Kącik pozytywnego myślenia

EMOCJONALNIE (NIE)ZRÓWNOWAŻENI

Jeśli czytałeś książkę mojego autorstwa „Jak w 7 Krokach Odkryć Prawdy Życiowe i Zrozumieć Sens Życia”, dowiedziałeś się, że nasze życie składa się z czterech światów; mentalnego, emocjonalnego, duchowego i fizycznego.

 

Dziś przybliżę Tobie świat emocji. To one królują w naszym życiu. Jeśli jesteś radosny, pełen pasji, miłości i szczęśliwy możesz góry przenosić. Jednak gdy czujesz złość, frustracje, smutek to nagle nawet palcem się nie chce ruszyć i wszystko jest na
nie.

Skąd zatem biorą się te negatywne emocje? Przede wszystkim z myślenia i tego jak odbieramy pewne rzeczy, które nam się przytrafiają. Z pewnością zauważyłeś, że to co Ciebie wyprowadza z równowagi, dla innych jest śmieszne i w zasadzie nie rozumieją dlaczego tak reagujesz. Co zabawniejsze, gdy już na spokojnie przyjrzysz się temu jak zareagowałeś i przyjmiesz inny punkt widzenia, okazuje się, że odegrałeś całkiem niezłą komedię. Więc przy okazji warto nauczyć się śmiać z siebie, a nie  tylko uważać, że zrobiliśmy z siebie idiotkę. Istnieje jeszcze pewien sprzymierzeniec emocji. Twój świat mentalny, czyli to w co wierzyć lub co wpoiło Ci otoczenie.

Gdy jesteś zły, nagle umysł szuka mnóstwo argumentów, by być Twoim sojusznikiem. O tak- masz prawo być złym podpowiada i daje Ci tyle argumentów, abyś nie zszedł z drogi danej emocji. A Ty utwierdzony szalejesz w furii, tracisz apetyt, bo oczywiście żołądek się zaciska, ciało napina, a całe otoczenie odczuwa, że wstałeś lewą nogą, często też obrażasz ludzi słowami, które później żałujesz  a słów cofnąć się nie da. Oczywiście to nie była kwestia tej nogi, ale na coś trzeba zwalić, prawda?

To była kwestia jak odebrałeś dane zdarzenie, jak Twoje filtry odebrały to co się dzieje. Warto jednak wiedzieć, że te emocje nie są niczym złym, pod warunkiem, że gdy zorientujesz się, że już są w Tobie, przyjrzysz się dlaczego tak reagujesz, co się w Tobie dzieje i uporządkujesz swój świat mentalny, bo to on nagle uruchamia wspomnienia komórkowe z przeszłości, którą przeżyłeś. Wówczas na nowo odzyskasz to co właściwe,  pozytywne emocje, które budują Cię i sprawiają, że znów efektywnie ruszasz do działań, a świat kłania Ci się u stóp.

Zatem emocje, które mogą w Tobie istnieć i przypominają, że coś jest to uporządkowania w Tobie w świecie mentalnym to: strach, ból, złość, frustracja, rozczarowanie, wina, samotność, niska samoocena, bądź przytłoczenie.

Gdy przyjdzie w życiu właściwy czas na te porządki emocjonalne, to pojawią się w Twoim życiu zdarzenia, osoby, które obudzą je w Tobie. Dzięki temu możesz ruszyć do przodu i za chwilę być w zupełnie innym miejscu, bo jak wiesz inteligencja emocjonalna to największa siła, jeśli ją już opanujesz. Natomiast jeśli nie jesteś gotowy do pracy z sobą, pozwolisz by te negatywne emocje Cię zjadały od środka i były Twoją trucizną to dalej będziesz tkwił w tym samym miejscu.

Oczywiście zdarzenia dane przeminą, ale życie za jakiś czas znów sprawdzi czy już jesteś gotowy do dalszej pracy nad sobą i ponownie podsunie Tobie podobne sytuacje, abyś mógł spojrzeć tym emocjom w twarz. I albo stawisz im czoła i one odejdą na stałe z Twojego życia, albo wrzucisz pod dywan i one znów będą czekały na swój wielki czas, wybuchając jeszcze z większą siłą.

Pamiętaj, emocje, które dodają Ci siły to miłość i ciepło, elastyczność, pasja, pewność i wiara w siebie, uznanie i wdzięczność oraz radość.  Jeśli one nie królują obecnie w Twoim życiu, to dla Ciebie powinien być znak pora zabrać się za swój świat emocji.

Jak to zrobić? Trzeba zadawać sobie mnóstwo pytań:
Co czuje obecnie?
Co sprawiło, że czuje się teraz właśnie tak?
Co powinienem zrobić by czuć to?

Gdy już zidentyfikujesz swojego cichego zabójcę, wtedy możesz zrobić z nim porządek. A do Twojego życia na nowo powróci miłość, radość i spokój.

Owocnych prac z własnymi emocjami
życzy autorka książki
„Jak w 7 Krokach Odkryć Prawdy Życiowe i Zrozumieć Sens Życia”
Barbara Gruszka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Barbara Gruszka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments