Rozpoczęcie Roku Akademickiego Kępińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 Kępińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyła się w piątek 6 października 2017 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie, na którą zaprosiło studentów i osoby, które chciałyby uczestniczyć w życiu KUTW Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku Powiatu Kępińskiego.

W inauguracji uczestniczyli: prof. Zbigniew Grochal, prof. dr hab. Jarze Babiak przewodniczący Rady Programowej, Burmistrz Miasta i Gminy Kępnie Piotr Psikus, prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wiesław Walas, Jacek Klyta, Zofia Trąpczyńska z Biura poseł Bożeny Henczycy, media. Zebranych studentów i zaproszonych gości witał przewodniczący Rady Programowej.

Wykład inauguracyjny „O kulturze słowa słów parę” wygłosi prof. Zbigniew Grochal. Zbyszek zapraszał mnie bym odwiedził go w teatrze, ale jak widać odwiedził mnie w Kępnie. Jesteśmy w nowej sytuacji zarówno organizacyjnej jak i logistycznej. Jesteśmy w tym pomieszczeniu, gdzie będą się odbywać następne spotkania. Ci, którzy uczęszczają na nasz uniwersytet wiedzą, że spotkania odbywały się w różnych pomieszczeniach zaczynaliśmy od spotkań LO nr 1 Kępno, potem KOK itd. Jesteśmy również w nowej sytuacji organizacyjnej. Serdecznie witam nowego prezesa KUTW Wiesława Walasa. Gdyby to odnieść do trybu studiów uniwersyteckich to zakończyliśmy pierwszy etap studiów. Cieszę się, że sala jest pełna. Zapraszamy chętnych na nasze spotkania. O sprawach organizacyjnych powie prezes po zakończeniu wykładu. Oddaję głos panu prezesowi życząc owocnej współpracy przez następny licencjat – podkreślił przewodniczący Rady Programowej J. Babiak.

Dziękuję panu profesorowi za wprowadzenie i poproszę o powstanie, aby uczcić minutą ciszy studentów, którzy odeszli do wieczności.

Głos zabrał również Burmistrz MiG Kępnie Piotr Psikus – Czas na tym świecie ucieka i dogonić go nie możemy. Prędzej czy później każdy z nas, zostaje emerytem lub rencistą. Sądzę że takie inicjatywy jak KUTW są społeczeństwu potrzebne. Chwała, że taka inicjatywa jest a pan Wiesław Walas podjął się prowadzenia KUTW. Profesor Babiak jak widać jest za tym, by taka inicjatywa funkcjonowała. Wydaje się, że ludzie trzeciego wieku powinni zostać w domu i pilnować wnuków, opiekować się nimi, a tymczasem chcecie państwo być aktywni, poszerzać swoją wiedzę, swoje doświadczenia, zdobywać nowe informacje o otaczającym nas życiu, uczyć się obsługi sprzętu komputerowego bo wiem, że takie zajęcia będą. Chwała państwu za to. To świadczy o tym, że siły behawioralne w was są tak duże. Takie pokłady w was jeszcze drzemią, bo jesteście aktywnymi ludźmi. Miastu i Gminie Kępno na takich osobach zależy. Wobec tego, że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem ludzi starszych seniorów nam przybywa (w UE 60+ to już jest senior). Chcemy by ci ludzie byli nadal aktywni i nadal mieli dużo do powiedzenia wśród lokalnej społeczności, byli szczęśliwi i zadowoleni z tego co robią. Spędzają czas nie tylko z najbliższą rodziną, ale i na zajęciach KUTW. Tym co zaczynają życzę, by byli zadowoleni, a tym co kontynuują zajęcia, by nadal zgłębiali swoją wiedzę i swoje umiejętności. Na inauguracjach roku szkolnego przywołuje sentencję Seneki „Nie uczymy się dla szkoły, lecz uczymy się dla życia”. Myślę,że państwo tą wiedzę zdobywacie dla własnej satysfakcji dla własnego życia i własnej sentencji, by być człowiekiem aktywnym rozwijającym swoje horyzonty, zdobywając nowe wiadomości. Przypomnę tylko 19 października – Bal Seniora Rada Seniorów którą powołałem przekazuje zaproszenia organizacjom i grupom senioralnym. Zapraszam na Bal Seniora.

Asystentka poseł Bożeny Henczycy przekazała list gratulacyjny. Prezes W. Walas przedstawił krótki rys biograficzny profesora Z. Grochala i muzyka J. Klyty

Profesor Zbigniew Grochal, polski aktor, doktor sztuki teatralnej, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. W 1966 roku ukończył studia na PWST w Krakowie. W latach 1966–1977 pracował w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Pod koniec lat 90. XX wieku był ostatnim redaktorem naczelnym nieistniejącego już Radia Obywatelskiego Poznań. Od 1977 roku pracuje w Teatrze Nowym w Poznaniu.

Ogromnie się cieszę , bo po pierwsze nie pierwszy raz spotykam się ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, po wtóre sam jestem obywatelem tej kategorii. Człowiekiem trzeciego wieku. Znam się z Jurkiem już dobrych kilka lat. Trochę przekłamał, że nigdy nie był u mnie w teatrze. Gwoli prawdy było to tak. W grudniu ubiegłego roku z dużym opóźnieniem bo moje 50 lecie pracy przypadało na 1 sierpnia 1966 roku kiedy zaangażowałem się do Teatru Wybrzeże w Gdańsku i od tego czasu minęło 50 lat dorosłej pracy artystycznej. Pół wieku to brzmi bardzo godnie. Powiem tak Jurek był na przedstawieniu, które nosi tytuł Ambona Ludu, był obejrzał, gratulował. Ale w tym wieku się zapomina o pewnych wydarzeniach dodał humorystycznie Z. Grochal.

Cieszę się myślimy na tym samym poziomie. Kiedy panie tu wchodziły a mówię to z pełną odpowiedzialnością, to bez cienia kokieterii patrzyłem na panie, które wyglądają pięknie, z okiem błyszczącym i fantastycznym poczuciem i paniom niczego nie brakowało czyli wszystko przed wami, przed nami. Przede mną także. Szanowni Państwo ja dalej pracuje w teatrze, dalej pracuję na uniwersytecie, ale też w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznej, Uniwersytecie Ekonomicznym i jestem czynnym zawodowo aktorem, który co najmniej jedną, dwie role w sezonie przyjmuje w poczet tych ról, które zagrałem i tak wzbogacam swój dorobek artystyczny. Ogrom dorobku jak próbowałem podsumować na moje 50 lecie jest tak niepoliczalny, że postanowiłem nie „grzebać” w przeszłości a patrzeć ufnie w przyszłość z nieostającą nadzieją i z poczuciem spełniania się w powołaniach. Czuje się nieustannie pełen energii, pełen pasji, pełen życia i to widzę w waszych oczach i tego wam gratuluję drodzy Państwo. Tego,że krok po kroku pozyskujecie nową garść informacji wiedzy, która wzbogaca sposób oddziaływania, komunikowania się ze światem a także między sobą jest taką wartością o która należy zabiegać każdego dnia. Jechałem do tego miasta i Jurek obwiózł mnie po Kępnie. Zobaczyłem miasto piękne, dorodne, czyste miasto, zadbane. Rynek robi oszałamiające wrażenie. Ludzie idący ulicami po mieście mimo deszczu, w tej słotnej jesieni patrzą na świat optymistycznie. To miasto emituje taki dobry optymizm. Miałem wrażenie, że tu mieszka kilkadziesiąt tysięcy ludzi a Jurek mówi 17 tys. To jest potencjał, trzeba go kultywować, rozwijać to miejsce, w którym dane jet wam żyć i dane jest funkcjonować w tej przestrzeni trochę dzisiaj, może zwolnionej momentami mówił Zbigniew Grochal.

Proszę Państwa kilka słów o kulturze słowa, kilka słów o słowie. Jestem akademickim nauczycielem, który dźwiga na wykład plecak z różnego typu podręcznikami. Zastanawiałem się od czego zacząć, jak zacząć, do czego was nakłonić, jak zainspirować, o czym wam opowiedzieć co wiąże się ze sferą słowa, ale równocześnie wiąże się z pewnymi zjawiskami, które nam w życiu Towarzyszą. Postanowiłem te inspiracje zafundować państwu może na początek zamieniwszy na słowa spisane przez poetów. Pierwsza rzecz o słowie, którą napisał przed laty przecudownej urody
dowcipniś erotyczny mistrz fraszki erotycznej Jan Sztaudynger tenże sam, który pisał tak pikantne fraszki, napisał przecudnej urody liryk napisał go o słowie, o przemijaniu. Chyba o tym chciałbym państwu powiedzieć na dzień dobry i to powiedzieć za pomocą jego wiersza, który nosi tytuł Puch Ostu. Niech słowo jak puch ostu leci. Kochałem kwiaty, lalki, dzieci, barki i grzyby, wsi i miasta, gwiazdy, zwierzęta nawet chwasty. Kochałem książki zapylone. Usta wilgotne, morza słone. Bursztyny złote jak dziewczyny, dziewczyny złote jak bursztyny. Kochałem…

Zwieńczeniem wykładu inauguracyjnego „O kulturze słowa, słów parę” był występ Jacka Klyty – MusicShow. Jacek Klyta absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach Gra i komponuje również własne melodie na skrzypce, fletnię Pana oraz fortepian. W stałym repertuarze posiada utwory klasyczne i współczesne.

MaŁa
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.