Wszystkie drogi prowadzą do biblioteki

W bibliotece Szkoły Podstawowej w Pieczyskach trwają akcje promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

Pierwszą z nich była organizacja konkursu na wykonanie lapbooka, czyli książki na kolanach dla uczniów klas I-VI. Celem tego konkursu było samodzielne wykonanie lapbooka dotyczącego wybranej przez ucznia ulubionej książki lub serii książek. Wśród wielu kolorowych i bardzo ciekawych prac nagrodzone zostały „typowymi” książkami trzy: Hani Znamirowskiej z kl. II dotycząca serii książek o Neli podróżniczce, Natalii Sowy i Martyny Kik z kl. V dotycząca mitologii oraz Mateusza Krzyżanowskiego z kl. VI dotycząca serii „Opowieści z Narnii”. Reszta uczestników konkursu czytelniczego otrzymała nagrody-upominki.

Kolejnym krokiem propagującym czytelnictwo był udział szkoły, w dniu 9 maja, w happeningu organizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Barwna reprezentacja szkoły uczestniczyła w przemarszu ulicami Wieruszowa, w trakcie którego czytano hasła o zaletach czytania książek i ich znaczeniu w rozwoju każdego człowieka.

Przemarsz zakończyło wspólne czytanie wierszy na rynku Wieruszowa.

Ten trójbój czytelniczy został podsumowany 10 maja spotkaniem autorskim z panią Grażyną Bąkiewicz. Było ono połączone z rozstrzygnięciem konkursu plastyczno-literackiego „Z książką na walizkach – Strachy na lachy”, zorganizowanym z okazji V Łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami. Tematem prac konkursowych było wykonanie ilustracji do książki autorstwa pani Grażyny Bąkiewicz „Mówcie mi Bezprym”. Wcześniej uczniowie zapoznali się z fragmentami książki czytanymi przez bibliotekarza. Spośród wielu ilustracji autorka wybrała trzy najlepsze, które zostały nagrodzone książkami jej autorstwa. Praca Wiktorii Małyski z klasy VI weźmie udział w kolejnym etapie konkursu organizowanego przez Wydawnictwo Literatura. Autorami nagrodzonych prac są także: Hania Znamirowska z klasy II i Hubert Miś z klasy III. Wybór był na tyle trudny, że autorka postanowiła zabrać wszystkie przygotowane prace ze sobą. Po ciekawym spotkaniu dotyczącym twórczości pani Grażyny Bąkiewicz i możliwości zadania pytań samej autorce, uczniowie mogli zakupić książki z jej autografem i dedykacją. Organizacja spotkania jest efektem współpracy szkoły z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Wieruszowie. Dziękujemy pani Anecie Możdżanowskiej- dyrektorowi biblioteki.

To nie koniec działań promujących czytelnictwo w bibliotece szkolnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pieczyska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments