiej muzyki tanecznej – „Andre”. Publiczność miała okazję w sobotni wieczór posłuchać i pośpiewać, a nawet potańczyć przy największych przebojach gwiazdy disco-polo. „Andre”, to pseudonim artystyczny, pod którym ukrywa się Andrzej Marcysiak, lider zespołu, autor większości tekstów i muzyki. Obecnie jest jednym z najbardziej pożądanych artystów disco-polo na koncertach w klubach i plenerach. Od trzech lat jego wielki hit „Ale Ale Aleksandra” grany jest w telewizji, radiu, klubach i weselach w całej Polsce.

Słowa większości utworów publiczność w Mnichowicach znała na pamięć, a takie jak „Ale Ale Aleksandra”, „Kasiu Kasieńko” , śpiewała razem z zespołem. Zabawa trwała bardzo długo, bo „Andre” dwukrotnie bisował, zapraszając także na scenę dzieci.

ANDRE – Andrzej Marcysiak lider zespołu, autor większości tekstów, muzyki, a także sympatyczny człowiek któremu w duszy gra muzyka. Jego utworów słuchają ludzie od lat pięciu do stu pięciu. Jest bardzo miło przyjmowany na każdego rodzaju imprezach czy to w klubie czy też na wielkich scenach koncertów plenerowych. Jest to jeden z niewielu artystów tworzących klasykę muzyki Disco-Polo i pomimo przewagi formacji wchodzących w nurt „dance” utwory Andre są bardzo lubiane.
Jak sam lider zespołu mówił te utwory wszyscy znają i wszyscy kochają, choć się do tego nie przyznają. Zespół dwukrotnie bisował i podczas koncertu rozdawał  płyty.

Po koncercie zabawa taneczna z zespołem Remedium.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bralin, Mnichowice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments