Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę krytej pływalni w Kępnie

Dzisiejszy dzień to ważna data dla inwestycji, która jest jedną z największych w okolicy. Po godzinie 11 odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej krytej pływalni w Kępnie.

W podpisaniu aktu erekcyjnego uczestniczyli wszyscy zaangażowani w budowę nowej pływalni przy ul. Sportowej 9, m.in. przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele firmy wykonującej inwestycję i lokalne media.

Przedstawicielem głównego inwestora, czyli miasta był burmistrz Kępna Piotr Psikus, który zabrał głos: W 1997 r. zapadła decyzja, bo gorące dyskusje były – czy kryta pływalnia czy hala widowiskowo-sportowa. Zapadła decyzja o powstaniu hali sportowo-widowiskową a zaraz po niej budujmy krytą pływalnię. Halę oddaliśmy w listopadzie 1999 r. a na dzień dzisiejszy dobiega końca remont elewacji zewnętrznej. Te „zaraz” trwało do dzisiaj. (…) Szanowni Państwo, obok nas inwestycja za prawie 29 mln zł. netto. Potężne środki, które zostały zaangażowane przez spółkę Projekt-Kępno przy wsparciu gminy na realizację jakże oczekiwanej i potrzebnej inwestycji. 

Aby budowa przebiegała spokojnie i zgodnie z planem kilka słów wypowiedział Proboszcz Parafii pw. Św. Marcina w Kępnie, ks. Jerzy Palpuchowski, który tradycyjnie poświęcił akt erekcyjny oraz kamień węgielny i teren budowy.


Budowa Parku Wodnego to inwestycja na którą nie tylko Kępno czekało bardzo długo. Głos na początku zabrali gospodarze Burmistrz MiG Kępno Piotr Psikus K. Pilarczyk Dworaczyńska.

Witam Państwa na jednym z najważniejszych wydarzeń samorządu Miasta i Gminy Kępno, który tak jak inne samorządy został reaktywowany ustawą z 1990 roku i funkcjonuje po wyborach czerwcowych 1990 r. Rodzi się pytanie – czy w Kępnie powinna być kryta pływalnia, to pytanie zadawano sobie nie dziś, nie tydzień, nie rok temu, ale zadawano j sobie od wielu lat w Kępnie. Mówiono, że Kępno powinno mieć własną salę gimnastyczną i własną krytą pływalnię. Reaktywowany Samorząd Terytorialny 27 lat temu stanął przed dylematem realizacji wielu przedsięwzięć inwestycyjnych, wiele też było przekonywania społeczności lokalnej w całym kraju, również tu w Kępnie. Wtedy samorządowcy, radni, lokalne władze poczuły co to znaczy odpowiedzialność za podejmowane decyzje, co to znaczy wsłuchanie się w głosy społeczności lokalnej. Jedna z pierwszych dyskusji, to było podjęcie decyzji, czy najpierw Hala Widowiskowo – Sportowa, kryta pływalnia, drogi, czy wodociągi. Kiedy zostałem burmistrzem udałem się do telekomunikacji złożyć podanie o telefon- powiedziano mi za 9 lat. Udało się wcześniej, cała ulica świętowała, bo mogli się tez podłączyć.

Taki był kraj, taka była Polska wyzwań było wiele, a potrzeb jeszcze więcej. Ci co pamiętają początki samorządu wiedzą jak to było, jakie były początki. I jakie były oczekiwania. Realizowaliśmy drogi, kanalizacje, budowaliśmy mieszkania. Były gorące dyskusje czy kryta pływalnia czy Hala Widowiskowo -Sportowa. Zwyciężyła opcja budujmy najpierw halę widowiskową a zaraz po niej krytą pływalnię. Hala została oddana do użytku w listopadzie 1997 roku, dzisiaj dobiega końca remont elewacji zewnętrznej i te zaraz trwało do dzisiaj.

To trwało kilka ostatnich miesięcy kiedy zapadła decyzja krytej budowy pływalni. Reaktywowana została Spółka Park Wodny przekształcona później Projekt Kępno, której celem stała się budowa krytej pływalni w Kępnie. Ogłoszony przetarg, powołany Sąd Konkursowy, wiele spotkań, dyskusji, opracowanych koncepcji, dyskusji z mieszkańcami takich jak na kępińskim rynku podczas różnego rodzaju wydarzeń. Wybrana została koncepcja po gorących dyskusjach Sądu Konkursowego. Przed nami inwestycja na kwotę prawie 29 milionów złotych netto. Potężne środki zostały zaangażowane przez Spółkę Projekt Kępno tej jakże długo oczekiwanej inwestycji. Budujemy obiekt, który będzie służył od najmłodszych do najstarszych mieszkańców miasta i gminy, ale jetem przekonany, że nie tylko z tej pływalni będzie korzystał powiat kępiński, ale i ościenne powiaty. Do czego serdecznie zapraszam. Dyskusje czy jest to potrzebna inwestycja czy nie, będą zawsze prowadzone. Ku pokrzepieniu serc tych, którzy byli zwolennikami rozpoczęcia inwestycji i budowy krytej pływalni będzie to, że się dzisiaj tu spotykamy, wmurujemy kamień węgielny i realizujemy tą inwestycję. Za chwilę oddajemy do użytku drogę Olszowa – Kierzno. Ruch na tej drodze wskazuje, że warto było uzyskać 2,5 mln dotacji. Dzisiaj wmurowujemy kamień węgielny a chcemy ją otworzyć jesienią roku przyszłego- podkreślał burmistrz.

