Ludowe wędrówki po Polsce

W ramach projektu  ,,Upowszechnianie działań z zakresu kultury i edukacji w Gminie Bolesławiec w 2017 roku, realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Żdżary i Wiewiórka,

 

a dofinansowanego przez Gminę Bolesławiec uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Żdżarach w mieli okazję poznać tajniki łowickiej sztuki ludowej, której jednym z elementów, obok prezentacji pieśni ludowych, było czytanie fragmentów  dotyczących tematyki łowickich strojów. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda strój łowicki i z jakich elementów się składa.

Celem warsztatów było pokazanie dzieciom bogactwa kultury ludowej. Uczniowie dowiedzieli się, jak dawniej w regionie łowickim ozdabiano domy na święta. Poznali sposoby tworzenia ręcznie robionych ozdób, wycinanek oraz pająków łowickich. W czasie zajęć można było posłuchać o zwyczajach łowiczan, oczywiście w gwarze ludowej. Uczniowie podziwiali również widowiskowe  tańce: oberek, także kujona, który jest zdecydowanie spokojniejszym tańcem oraz chodzonego, którego nazwa mówi już wszystko. W kulturze łowickiej obecne są także różnorodne walczyki.

Młodzież miała okazję obejrzeć prezentację o Skansene Wsi Łowickiej w Maurzycach. Dowiedzieli się, jak dawniej budowano wsie, a także obejrzeli budynki wiejskie przeniesione z okolic Łowicza. Oprócz drewnianych, krytych strzechą chałup na terenie skansenu, zobaczyli także stodołę, oborę, wiatrak koźlak, piec chlebowy czy kuźnię. Wnętrza domów mieszkalnych wyposażono w oryginalne sprzęty, meble i narzędzia, a także udekorowano ozdobami ludowymi.

Uczniowie dowiedzieli się, jak wielką rolę odgrywały i do dnia dzisiejszego odgrywają różnego rodzaju doroczne uroczystości, w tym przede wszystkim święta kościelne.

Produkty regionalne Ziemi Łowickiej to powidła śliwkowe łowickie, ogórki konserwowe i kwaszone po łowicku.

Przygotowaliśmy również smakołyki kuchni łowickiej. Było smacznie i bardzo kolorowo.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Żdżary. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments