Oddano Hołd poległym 20 X 1939 R. w Śremie

dsc_1643W czwartkowy wieczór 20 października 2016 jak co roku, w Śremie oddano hołd synom Ziemi Śremskiej, którzy 77 lat temu zostali rozstrzelani, w tym ks. Antoni Rzadki pochodzący z Mirkowa.

 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP, której przewodniczył ks. prałat Marian Brucki proboszcz parafii i dziekan dekanatu śremskiego, a homilię wygłosił ks. kan Jan Bednarek z Mirkowa. Koncelebrze brał udział także ks. Przemysław Patkowski wikariusz parafii w Wieruszowie-Podzamczu.

dsc_1517„Od kilku lat nasze drogi prowadzą z Mirkowa k/Wieruszowa z parafii Podzamcze-Wieruszów do Śremu. Jedziemy wiele kilometrów, by upamiętnić Obywateli Miasta Śrem, którzy w 1939 roku doświadczyli przemocy okupanta; którzy na skutek bezprawia doświadczyli okrucieństwa ostatniej wojny. Odkrywamy karty historii naszej małej ojczyzny wplecione w nurt wielkich wydarzeń. Od tamtego czasu upływa już 77 lat, kiedy to człowiek podeptał człowieka, nienawidząc Boga i zwalczając Jego święte prawa. Podeptał godność człowieka, podeptał sprawiedliwość i podeptał miłość.Gehenna wojenna trwała prawie 6 lat, ale już u jej początku ginęli ludzie” – powiedział kaznodzieja.

A my, przytłoczeni zgiełkliwą codziennością przygnieceni ciężarem własnych spraw, obciążeni komfortem życia, nie zauważamy, że żyjemy na kredyt, że żyjemy z łaski bożej. Zjadamy wolność wysłużoną nam przez tych, którzy zrezygnowali z własnej wolności i zrezygnowali z własnej młodości. Jakże wielki dług wdzięczności mamy wobec tych tutaj w Śremie poległych, którzy krew zrosiła tę Śremską ziemię. Dług nie do spłacenia, kredyt nie do spłacenia. Pragniemy podczas tej Mszy Św. Złożyć ofiarę krwi tych męczenników połączyć z Ofiarą Boskiej Krwi Zbawiciele, aby ich męczeństwo wydało plon stokrotny, aby wydało plon w nas samych.

W homilii ks. kan Jan wspomniał o synu Ziemi Śremskiej i Wieruszowskiej: „Każdego roku gromadzimy się w Śremie, najpierw w kościele farnym, a potem przy zbiorowej mogile na cmentarzu i wreszcie na Rynku, gdzie przywołujemy pamięć wśród 19 Obywateli Śremu wtedy rozstrzelanego – naszego rodaka ks. Antoniego Rzadkiego – Człowieka, który mógł żyć dalej”.

dsc_1521Pamiętajmy też, że wolność i niepodległość, którą otrzymaliśmy to niewyobrażalnie wielki dar za który w naszej trudnej narodowej historii oddały życie miliony naszych rodaków. Ks. Antoni Rzadki i 18 innych mieszkańców śremskich, których tu przywołujemy na pamięć, to tylko mała „kropla krwi” dla tego ogromu ofiar z II wojny światowej. Pamiętajmy, że nie jest to dar dany nam raz na zawsze. O wolność i niepodległość trzeba zabiegać zawsze – nie tylko na polach bitew, choć czasem i to jest, niestety konieczne, ale przede wszystkim przez wierne wypełnianie naszych codziennych obowiązków. Przez codzienne działanie na tym miejscu, na którym postawił nas Bóg. Trzeba to czynić także przez nasze czyny i słowa, a żeby nasz kraj, jego bogactwo, jego wszechstronny rozwój stawał się lepszy, bezpieczniejszy, sprawiedliwy i piękniejszy. Wszyscy jesteśmy dziećmi Ojczyzny, której na imię Polska i wszyscy jesteśmy wezwani do jej odnowy. Odnowy kulturowej, moralnej, religijnej i ekonomicznej. Prośmy zatem Wszechmogącego Boga o dobrą przyszłość, o pomyślność dla naszej Ojczyzny, dla narodu polskiego, dla naszej umiłowanej Najjaśniejszej Rzeczpospolitej.

Po mszy świętej na cmentarzu parafialnym, nad zbiorową mogiłą ofiar zmówiono modlitwę w intencji rozstrzelanych. Na grobie ofiar egzekucji złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. Po nabożeństwie odbył się uroczysty przemarsz na rynek w Śremie pod pomnik rozstrzelanych 20 października 1939 r. Wszyscy przybyli na uroczystość mogli zobaczyć spektakl Hamlet Williama Szekspira w reżyserii Adama Walnego. Spektakl został wystawiony w technice podwodnych marionetek przez Wodny-Teatr.

dsc_1601Uroczystość na rynku w Śremie rozpoczął dźwięk syreny. Następnie odśpiewano hymn Polski oraz dokonano wciągnięcia Flagi Państwowej na maszt. Następnie wystąpił Adam Lewandowski Burmistrz Śremu, który wspomniał i przywołał tragiczną historię ludzi męczenników śremskich.

Po jego zakończeniu odczytano Apel Poległych, wymieniając nie tylko ofiary mordu na śremskim rynku, lecz również osoby, które zginęły pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku. Harcerze ZHP zapalili znicze a przybyłe delegacje złożyły kwiaty w tym Towarzystwo Historyczne „Arsomium” z Wieruszowa, a kompania honorowa Wojska Polskiego – Kompania Honorowa 6 Batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych oddała salwę honorową. Oprawę muzyczną uroczystości patriotycznych przygotowała Orkiestra Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego w Śremie, a w asyście licznych pocztów sztandarowych w tym sztandaru z Wieruszowa ze szkoły Zespołu Szkół Nr 2 im, Marszałka Józefa Piłsudskiego.

dsc_1653O Boże dobry o to błagamy,

spojrzyj na dusze, które zlecamy,

niech spoczywają w Tobie bezpiecznie

Twoja im światłość niech świeci wiecznie

Piotr Kołodziejczyk
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów, Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments