Konferencja naukowa „Międzykulturowe zrozumienie wyrasta z historii”

Od piątku do niedzieli ramach międzynarodowego, wielokulturowego spotkania na kępińskim Rynku na mieszkańców Kępna i okolic czekało wiele atrakcji, które przez 3 dni towarzyszyły festiwalowym wydarzeniom.

W niedzielę 27 sierpnia 2017 roku o godzinie 14.00 odbyła się w Kinie Sokolnia Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat historycznych uwarunkowań zmian kulturowych z udziałem władz samorządowych z trzech krajów.

Prelegentami byli:
Marian Lorenz – „Kępińscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata;,
Mirosław Łapa – „Kępińscy Żydzi na przestrzeni wieków”;
dr Aleksandra Oniszczuk – „Rola Żydów w dobrach magnackich w dawnej Rzeczypospolitej”;
Weronika Romanik – „Oblicza żydowskiego święta Purim we współczesnej Jerozolimie”,
dr Barbara Sabarth – „Współpraca polsko – niemiecka na przestrzeni dziejów”;
Monika Cieślar – „Dzieje parafii Ewangelicko – Ausgsburskiej w Kępnie”.

Pierwszy prelegent M. Lorenz wprowadził nas w osobista historię Ruth Pardess, która od drugiego roku życia mieszkała w Klinach pod Kępnem. Jej historia była już przedstawiana w piątek, kiedy sama zaprezentowała spektakl przedstawiający jej życie muzyką, tańcem, słowem i obrazem. Myślę, że prawie każdy obecny na spektaklu historia życia pani Ruth był bardzo wzruszony. Kępno historia kępińskich Żydów, Niemców i Polaków mieszkających tu zgodnie do 1945 roku. Kępno prawa miejskie ma od 1662 roku. Niewielu Kępnian pamięta, że był taki okres, gdzie Polacy stanowili tu w Kępnie 25% mieszkańców. Taka ciekawa była historia naszego miasta na pograniczu Śląska, Wielkopolski, Dolnego śląska. Miasta, które na swoją bogatą historię, gdyż 14 lipca 1282 roku synowie Łokietka postanowili reaktywować państwowość polską. Kępno to trzy nacje, które ze sobą współpracowały i egzystowały. Wymiar festiwalu jest ważny i istotny, żeby pamiętając o historii, pamiętając o przeszłości, myśleć o tym co jest teraz i myśleć o tym co będzie jutro. Stąd idea aby wokół historii pani Ruth Pardess wziąć pod uwagę historię naszego miasta naszej ziemi. Intencja samorządu kępińskiego jest przekazanie listów intencyjnych zachęcających do współpracy z tymi dwoma samorządami – mówił P. Psikus.

Podpisane zostały listy intencyjne o współpracy tych samorządów, które uczestniczyły w Festiwalu Trzech Kultur, najważniejszy jednak jest wymiar kulturalny i historyczny. Wymieniono się listami intencyjnymi z miastami Misgav w Izraelu oraz Bayreuth w Niemczech, co nadało konferencji dodatkowego wymiaru. Przypomnijmy Ministerstwo Spraw Zagranicznych w pełni zaaprobowało inicjatywę organizacji festiwalu przyznając dużą dotację na to przedsięwzięcie. Wymiana listów intencyjnych to przede wszystkim wstęp do rozpoczęcia niesamowitej współpracy międzynarodowej.

MaŁa
zdj. MaŁa, KG

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments