Spotkanie promujące scenariusz sztuki „Rodzina na kredyt”

W Gminnej Bibliotece Publicznej im. Feliksa hrabiego Wężyka w Mroczeniu w środę 15 lutego 2017 r. odbyło się spotkanie promujące scenariusz sztuki pt. Rodzina na kredyt.

 

 

Zebranych w bibliotece witali kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Mroczeniu Edyta Lesiak i dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczeniu Andrzej Tyra.

W spotkaniu uczestniczyli: poseł Bożena Henczyca, sekretarz gminy w Baranowie Ilona Skiba, przewodniczący Rady Gminy M. Kremer, Ewelina Pieles z biura poseł Bożeny Henczycy, Mirosław Sokołowski, Edyta Lesiak kierownik Gminnej Biblioteki w Mroczeniu przewodnicząca KGW – Barbara Lipińska, nauczyciele gimnazjum, media, rodziny, znajomi, przewodnicząca Rady Rodziców, koleżanki.

Dominika Gruszka i Julia Winiecka autorki sztuki witały licznie przybyłych na spotkanie. Dziękowały sponsorom, dyrektorowi, paniom Elżbiecie Ilskiej, Joannie Gruszce za pomoc w trudnych chwilach pisania.

Autorki opowiedziały o sobie: Mają po 16 lat. Są uczennicami tej samej klasy Gimnazjum w Mroczeniu, obie urodziły się w styczniu. Tym co jeszcze je łączy to artystyczne pasje. Julia uwielbia taniec (tańczyła taniec towarzyski, ale kontuzja nie pozwoliła jej dalej spełniać tej pasji), Dominika uwielbia śpiew. Obie oddały się teatrowi jaki działa w gimnazjum „Echo pałacu”. Zgodnie podkreślają, że dla nich zaszczytem jest występowanie na deskach tego teatru. Razem tworzą świetny duet na scenie, bo spełniają się, grając w sztukach teatralnych przygotowanych z wielkim rozmachem przez szkolny teatr „Echo Pałacu.

Wszystko zaczęło się od pierwszej sztuki „Sara, Nirwana i ja”, potem były kolejne sztuki „O służącej, która poznała księcia”, pojawiło się też ”Misterium” oraz „Poskromienie złośnicy”, które zostało zgłoszone do IV internetowego przeglądu teatralnego dzieci i młodzieży i zajęło I miejsce w Wielkopolsce.”

Cała przygoda z pisaniem scenariuszy zaczęła się od zakończenia gimnazjum o rok starszych kolegów. Jest taka tradycja, że drugie klasy żegnają klasy III kończące gimnazjum. To właśnie zajęcia teatralne stały się powodem napisania przez nas sztuki „Rodzina na kredyt”.

Autorki miały swój magiczny zeszyt, w którym spisywały pomysły, czasami wykreślały teksty i tworzyły nowe i tak scenariusz się rozrastał. Zakończony scenariusz sztuki przedstawiony jest w 20 scenach. Rzecz dzieje się w domu Tomka, szkole, mieszkaniu Moniki, Domu Dziecka, na ulicy, w domu biologicznej matki, parku i szpitalu.

Dominika przeczytała fragment sztuki a była to scena 10. Autorki sztuki opowiedziały zaproszonym gościom o tym jakie były etapy powstawania scenariusza, skąd pojawił pomysł na napisanie sztuki, jak to wszystko się stało, że dzisiaj mogły promować publikację. Potem przybliżyły postacie występujące w sztuce a mianowicie: Tomek, Monika przyjaciółka Tomka, Ewa matka Tomka, Marek ojciec Tomka, Gosia matka biologiczna Tomka, Oskar, Asia, Basia, Kuba, nauczycielka, Matka Moniki, kobieta dyrektorka Domu Dziecka, policjant, mężczyzna, lekarz. Napisanie sztuki zajęło im prawie pół roku i nie było wcale takie proste.

Projekt okładki opracowała Julita Gruszka. Korektą zajęły się nauczycielki Elżbieta Ilska i Joanna Gruszka. Mecenasem wydania publikacji była firma BENIX. Mówiły też o swoich pasjach, marzeniach i o tym jak dumne są ze swojego zrealizowanego marzenia.

Już 2 kwietnia br. zaplanowana jest premiera sztuki będzie więc można obejrzeć ją na szkolnych „deskach teatralnych”. W sztuce zagrają uczniowie klas trzecich. Julia zagra postać Ewy mamy Tomka. Dominika zagra rolę Moniki przyjaciółki Tomka, Tomka zagra Jakub Oszenda, Marka ojca Tomka zagra Jakub Lempert, rolę biologicznej matki Tomka zagra Roksana Janus – to są główne role w sztuce. Polubiłyśmy grę na deskach teatru, chociaż  przed jest niesamowity stres, ale kiedy staje się przed publicznością to stres znika. Podczas prób towarzyszą nam niesamowite przeżycia. Jeździmy na wycieczki do teatru. Wzorujemy się na grze aktorskiej, jeśli mamy podobne role, podobny temperament granej postaci. Przed premierą Złośnicy miałyśmy warsztaty teatralne z panem Marcinem Trzęsowskim z teatru w Kalisza. Pokazał nam jak jedną postać zagrać na wiele sposobów. Mogliśmy wybrać taką interpretację, która nam odpowiadała i najbardziej do nas pasowała.

Dumny ze swoich uczennic był dyrektor Andrzej Tyra, który chwalił uczennice przed publicznością.

Talentu gratulowała uczennicom uczestnicząca w spotkaniu poseł Bożena Henczyca – gratuluję wam już nie po raz pierwszy, zaskoczyłyście mnie bardzo pozytywnie, bo napisanie scenariusza to niełatwe zadanie, bo tu musi być wszystko dopracowane, musi wszystko grać. Trzeba wszystko pokazać jasno i wyraźnie. Temat sztuki poważny i dojrzały jak na tak młode osoby. A to, że napisałyście sztukę w której jeszcze możecie zagrać, powiem – lepszej i bardziej komfortowej sytuacji nie ma. Podziwiam was, że z taką energią, z takim zapałem i przede wszystkim z taką pasją pracowałyście oraz  to, że chcecie odkrywać rzeczy nieznane, jeszcze was to bawi widać w was radość, zatem życzę dalszych sukcesów. – dodała poseł B. Henczyca.

Kolejne gratulacje złożyła kierownik biblioteki Edyta Lesiak, dyrektor gimnazjum, rodzina. Autorki otrzymały wiele braw i kwiaty. Ustawiła się do nich długa kolejka po autografy, którymi obdarowywały na publikacjach dostępnych dla każdego obecnego na spotkaniu.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mroczeń. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments