Wiadomości z policji

– Jak się zachować w czasie burzy
W związku z prognozowanymi na kolejne dni burzami apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Unikajmy parkowania aut pod drzewami, usuwajmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy zabezpieczyć okien. Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób.
Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.
Czy TWOJA RODZINA jest bezpieczna?
Bądź mądry przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do instalacji.
Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.
W domu:
1. Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
2. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
3. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.
4. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.
5. Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).
6. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
7. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.
Chwilowa bezpieczne uspokojenie się nawałnicy i cisza – nie oznacza bezpieczeństwa.
W terenie:
O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:
1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
4. Wyjdźmy natychmiast z wody.
5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.
Gdy jedziemy pojazdem:
1. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.
2. Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
3. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.

(na podstawie materiałów KG PSP/ MSWiA / mw,ro)

– Zostań policjantem!
Lubisz pomagać innym? Lubisz wyzwania? Cenisz stabilne warunki zatrudnienia? Zostań policjantem! To zawód dla ludzi z pasją. Wymagający i dający dużo satysfakcji z możliwości pomocy innym ludziom. Jeśli chcesz z nami pracować – przystąp do działania!

Zalety pracy w Policji:

  • możliwość pozyskania pracy niezależnie od posiadanego doświadczenia zawodowego;
  • gwarancję stałych warunków pracy;
  • ciekawą pracę;
  • możliwość rozwoju zawodowego;
  • różnorodny system szkoleń;
  • precyzyjny system wynagrodzenia;
  • rozbudowany system socjalny.

Kto może zostać policjantem:

  • obywatel polski o nieposzlakowanej opinii;
  • posiadający co najmniej średnie wykształcenie;
  • nie skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
  • korzystający z pełni praw publicznych;
  • posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych,
  • podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować;
  • dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Preferencje z tytułu posiadanego przez kandydata do służby wykształcenia:

  • wykształcenie wyższe (magisterskie lub równorzędne) o kierunku przydatnym do służby w Policji: prawo, ekonomia, administracja, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne;
  • wykształcenie wyższe (magister lub równorzędne) o kierunku innym niż wymienione;
  • wykształcenie wyższe (licencjat, inżynier);
  • wykształcenie średnie (ukończenie liceum ogólnokształcącego lub technikum w klasie, w której nauczane były przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania).

Preferencje z tytułu umiejętności posiadanych przez kandydatów do służby:

  • posiadanie tytułu ratownika albo ratownika medycznego;
  • posiadanie uprawnień instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych;
  • posiadanie uprawnień ratownika wodnego, uprawnień w dziedzinie płetwonurkowania lub wykonywania prac podwodnych oraz uprawnień do prowadzenia łodzi motorowej;
  • posiadanie prawa jazy kategorii  „A” lub „C”.

Wymagane dokumenty:

  • podanie o przyjęcie do służby;
  • wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby: część A i B (formularz kwestionariusza do pobrania w Komendzie Stołecznej Policji, komendach powiatowych i rejonowych Policji lub każdej innej jednostce Policji na terenie kraju);
  • kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (oryginały dokumentów do wglądu);
  • kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, jeżeli wcześniej kandydat do służby pozostawał w stosunku pracy lub w służbie (oryginały dokumentów do wglądu);
  • książeczka wojskowa, jeżeli kandydat do służby jest objęty ewidencją wojskową (do wglądu).

Ponadto osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
W tym roku w ramach niżej wymienionych terminów przyjęć do służby w Policji garnizon łódzki będzie realizował następujące limity:
22 sierpnia 2017 r. – 100 osób
2 listopada 2017r. – 67 osób
28 grudnia 2017 r. – 100 osób
Osoby zainteresowane pełnieniem służby w Policji powinny złożyć komplet dokumentów w Sekcji Doboru i Rezerwy Kadrowej Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/112, tel.: 42 665-13-69, 42 665-13-65, 42 665-30-16; www: lodzka.policja.gov.pl od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00.
Czekamy na Ciebie!