Mam to szczęście, że w procesie inwestycyjnym uczestniczę od samego początku. Dyskutujemy spotykamy się to jest nakład pracy wielu osób. Jesteśmy w połowie drogi, bo rozpoczynając stałą procedurę w 2015 roku w listopadzie, ogłosiliśmy założenia konkursu, szukaliśmy zwycięzcy tej koncepcji i najlepszego projektu dla Kępna, rozpoczęliśmy prace w składzie sądu konkursowego zakończyliśmy je w kwietniu i wybraliśmy koncepcję Pracowni Architektonicznej z Ostrowa Wielkopolskiego. Konsekwentnie realizowaliśmy tą procedurę wykonując dokumentacje przetargową. Pod koniec 2016 roku uzyskaliśmy pozwolenie na budowę i rozpoczęliśmy żmudne procedury przetargowe na wyłonienie wykonawcy. Udało się nam przejść te procedury i mamy dziś ze sobą dobrego gracza. Spotykamy się z zespołem co tydzień na naradach na placu budowy, czasami nie jest łatwo, ale damy radę. Dużym wsparciem dla inwestora jest firma, która wygrała przetarg na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu. Jest dzisiaj z nami. Najważniejsze dla nas to to, żebyśmy dobrze rozpoczęli. Mimo tej aury dziękuję państwu za przybycie na uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i podpisania aktu erekcyjnego, za to, że jesteście z nami i, że razem z nami złożycie podpisy na akcie erekcyjnym mówiła K. Pilarczyk – Dworaczyńska

Odczytano treść aktu erekcyjnego a potem przystąpiono do podpisania tego aktu. W podpisaniu aktu erekcyjnego uczestniczyli wszyscy zaangażowani w budowę nowej pływalni w Kępnie, m.in. przedstawiciele władz samorządowych, wójtowie, przedstawiciele firmy wykonującej inwestycję i lokalne media. Po podpisaniu aktu erekcyjnego razem z ważnymi dokumentami, zdjęciami i monetami włożono go do tuby i zabezpieczono.

Poświęcenia aktu dokonał ks. kanonik Jerzy Palpuchowski. Potem wszyscy udali się celem wmurowania aktu erekcyjnego. Po umieszczeniu go w odpowiednim miejscu, wszyscy, którzy podpisali akt erekcyjny i chętni mogli tego dokonać czyli zarzucać na włożoną tubę specjalną kielnią z napisem -”Wmurowanie Kamienia węgielnego pod budowę Krytej Pływalni w Kępnie Kępno 11 październik 201 roku” przygotowaną zaprawę .

Następnie głos zabierali gratulując tak dużej inwestycji inwestycji Gminie Kępno.

Kępińska pływalnia będzie jedną z najnowocześniejszych. To także największa inwestycja Gminy Kępno, którą realizuje spółka komunalna Projekt Kępno. Wykonawcą robót budowlanych jest Konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o., S.k. – Lider i AGB 2 Sp. zo.o. – Partner. Pływalnia w założeniu ma być budynkiem energooszczędnym, niskoemisyjnym, łączącym funkcje rekreacyjną i sportową. Znajdą się tam basen pływacki, basen szkoleniowo- rekreacyjny ze strefą do nauki pływania oraz licznymi atrakcjami, w tym: bicze wodne do hydromasażu, ławka i leżanki do hydromasażu; atrakcja typu „gejzer”; atrakcja typu „rwąca rzeka”; atrakcja typu „małpi gaj”; widownia na około 200 osób);taras widokowy, brodzik dla najmłodszych dzieci o głębokości do max 35 cm i powierzchni ok. 20 m2 z małą zjeżdżalnią; interaktywna zjeżdżalnia wodna wewnętrzna typu rurowego z pomiarem czasu zjazdu; wanny z hydromasażem 6 -osobowe ( jacuzzi ). Dodatkowo niezbędna część gastronomiczno-usługowa, bary, kawiarnie szatnie.

Kryta pływalnia będzie zaspokajać potrzeby rekreacyjne mieszkańców gminy. Będzie także ważnym obiektem dla lokalnej edukacji i sportu. Jej całkowity koszt to 26,9 mln zł netto. Podzielona będzie na trzy strefy :rekreacyjną, dziecięcą i sportową. W projekcie wydzielono także specjalną strefę dla dzieci, które nie potrafią pływać. W obiekcie będzie również strefa odnowy biologicznej. Inwestycja ma zostać zakończona jesienią 2018 r.

MaŁa

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.