Policja informuje

Kronika policyjna KPP  w Wieruszowie  16.10.2017r.

– „Masz prawo do mediacji”
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na 19 października, natomiast Tydzień Mediacji odbędzie się w dniach 16-20 października 2017. W tym czasie policjanci w Komendzie Powiatowej Policji w Wieruszowie będą informować na temat możliwości pozasądowego rozwiązywania sporów.

Przykładem lat ubiegłych w Polsce odbędzie się już siódma edycja działań na rzecz promocji mediacji w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji oraz Tygodnia Mediacji, organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z siecią koordynatorów ds. mediacji oraz organizacjami pozarządowymi reprezentującymi m.in. środowiska mediatorów, kuratorów sądowych czy też polskiego więziennictwa.
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na dzień 19 października, a z kolei Tydzień Mediacji odbędzie się w dniach 16-20 października 2017 roku. Tak jak w latach ubiegłych, do włączenia się w tę inicjatywę Ministerstwo Sprawiedliwości zaprosiło również polską Policję.

Celem wspominanych obchodów jest propagowanie mediacji jako idei pozasądowego rozwiązywania sporów, poprzez włączenie lokalnych środowisk do działań prowadzonych przez prezesów sądów, koordynatorów ds. mediacji, a także współpracy pomiędzy ośrodkami mediacyjnymi, a wymiarem sprawiedliwości. Obchody będą przebiegały pod hasłem „Masz prawo do mediacji”.

Wychodząc naprzeciw zaproszeniu Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Komendanta Głównego Policji, policjanci z województwa łódzkiego będą udzielać informacji na temat postępowania mediacyjnego w ramach wspólnych dyżurów z przedstawicielami sądów, prokuratur i mediatorów, jak również podczas dyżurów pełnionych w trakcie Tygodnia Mediacji w siedzibach Komend Powiatowych/Miejskich Policji naszego województwa.
Mediacja to inaczej próba dobrowolnego rozwiązania sporu, powstałego na tle popełnionego przestępstwa czy wykroczenia, na drodze ugodowych negocjacji pomiędzy pokrzywdzonym i podejrzanym/oskarżonym, przy aktywnym udziale bezstronnego i neutralnego mediatora. Mediator wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstałe napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia, zapewniając jednocześnie przestrzeganie praw i ochronę godności stron.

Mediacja dotyczy wszystkich przestępstw.
Postępowanie mediacyjne jest dobrowolne. Może zostać podjęte na każdym etapie postępowania karnego z inicjatywy lub za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego. Daje stronom postępowania/konfliktu/sporu możliwość współdecydowania w swojej sprawie oraz wypracowania przy udziale mediatora satysfakcjonującej je ugody. Należy podkreślić, że postępowanie mediacyjne daje możliwość szybkiego naprawienia szkody i zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego za uczynioną krzywdę lub poszkodowanego za wyrządzoną szkodę od sprawcy z pominięciem prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Postępowanie mediacyjne prowadzi instytucja lub osoba do tego uprawniona, powołana przez Sąd lub referendarza sądowego, a w postępowaniu przygotowawczym przez prokuratora lub inny organ prowadzący to postępowanie (np. Policję), spośród osób wpisanych do wykazu, prowadzonego przy każdym sądzie okręgowym w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 07 maja 2015 roku w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych.

W przypadku niewyrażenia zgody na rozpoczęcie lub kontynuowanie mediacji przez którąś ze stron postępowania, mediacja zostaje przerwana.
Postępowanie mediacyjne jest przeprowadzane w sposób neutralny i poufny. Uzyskane
w jego trakcie informacje nie mogą być wykorzystywane zarówno przez mediatora, jak również na użytek dalszego postępowania karnego. Neutralny charakter postępowania mediacyjnego wynika ze sposobu jego prowadzenia. W zależności od decyzji pokrzywdzonego lub podejrzanego/oskarżonego może ono być prowadzone w sposób bezpośredni (twarzą w twarz) albo pośredni (bez osobistego kontaktu). Wówczas mediator spotyka się z każdym z uczestników na osobności, przekazując stanowiska i oczekiwania co do warunków ugody. Czas trwania postępowania mediacyjnego nie powinien przekroczyć miesiąca, natomiast za zgodą stron, czas ten może zostać przedłużony.

Pomyślnie przeprowadzone postępowanie mediacyjne kończy się sporządzeniem przez mediatora sprawozdania z jego przebiegu wraz z ugodą, które mediator przedstawia sądowi. Zawarta ugoda gwarantuje należytą ochronę interesów uczestników postępowania.
Koszty postępowania mediacyjnego nie obciążają w żadnym zakresie stron postępowania, bowiem w całości pokrywa je Skarb Państwa. Ale jeśli strony same zgłosiły się do mediatora (bez skierowania sądu, prokuratora lub policji), to one pokrywają koszty mediacji. W takim przypadku wysokość wynagrodzenia za mediację jest ustalana przez strony i mediatora przed rozpoczęciem mediacji.

Korzyści jakie daje postępowanie mediacyjne dla pokrzywdzonego to:
wpływ na rozwiązanie konfliktu na zaproponowanych przez siebie warunkach;
szansa na szybsze uzyskanie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin lub naprawienia szkody;
uniknięcie wtórnej wiktymizacji, która może być spowodowana dodatkowym stresem i traumą towarzyszącą ofiarom podczas kolejnych czynności podejmowanych w trakcie postępowania sądowego;
możliwość wypowiedzenia się na temat skutków przestępstwa oraz oczekiwań wobec podejrzanego lub oskarżonego;
gwarancja wypełnienia zobowiązań przyjętych przez sprawcę, dzięki nadaniu ugodzie zawartej w postępowaniu mediacyjnym klauzuli natychmiastowej wykonalności, identycznej jak
w przypadku orzeczeń podlegających wykonaniu w drodze egzekucji.

Korzyści jakie daje postępowanie mediacyjne dla podejrzanego lub oskarżonego to:
możliwość porozumienia się z pokrzywdzonym co do sposobu i terminu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub naprawienia szkody;
szybsze zakończenie postępowania karnego, a w konsekwencji szybsze zatarcie skazania;
szansa na łagodniejsze potraktowanie przez sąd m.in.:
orzeczenie kary grzywny lub ograniczenia wolności zamiast kary pozbawienia wolności do lat 5;
odstąpienie od wymierzenia kary z równoczesnym orzeczeniem środka karnego zamiast kary pozbawienia wolności do lat 3, grzywny lub ograniczenia wolności;
nadzwyczajne złagodzenie kary;
uznanie iż czyn stanowi wypadek mniejszej wagi;
uwzględnienie wniosku oskarżonego o dobrowolne poddanie się karze;
w sprawach z oskarżenia prywatnego zawarcie ugody w postępowaniu mediacyjnym skutkuje umorzeniem postępowania karnego.

Należy pamiętać, iż ugoda zawarta przez strony przed mediatorem wymaga zatwierdzenia przez sąd, by mogła uzyskać moc prawną ugody sądowej, tzn. by mogła wywoływać takie same skutki, jak w przypadku, gdyby strony zawarły ugodę przed sądem. Niezbędne jest przy tym złożenie przez stronę wniosku o zatwierdzenie ugody, bowiem sąd z urzędu nie może zatwierdzić ugody. Ani bowiem zawarcie ugody ani też złożenie przez mediatora protokołu w sądzie nie stanowi podstawy wszczęcia postępowania o zatwierdzenie ugody. Wniosek o zatwierdzenie ugody może złożyć każda ze stron samodzielnie. Możliwe jest także złożenie wspólnego wniosku przez pogodzone strony.

Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności. W pozostałych przypadkach sąd zatwierdza ugodę postanowieniem na posiedzeniu niejawnym. O terminie posiedzenia niejawnego sąd nie zawiadamia stron, doręcza im jedynie odpis wydanego na takim posiedzeniu orzeczenia.
W KPP w Wieruszowie dyżur będzie pełnił wyznaczony policjant w dniach 16-20 października 2017 roku w godzinach 7.30-15.30 pod nr tel. 62 78 32 417

– „Niebieski Bieg Niepodległościowy o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi”
Zapraszamy wszystkich policjantów i pracowników policji do udziału w „Niebieskim Biegu Niepodległościowym o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi”, który odbędzie się 4 listopada 2017 toku
REGULAMIN
Niebieskiego Biegu Niepodległościowego
o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi
Łódź, 4 listopada 2017 r.