– Długi sierpniowy weekend – podsumowanie
Minął kolejny długi weekend. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało kilka tysięcy funkcjonariuszy. Niestety, mimo starań i apeli, od 11 do 15 sierpnia br. doszło do 467 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 610 zostało rannych. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali 1540 nietrzeźwych kierujących. Informacje z kąpielisk również są niepokojące – utonęło 13 osób.
Porównując tegoroczny długi weekend z analogicznym okresem zeszłego roku, można stwierdzić, że bezpieczeństwo na drogach stopniowo wzrasta. Wypadków było aż o 25 mniej, a liczba nietrzeźwych kierujących zmniejszyła się o 330. Z kolei suma ofiar śmiertelnych zmniejszyła się o 15 osób, a liczba rannych o 64. Mimo to, wynik 467 wypadków, 30 ofiar śmiertelnych, 610 rannych i 1540 nietrzeźwych kierowców nie pozwala policjantom porzucić starań o ciągłe zwiększanie bezpieczeństwa.

W ramach akcji „Sierpniowy weekend 2017” od 11 do 15 sierpnia 2017 roku policjanci z wieruszowskiej „drogówki” również przeprowadzili działania w ramach których kontrolowali główne szlaki komunikacyjne powiatu, trasy wylotowe z miasta, jak również inne uczęszczane drogi. Podczas kontroli zwracali szczególną uwagę na prędkość pojazdów, trzeźwość kierujących, bezpieczeństwo pasażerów, zapinanie pasów oraz przewożenie dzieci w fotelikach..Celem działań było ograniczenie liczby zdarzeń drogowych na drogach powiatu wieruszowskiego również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego.
Policjanci z wieruszowskiej komendy do działań wykorzystali oznakowane radiowozy, ręczne mierniki prędkości oraz urządzenia do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Mundurowi skontrolowali 131 pojazdów, ujawnili 64 kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość oraz 8 pieszych, którzy nie stosowali się do przepisów w ruchu drogowym. Sprawcy tych wykroczeń zostali ukarani mandatami karnymi. Wśród nich dwóm kierującym zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Ponadto stróże prawa zatrzymali trzech kierujących, którzy prowadzili swoje pojazdy pod wpływem alkoholu.

Mimo mniejszej liczby ofiar, policjanci nie ustają w przypominaniu o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Urlop nie zwalnia z przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Zwykły zdrowy rozsądek jest w stanie ocalić od tragedii kierowców, pasażerów i innych użytkowników dróg.
Funkcjonariusze w tym roku wielokrotnie apelowali o rozwagę w trakcie wodnych kąpieli. Niestety, w trakcie długiego weekendu w akwenach w skali całego kraju utonęło 13 osób. Ponownie przypominamy o podstawach bezpiecznej kąpieli. Brawura, brak umiejętności, alkohol i ignorowanie zakazów przyniosły już wiele ofiar śmiertelnych.

Jednocześnie funkcjonariusze dziękują wszystkim tym, którzy przestrzegając przepisów przyczynili się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Oby Wasza postawa była przykładem dla innych.

– Polska Policja Dziś
Minęło już 98 lat od powstania naszej formacji. Przeszła długą drogę, aby dziś zasłużyć na miano nie tylko największej w Polsce formacji mundurowej, lecz również nowoczesnej i skutecznej służby stojącej na straży bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Z okazji tegorocznego święta Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji przy wsparciu Komendy Stołecznej Policji przygotowało film ukazujący pracę funkcjonariuszy.
Film ukazuje pracę policjantów na rzece, konno, z psami służbowymi, w patrolach pieszych oraz zmotoryzowanych, w powietrzu, w laboratorium kryminalistycznym czy Stołecznym Stanowisku Kierowania. To i tak jedynie fragment szerokiego wachlarza zadań, jednak oddziałujący na wyobraźnię lepiej, niż tysiąc słów.

http://lodzka.policja.gov.pl/ld/film/16661,Polska-Policja-Dzis.html
Realizacja:
Biuro Komunikacji Społecznej KGP
Sławomir Katarzyński – Reżyser / Scenariusz / Kamera
Mariola Daszkiewicz Konopczyńska – 2 reżyser / Sekretarz planu
Marcin Szymański – Koordynator planu / Logistyka
Wydział Komunikacji Społecznej KSP
Rafał Retmaniak – Kamera / Operator drona / Montaż
Konrad Bucholc – Kamera / Montaż
Koordynacja projektu
mł. insp. Iwona Klonowska – Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej KGP
kom. Grzegorz Sieńczewski – Naczelnik Wydziału Promocji Policji BKS KGP
podkom. Sylwester Marczak – Naczelnik WKS KSP
asp. sztab. Mariusz Mrozek – Kierownik Sekcji I WKS KSP
podinsp. Katarzyna Balcer – Naczelnik Wydziału Gabinetu Komendanta Stołecznego Policji

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak
Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments