Szkolenie rolników i doradców z powiatu Kępińskiego

W dniu 10.10.2017 r. w miejscowości Siemianice przeprowadzone zostało szkolenie dla rolników i doradców z powiatu kępińskiego. Organizatorem spotkania były instytucje z otoczenia rolnictwa i nie tylko, a motywacją do przeprowadzenia szkolenia była podpisana umowa o współpracy pomiędzy WOR ARiMR, a KW Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz pobudzenie zainteresowania wśród rolników zalesianiem gruntów rolnych.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 osób. Z ramienia ARiMR w spotkaniu udział wzięli Krzysztof Żok z-ca Dyrektora WOR, Emila Dembińska – Starszy Specjalista, Marek Potarzycki – Kierownik BP Kępno, Maciej Brząkała – Naczelnik Wydziału DsiŚPB. Państwową Straż Pożarną reprezentowali Wojciech Grabarek – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kępnie, kpt. Jarosław Kucharzak i mł. asp. Jakub Sobczak. Lasy Państwowe Nadleśnictwo Syców reprezentował Tymoteusz Sopart. KRUS reprezentowała Aneta Rabiega Kierownik Placówki Terenowej w Kępnie. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kępnie reprezentowali lek. wet. Włodzimierz Smardz i lek. wet. Zbigniew Klimczak. PZU reprezentował Marcin Młot – Kierownik sprzedaży. Wszystkie instytucje biorące udział w spotkaniu przedstawiły swoje prezentacje.

Szczegółowo omówione zostały takie zagadnienia jak: zalesianie gruntów rolnych, zapobieganie zagrożeniom i nieszczęśliwym wypadkom w rolnictwie, ubezpieczenie gospodarstwa rolnego oraz rolniczy handel detaliczny. Warto zaznaczyć, iż na jednego Polaka przypada tylko 0,24 ha lasu, na jednego Europejczyka 1,37 ha lasu, a na mieszkańca Ziemi 0,60 ha lasu. Istotnym poruszonym zagadnieniem było ograniczenie liczby pożarów i wypadków w rolnictwie.

Na szkoleniu przedstawiono również zagrożenia wynikające z rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, wirusa ASF i HPA oraz zagadnienie bioasekuracji. Na zakończenie omówione zostały ubezpieczenia i świadczenia emerytalno – rentowe w rolnictwie. Ważnym uzupełnieniem tematyki spotkania było przedstawienie rolnikom aktualnych programów pomocowych, stawek płatności, wypłaty zaliczek na poziomie 70% oraz zagadnień związanych z usługami doradczymi i szkoleniami dla rolników. Wszystkim uczestniczącym w spotkaniu podziękowano za przybycie i przekazano materiały informacyjne.

Kierownik BP
Marek Potarzycki
Ten wpis został opublikowany w kategorii Siemianice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.