I. CEL ZAWODÓW
Podnoszenie poziomu ogólnej sprawności fizycznej.
Promowanie zdrowia i aktywnego wypoczynku poprzez udział w rywalizacji sportowej.
Integracja środowiska policyjnego oraz służb mundurowych.

II. ORGANIZATOR
Organizatorem zawodów jest Wydział Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy współudziale Związków Zawodowych NSZZP w Łodzi .

III. TERMIN, MIEJSCE I TRASA
Zawody odbędą się w dniu 4 listopada 2017r. – start biegu o godz. 12.00
Biuro zawodów, start i meta znajdują się w tym samym miejscu na terenie Lasu Łagiewnickiego przy ulicy Wycieczkowej 86 w Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym
w Łodzi.
Konkurencja sportowa – bieg indywidualny ze startu wspólnego na dystansie 10 km. drogami leśnymi ( 2 pętle po 5 km).

IV. UCZESTNICTWO
W zawodach uczestniczą funkcjonariusze i pracownicy Policji
Prawo startu mają osoby, które do dnia 20 października 2017 roku zgłoszą swój akces do Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Łodzi
Każdy z uczestników podczas weryfikacji w biurze zawodów zobowiązany jest posiadania dokumentu tożsamości
V. ZGŁOSZENIA
Organizator wprowadza opłatę startową w wysokości 35 zł od zawodnika płatne do dnia
20 października w Wydziale Komunikacji Społecznej KWP w Łodzi.
Opłata startowa nie podlega zwrotowi.
Organizator nie przewiduje możliwości zgłoszenia do udziału w zawodach po wyznaczonym
w terminie.

VI. KLASYFIKACJA
Indywidualna kobiet
Indywidualna mężczyzn
Drużynowa – suma najlepszych wyników uzyskanych przez co najmniej 5 zawodników z danej jednostki/komórki organizacyjnej Policji.

VII. NAGRODY
Trzej najlepsi zawodnicy z każdej kategorii indywidualnej otrzymują pamiątkowe puchary
i dyplomy oraz nagrody .
Najlepsza drużyna otrzymuje pamiątkowy puchar i dyplom.
Wszyscy zawodnicy, którzy ukończą bieg na mecie otrzymają pamiątkowy medal.
Każdy zawodnik biegu otrzymuje w pakiecie startowym: m.in. koszulkę techniczną, numer startowy, agrafki, upominki i gadżety sponsorów.

VIII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Biuro zawodów będzie czynne w dniu 4 listopada 2017 r. od godz.10.00 – 11.30 na terenie (niebieski namiot), gdzie będzie weryfikacja zawodników i wydawanie numerów startowych wraz z chipami zwrotnymi. Pomiar czasu i ustalenie kolejności zawodników, którzy ukończyli bieg będzie realizowany systemem elektronicznym. Każdy z uczestników otrzyma numer startowy z chipem, który należy prawidłowo zamocować agrafkami z przodu na koszulce. Do klasyfikacji generalnej liczony jest czas brutto.
Każdy zawodnik zobowiązany jest do noszenia w widocznym miejscu numeru startowego
w czasie biegu.

Obowiązuje limit czasu – 1,5 godz. Wszyscy zawodnicy, którzy nie dobiegną do mety w wyznaczonym czasie zobowiązani są do przerwania biegu.
Zawodnicy zobowiązani są do biegu tylko wytyczona trasą przez Organizatora. Zawodnik, który skróci trasę zostanie zdyskwalifikowany. Uczestnicy zawodów wyrażają zgodę na robienie im zdjęć i wykorzystanie wizerunku celem promocji imprezy sportowej.
Zawody odbędą się bez względu na warunki atmosferyczne.

Na miejscu biegu zabrania się wnoszenia przez zawodników i osób towarzyszących środków odurzających, nielegalnych substancji podnoszących wydolność fizyczną oraz alkoholu. Uczestnikom zabrania się zażywania takich środków i substancji przed i podczas biegu.

Każdy zawodnik w swoim zgłoszeniu zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o braku przeciwwskazań do wzięcia udziału w biegu i wyrażających zgodę na udział w nim na własną odpowiedzialność. Na trasie biegu mogą przebywać wyłącznie osoby zweryfikowane w biurze zawodów
z numerem startowym.

Organizator zapewnia zabezpieczenie medyczne.
Wyniki dostępne będą na stronie intranetowej w zakładce Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Łodzi.

Każdy zawodnik posiada własny sprzęt sportowy – obuwie i ubiór do biegów terenowych. Organizator nie ponosi odpowiedzialności cywilnej za ewentualne urazy zawodników
i zniszczenia sprzętu sportowego oraz za rzeczy zagubione.
Udział w zawodach jest w czasie wolnym od służby. Uczestnik zawodów we własnym zakresie dokonuje ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany miejsca i trasy biegu.
Uczestnicy nie mogą zmieniać trasy biegu oraz zanieczyszczać terenu i pozostawiać śmieci na trasie wyścigu.

Udział w biegu zawodnika oznacza akceptację Regulaminu. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany w Regulaminie i jego interpretacji.
Szczegółowych informacji dotyczących biegu udziela: sierż. Dominik Stanek z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Łodzi tel. 841 -29 -32

PROGRAM
Niebieskiego Biegu Niepodległościowego
o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi.
4 listopada 2017 r.

10.00 – 11.30 – przyjazd i weryfikacja zawodników w biurze zawodów, przyznanie numerów startowych.
12.00 – 12.10 – uroczyste otwarcie zawodów.
12.20 – start biegu.
Ok. 14.00 – oficjalne ogłoszenie wyników, ceremonia dekoracji zwycięzców w klasyfikacjach indywidualnych i drużynowej, zdjęcia pamiątkowe oraz zamknięcie zawodów.

– Debata społeczna…. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”
10 października 2017 roku w auli Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie odbyła się debata społeczna, której tematem przewodnim było hasło „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”

Tym razem na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Wieruszowie insp.Grzegorza Dzierzkowskiego odpowiedzieli przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej oraz przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wieruszowie. Ponadto w debacie udział wzięli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wraz z koordynatorem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W pierwszej części debaty omówiono potrzeby środowisk lokalnych z terenu powiatu wieruszowskiego związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa również w oparciu o potrzebę podejmowania działań w zakresie przeciwdziałania przemocy. Podkreślono szczególną rolę dzielnicowego na kanwie programów „Dzielnicowy Bliżej Nas oraz aplikacji „Moja Komenda”. Zacieśnienie współpracy, rola policjanta „pierwszego kontaktu”w kontekście nowych przepisów i związane z tym aspekty została bardzo pozytywnie odebrana przez obecnych na odprawie. Na koniec pierwszej części debaty przedstawiono programy profilaktyczne o których mówiono zaznaczając jak ważny jest aktywny udział podmiotów w realizacji zadań mających wpływ na poziom bezpieczeństwa.

Kolejnym, bardzo ważnym punktem debaty było podsumowanie efektów funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku uruchomienia tego jakże ważnego narzędzia pozwalającego mieszkańcom naszego regionu na wzięcie w przysłowiowe „swoje ręce” spraw związanych z bezpieczeństwem na mapie zaznaczono: 351 miejsc w których występują rożnego rodzaju zagrożenia. Najwięcej bo aż 121 dotyczyły zgłoszenia miejsc, w których dochodzi do przekroczenia prędkości, w 77 przypadkach mieszkańcy wskazywali miejsca nieprawidłowego parkowania pojazdów. Trzecie z zagrożeń, które najczęściej było przez mieszkańców naszego regionu zaznaczone na KMZB to spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, odnotowano 72 zgłoszenia.

Każde takie zgłoszenie, które znajdzie się na KMZB jest przez policjantów weryfikowane. Policjanci prawie w 34 procentach potwierdzili rzeczywistość zgłoszeń. To doskonałe narzędzie pozwalające policjantom działać tam gdzie z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców istnieje taka potrzeba.

Przedmiotem spotkania było również zdiagnozowanie i określenie potrzeb związanych z działalnością profilaktyczną w zakresie przeciwdziałania przemocy, gdzie głos zabrała Kierownik Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieruszowie p. Ewa Szandała, która również przedstawiła prezentację z działalności MGOPS w Wieruszowie.
Ostatnia część debaty to interaktywna dyskusja obecnych na spotkaniu, moderowana w kierunku konkretnych bieżących spraw i rozwiązań. Wyciągniecie wniosków z dyskusji, ukształtowania konkretnej współpracy i wspólnej deklaracji co do wywiązania się z realizacji konkretnych postulatów i załatwienia konkretnych spraw wynikłych w trakcie dyskusji.

Obecni na debacie wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnym takim spotkaniu i weryfikacji etapu realizacji wniosków z konsultacji podczas debaty.

– „Tu jest bezpiecznie – powiat wieruszowski”
Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie wspólnie z Starostwem Powiatowym oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wieruszowie prowadzą działania w ramach kontynuacji kampanii pn. „Tu jest bezpiecznie – powiat wieruszowski” W ramach kampanii prowadzone są prelekcje na temat bezpieczeństwa wśród uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w powiecie wieruszowskim połączone z rozdawaniem elementów odblaskowych.

12 października 2017 roku kontynuowano cykl prelekcji we wszystkich szkołach podstawowych w powiecie wieruszowskim w ramach kampanii „Tu jest bezpiecznie – powiat wieruszowski.” Tego dnia uczniów pierwszych klas szkół podstawowych w Dzietrzkowicach, Łubnicach i Wójcinie odwiedzili asp. sztab. Damian Pawlak z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie, Paulina Jany z Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Wieruszowie oraz kierownik KRUS w Wieruszowie – Leszek Jasiński wraz z pracownikiem Marcinem Błażejewskim.

Podczas spotkań wiele uwag poświęcono właściwemu zachowaniu się na drodze, bezpiecznemu spędzaniu czasu wolnego w domu i miejscach publicznych oraz bezpieczeństwu podczas prac w gospodarstwie rolnym. Ważnym punktem spotkań było uświadomienie dzieciom jak ważną rolę pełni korzystanie z odblasków przez pieszych. Nie zabrakło również informacji dotyczących prawidłowego przewożenia dzieci w pojazdach. Dzieci bardzo chętnie wysłuchały przekazanych na spotkaniu informacji i równie chętnie zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa. Na zakończenie wszystkim uczestnikom spotkań rozdano odblaskowe kamizelki i opaski ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wieruszowie oraz Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wieruszowie.

– „Razem Bezpieczniej”
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie wspólnie z Urzędem Miejskim w Wieruszowie oraz innymi podmiotami działającym na rzecz poprawy bezpieczeństwa w gminie Wieruszów współrealizują działania w ramach kampanii – Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka.

Projekt realizowany jest również przy współpracy z Wieruszowskim Domem Kultury, Gminnym Ośrodkiem Sportu i Turystyki, Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wieruszowie, Miejsko Gminną Biblioteką Publiczną w Wieruszowie, jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieruszowie i Wyszanowie, Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi ,Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Sieradzu, Ośrodkiem Terapii Uzależnień, Stowarzyszeniem Profilaktycznym „Alternatywa” w Wieruszowie oraz szkołami i przedszkolami z terenu gminy Wieruszów. Projekt skierowany jest przede wszystkim dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Wieruszów.

Jest to grupa niezwykle zaangażowana we wszelkie aktywne formy uczestnictwa w działaniach promujących bezpieczeństwo. Realizacja projektu „Razem Bezpieczniej” obejmuje edukację w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w szczególności cyberprzestrzeni bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz szkodliwości substancji psychoaktywnych i patologii społecznych. Realizacja założeń kampanii ma również na celu zainicjowanie społeczności lokalnych w różnym wieku w obszarze zwiększenia bezpieczeństwa a także wypracowania standardów w zakresie szybkiej reakcji na zagrożenia bezpieczeństwa, przeciwdziałania patologiom, przemocy oraz dostępności do narkotyków i substancji psychoaktywnych. Poprzez działania w ramach projektu następuje także upowszechnienie wiedzy i świadomości w zakresie bezpiecznego zachowania dzieci, młodzieży i seniorów. Całkowita koszt projektu to kwota ponad 64 tysiące złotych, natomiast kwota dofinansowania pozyskana przez Urząd Miejski z Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi to kwota ponad 51 tysięcy złotych.

W ramach realizacji projektu „Razem Bezpieczniej” zaplanowano między innymi cykl warsztatów oraz konkursów w szkołach w gminie Wieruszów, wyjazd z dziećmi na basen imprezę mikołajkową pn. „Ekipa Świętego Mikołaja na rzecz bezpieczeństwa” oraz event edukacyjny pn. „Bezpieczny pieszy”

– Uszkodzone dwa pojazdy i zatrzymany desperat
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności uszkodzenia dwóch pojazdów, do których doszło 14 października 2017 roku na jednym z osiedli mieszkaniowych w Wieruszowie. Podejrzany już usłyszał zarzuty w tej sprawie. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
14 października po godzinie 1:00 na jednym z osiedli w Wieruszowie policjanci ujawnili uszkodzone pojazdy marki VW Golf i VW Passat, które miały powybijane szyby oraz uszkodzone elementy oświetlenia i karoserii. Wieruszowscy stróże prawa natychmiast zajęli się tą sprawą. Dzięki dobremu rozpoznaniu środowiska szybko ustalili, że umyślnego uszkodzenia pojazdów mógł dopuścić się 34 – letni mieszkaniec powiatu pajęczańskiego. Mężczyzna po wcześniejszym zażyciu w nadmiernej ilości leków z zamiarem popełnienia samobójstwa ukrył się w jedynym z kompleksów leśnych w gminie Wieruszów.

Wieruszowscy policjanci dzięki dobrej znajomości terenu szybko odnaleźli desperata, który przyznał, że uszkodził te pojazdy, ponieważ nie może pogodzić się z rozstaniem z właścicielką jednego z uszkodzonych aut. Właściciel vw golfa oszacował wartość uszkodzeń w swoim pojeździe na 4000 złotych. Wartość uszkodzenia vw passata jest ustalana. 34 – latek po odnalezieniu trafił do szpitala, skąd po zwolnieniu usłyszał zarzuty uszkodzenia mienia oraz gróźb karalnych, których miał się wcześniej dopuścić względem pokrzywdzonej. Za uszkodzenie mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci wyjaśniają dalsze okoliczności tego zdarzenia. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu.

– Tragiczny wypadek drogowy na S – 8 w Tyblach w powiecie wieruszowskim
Policjanci z komendy powiatowej w Wieruszowie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło na drodze ekspresowej S 8. Śmierć poniósł 57- letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach

Do wypadku doszło 14 października 2017 roku około godziny 1:20 na 123 km drogi ekspresowej S 8 w Tyblach w powiecie wieruszowskim. Według wstępnych ustaleń, kierujący autokarem marki Neoplan 42 – letni obywatel Ukrainy potrącił 57 – letniego mieszkańca powiatu wieluńskiego, który z nieustalonych przyczyn pieszo poruszał się prawym pasem ruchu. W wyniku wypadku 57 – latek poniósł śmierć na miejscu. Kierowca autokaru, którym podróżowało 31 pasażerów, w chwili wypadku był trzeźwy. Żadna z osób podróżująca autokarem nie odniosła obrażeń ciała. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. Czynności nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu. Za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Droga S 8 od węzła w Wieruszowie do węzła w Walichnowach przez około pięć godzin była całkowicie zablokowana. Kierowcy kierowani byli przez policję na wyznaczone objazdy.

W trosce o bezpieczeństwo na drodze policja apeluje: Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego oraz udzielaniu pierwszeństwa przejazdu. Pamiętajmy także o obowiązkowym oświetleniu i oznaczeniu unieruchomionego pojazdu. Rozważmy wyposażenie naszego pojazdu w elementy odblaskowe, których używajmy podczas postoju pojazdu szczególnie kiedy zapada zmrok. Rozważmy też podróż pojazdem zwłaszcza wielkogabarytowym w czasie silnych podmuchów wiatru. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie oraz o nie przecenianiu własnych umiejętności podczas kierowania pojazdami. Apelujemy również do rodziców i opiekunów o sprawowanie właściwej opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi, oraz osobami w podeszłym wieku.

Opracował :
Oficer Prasowy
KPP w Wieruszowie
asp. sztab. Damian Pawlak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments