Przygotowania związane z reformą oświatową w Gminie Bralin

szkolaWraz z początkiem roku w gminie Bralin rozpoczęły się prace nad wcieleniem w życie założeń reformy oświatowej, którą wprowadził obecny rząd.

 

25 stycznia br. weszła w życie ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, zgodnie z którą od 1 września 2017 roku każda 6-letnia szkoła podstawowa z mocy ustawy przekształca się w 8-letnią szkołę podstawową, a gimnazja ulegają likwidacji poprzez wygaszanie lub jego włączenie w strukturę innej szkoły. Przekształcanie lub włączenie samodzielnego gimnazjum powoduje, że cały zasób kadrowy i materialny likwidowanego gimnazjum przekazany zostaje na potrzeby zadań oświatowych szkoły powstałej w wyniku przekształcenia lub włączenia. Ustawodawca zobowiązał jednostki samorządu terytorialnego do podjęcia uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Obecnie Gmina Bralin jest organem prowadzącym jedno samodzielne gimnazjum – w Bralinie oraz dwie szkoły podstawowe – w Bralinie i Nowej Wsi Książęcej. Projekt planu sieci szkół podstawowych w gminie Bralin zakłada funkcjonowanie dwóch ośmioklasowych szkół podstawowych: ośmioletniej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie i ośmioletniej Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. ks. Michała Przywary i Rodziny Salomonów w Nowej Wsi Książęcej. Natomiast oddziały klas II i III Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Bralinie zostaną włączone do ośmioletniej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bralinie. Budynki obu szkół znajdują się na terenie jednej działki geodezyjnej i od 1 września stanowić będą kompleks dwóch budynków wraz z salą gimnastyczną, stołówką szkolną i dwoma boiskami sportowymi. Zarówno przyszła ośmioletnia Szkoła Podstawowa w Bralinie jak i Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Książęcej dysponują niezbędną ilością sal i pomieszczeń dostosowanych do prowadzenia klas siódmych i ósmych i osiągania wysokich wyników nauczania i wychowania. Obie szkoły wyposażone też są w odpowiednie środki dydaktyczne.

Przygotowanie projektu sieci szkół poprzedziły konsultacje z dyrektorami szkół podstawowych i gimnazjum w zakresie trybu wygaszenia gimnazjum, możliwości zapewnienia odpowiednich warunków nauki oraz potrzeb szkół w zakresie dostosowania warunków lokalowych do wprowadzanych zmian. Granice obwodów szkół podstawowych zostały opracowane w ścisłej współpracy z dyrektorami, których te zmiany dotyczą i zostały przez nich zaakceptowane. Odbyły się także konsultacje władz samorządowych z Radami Rodziców poszczególnych szkół i przedszkoli. Z projektem sieci szkół zapoznali się również radni podczas debaty przedsesyjnej. Wprowadzenie zmian w sieci szkół nie spowoduje istotnych zmian w planie dowozów dzieci i młodzieży do placówek oświatowych gminy Bralin. Gmina posiada umowę na dowozy szkolne z prywatnym przewoźnikiem i ewentualne zmiany i korekty w dowozie uczniów będą możliwe do natychmiastowego zrealizowania i udoskonalenia.

Podczas sesji Rady Gminy Bralin 30 stycznia, radni zajęli się uchwałą w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Bralin do nowego ustroju szkolnego. Uchwała ma charakter intencyjny i stanowić będzie podstawę do zasięgania obligatoryjnych opinii Kuratora Oświaty oraz związków zawodowych. Opinia Kuratora Oświaty będzie wiążąca i odnosić się będzie do oceny zgodności z prawem rozwiązań zaproponowanych w tej uchwale oraz oceny zapewnienia dzieciom możliwości realizacji obowiązku szkolnego.

UG w Bralinie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bralin. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments