Folklor łączy wszystkie pokolenia

 dsc_0132-copy17 października w  Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie odbyła się Powiatowa Biesiada Folklorystyczna pn. „Zagrajcie muzykanty” z udziałem  zespołów ludowych i biesiadnych.

Ideą przyświecającą organizacji lututowskiej  biesiady, podobnie, jak jej poprzednich edycji  był jej integracyjny charakter poprzez udział mieszkańców i wspólną zabawę przy muzyce zespołów i kapel, które w sobotni wieczór zaprezentowały się na scenie lututowskiego domu kultury, jak również zaprezentowanie ich dorobku artystycznego  i wymiana doświadczeń.

Do wspólnego biesiadowania zaprosił Wójt Lututowa p. Marek Pikuła.

„Proszę Państwa; Powiatowa Biesiada Folklorystyczna jest projektem realizowanym we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Wieruszowie i wpisanym w kalendarz imprez powiatowych oraz wydarzeń kulturalnych w naszej Gminie. Jest zatem częścią tej ziemi i miejsca, w którym żyjemy, mieszkamy i pracujemy. Jest produktem pracy muzyków i śpiewaków amatorów, którzy z pasją pielęgnują wartości dziedzictwa kulturowego przekazywanego z pokolenia na pokolenie”...

Włodarz Gminy zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy i degustacji produktów podarowanych przez sponsorów. A sponsorami sobotniej biesiady w Lututowie byli; Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie, Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu, Masarnia w Brzozowcu, Radny Rady Gminy w Lututowie p. Piotr Kalus oraz Przedsiębiorstwo Handlowo – Produkcyjne w Kaliszu pana Wiesława Wawrzyniaka.

Jako pierwsza na scenie zaprezentowała się Kapela „Podpora Rodziny”  z Dzietrzkowic, a po niej kolejne kapele i zespoły; Zespół z Galewic działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Galewicach, Kapela „Lututowianie”, Zespół Folklorystyczny „Sokolniki” oraz zespół „Rudniczanie” z Rudnik, który gościnnie wziął udział w powiatowej biesiadzie i po raz pierwszy zawitał do Lututowa.

Opiekunowie zespołów i kapel otrzymali podziękowania i upominki od przedstawicieli samorządów; Gminy Lututów – p. Marka Pikuły i Starostwa Powiatowego w Wieruszowie – p. Mirosława Urbasia.

Rodzinna atmosfera była domeną tego dnia, a przed wspólnymi tańcami wzbraniało się niewiele osób. Widowisko muzyczne podziwiali i brali udział w biesiadzie oprócz wspomnianych mieszkańców gminy, powiatu, przedstawicieli samorządów: gminnego i powiatowego również: pracownicy Urzędu Gminy w Lututowie, radni gminni i powiatowi, przedstawiciel Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie, dyrektorzy placówek oświatowych i bibliotek, p. Małgorzata Dziurowicz – Kaszuba – etnograf z Łódzkiego Domu Kultury, lututowskie stowarzyszenie „Rodzina” i media wieruszowskie.

Wszystkim kapelom i zespołom biorącym udział w  Powiatowej Biesiadzie Folklorystycznej „Zagrajcie muzykanty” pragniemy złożyć gratulacje wspaniałego dorobku artystycznego, a organizatorom pięknie dziękujemy za zaproszenie.

Gazeta Bezpłatna Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i portal www.powiatowy.pl

Foto/Film: E. Tomaszek i P. Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Folklor łączy wszystkie pokolenia

  1. biesadnicy pisze:

    Było naprawdę super! Dziękujemy panu wójtowi, starostwu, pracownikom gok-u i muzykom. Dziękujemy za relacje zdjęciową i taki długi film. Do zobaczenia za rok!